KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Çiçek gibi bir restoran; Solin
Çiçek gibi bir restoran; Solin
Yaşam
19 Aralık 2009 Cumartesi 12:25
  • 4523
  • 2

Çiçek gibi bir restoran; Solin

Labradorların burnu gerçekten çok hassas. İyi restoranları koklayarak bulma konusunda özel eğitim almış gurme Cosby, şehir içindeki Yeni Cuma Camii`nin yan tarafındaki hırdavatçıların olduğu sokaktan geçerken birden olduğu yerde çakılı kaldı.
“Hayır oğlum, burada olamaz, burası ara sokak, emin misin?” dedik, ama Cosby`den çıt çıkmıyordu.
Israrla Ömerağa Mahallesi`ne girmek isteyen Cosby`yi umursamaz tavırlarla takip ettik.
Sokağa girdiğimizde ise birbirinden güzel Güneydoğu yemekleri yapan Solin Restaurant`ı gördük ve Cosby`yi ciddiye almadığımız için birbirimize bakıp utandık..

Solin Restaurant, Yürüyüş Yolu`na paralel ara sokakta, hiç ummadığımız bir yerde karşımıza çıktı. Şaşırmış bir şekilde içeri girdik. Aslında içerisinin konsepti tam olarak doğu yemekleri yapan bir yere benzemiyor. Masalar, çalan müzikler, çalışanlar daha bir batı izleri taşıyor. Fakat yemekler yüzde yüz doğudan. Servisine bayıldığımız Fatma Hanım bize yemekten önce mutlaka “şişberek çorbası içmelisiniz” diye uyarıda bulundu.
 

ŞİŞBEREK ÇORBASI
Kendisini dikkate alıp birer şişberek içtik, iyi ki söylemiş yoksa mercimek çorbası içip bu enfes çorbanın tadına bakamayabilirdik. Mutlaka denemelisiniz. İçerisinde mercimek, küçük köfte, kesilmiş hamur, nohut ve yoğurt var. Tadı enfesti, ama hemen ardından gelen içliköfte de bir o kadar güzeldi. Hem haşlamasını hem kızartmasını yapıyorlar. Tüm yemekler buharda tencerede pişiyor.
 

MÖNÜDE NELER VAR?
Mönüde Antep fıstıklı tavuk, kemiksiz but sarma, tas kebabı, çentik köftesi, dizme (patlıcanların arasında minik köfteler), saksı kebabı, etli bamya, kuru köfte, kuzu eti güveç, portakallı kereviz, pazı ve pilav çeşitleri var. Ayrıca 5 TL karşılığında yemeğinizin yanına limitsiz salata alabiliyorsunuz. Hem de açık büfe salata barı öyle böyle değil.  Zeytinyağlı yaprak sarmadan kuru dolmaya, kısırdan köz patlıcana kadar ne ararsanız var. Mönüye baktıktan sonra karar vermekte zorlanıp yemeklerin birçoğundan sipariş verdik. Hepsi birbirinden enfesti.
 

HEPSİ BAYAN
Solin; çiçek bahçesi demekmiş. Gerçekten restoran çiçek gibiydi ve çiçek gibi bayanlar çalışıyordu. Evet Solin`in tüm personeli bayan. Mutfaktan garsonlara, işletmesine kadar tüm çalışanların bayan olduğu restoranda hijyen hat safhada. Yemek yerken cam duvardan mutfağı görebiliyorsunuz. O kadar düzenli, temiz ve yerli yerindeydik ki lezzetli yemeklerimizi yerken içimiz de rahat etti.
 

SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ
Restoranın işletmecisi Beyhan Hanım, aynı zamanda meslek lisesi gıda bölümündeki öğrencilerle çalışıyormuş. Beyhan Hanım, mönünün çok sık değiştiğini, müşterilerin dönem dönem farklı yemekleri bulabildiğini anlattı. Aynı zamanda bir gün önceden sipariş verirseniz dolma, sarma ya da içli köftede yaptırabiliyorsunuz. Mesela gününüz mü var ya da evde bir doğum günü partisi; bir gün önce siparişi veriyorsunuz ve evde arkadaşlarınıza ‘ben yaptım` diye hava atıyorsunuz.
 

SOLİN TATLISI
Yemeklerimizi yedikten sonra masamıza “Solin tatlısı” diye bir şey geldi ki ne biz yazalım ne de siz sorun.. Sadece şunu demek gerekir ki “hiçbir şey yiyemeyiz artık, çok doyduk” derken birazcık tadına bakmamızla tatlının komple mideye inmesi bir oldu. Bunu da mutlaka denemelisiniz. Solin, hafta için saat 21.00`e kadar açık, pazar günleri kapalı. Öğle saatlerinde bir hayli kalabalık olan restoranda cumartesi kahvaltı da var. Hem de 7 TL`ye.


FİYATLAR

Çorba 3, içli köfte (3 adet) 7,5, et yemekleri 7, sebzeler 5, limitsiz salat bar 5, Solin tatlısı 3 TL.

NEREDE?

Cosby`nin keskin burnu sayesinde bulduğumuz Solin`e artık hep gideceğiz. Uzun zamandır giyilmeyen pantolonun cebinden para çıkması ya da perşembe sanılan günün cuma olduğunu öğrenmek gibi bir şey Solin. Sürpriz bir yerde, şaşırtan yemekler. Bu tazeliklerini korumalarını diliyoruz. Cosby`nin keskin burnuyla bulduğu yeri siz nasıl mı bulacaksınız? Ömerağa Mahallesi Tahsin Marmara Sokak 7-D İzmit (Yeni Cuma Camii`nin yan tarafında, hırdavatçıların olduğu sokakta)                                                                                                                                                   Tel : 0262 325 50 40

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ