KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Cildinizi önemseyin!
Cildinizi önemseyin!
Yaşam
05 Kasım 2010 Cuma 21:04
  • 2141
  • 1

Cildinizi önemseyin!

Cilt bakımı sadece estetik açıdan değil, sağlığımız için de üzerinde durmamız gereken bir konu. Peki, sağlıklı bir cilt için neler yapabiliriz?

Cilt bakımı her yaştaki insan için sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da çok önemli. UV ışınları, makyaj, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme gibi faktörler, yaşımız genç olsa bile yorgun, solgun ve olduğumuzdan yaşlı görünmemize neden olabiliyor. Yani cilt yaşı her zaman esas yaşımızla doğru orantılı değil. Estetisyenler cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermemizin, yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin en aza indirilebilmesi bakımından şart olduğunda hemfikir.
 

CİLT BAKIMI CİDDİ BİR İŞTİR
Cilt bakımı yaparken, yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanılması çok önemli. Yanlış ürünlerle ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılan cilt bakımının, birçok kişiye yarardan çok zarar getirdiği bir gerçek. Yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin yağlı, kuru, normal olgun ya da hassas olduğuna ise ancak işinin ehli bir estetiysen karar verebilir. İlimizin en başarılı estetisyenlerinden biri olan Elif Sertçetin, estetisyenlerin çalışma alanı, cilt bakımının önemi ve cilt bakımına başlama yaşı gibi konularla ilgili sorularımızı yanıtladı.
 

SEMİNER VE KUSLARA DEVAM
İstanbul LCC Özel Lisan ve Kültür Merkezi`nde makyaj ve cilt bakımı üzerine eğitim almış olan Elif Sertçetin, aynı zamanda Kocaeli`nin en eski kuaförlerinden olan Tuncay Sertçetin`in de (Kuaför Tuncay) kızı. Babasıyla birlikte, Sanat Sokağı`nda bulunan iş yerlerinde, uzun yıllardır İzmitli bayanlara hizmet veren Elif Hanım, aldığı eğitime ve tüm tecrübesine rağmen, kendisini geliştirmek adına hala eğitim ve seminerlere katılmaya devam ediyor. 
 

ESTETİSYEN NEDİR?
Elif Sertçetin, sorularımızı yanıtlamaya mesleği hakkında bilgi vererek başlıyor: “Estetisyenin belli bir çizgisi olması lazım. Estetisyen, bir dermotologtan, satış uzmanından farklı olmalı. Biz estetisyenler, deri bakımı, saç bakımı, yüz bakımı gibi konularda kişileri bütün olarak ele alırız. Bize başvuran kişilere yaşları ilerledikçe kullanmaları gereken, cilt sağlıkları ve bakımları için faydalı olan ürünleri öneririz. Makyaj, cilt bakımında yapılması gerekenler ve cilt hijyeni gibi konularda bilgi veririz. Asla, akne bakımı, lazer uygulaması, cilt altı enjeksiyonu yapmayız. Hiçbir estetisyenin bu gibi uygulamalar yapmaya yetkisi yoktur.”
 

TEMİZ BİR CİLT
Temiz bir cilt için neler yapılması gerektiğinden de bahseden Sertçetin, “İyi bir cilt temizliğinde su kullanımı çok önemlidir. Suyla birlikte, ph dengeli bir sabun ya da medikal bir jel kullanılmalıdır. Cildin temizliğini korumak için elle temasın en az düzeyde olması gerekir. Cildi mümkün olduğu kadar az ellemek, cildimizin daha temiz kalmasını sağlar. Özellikle çocuklara, ciltleriyle ilgili bu bilgiyi küçük yaşlardan itibaren vermek gerekir. 14-15 yaşlarında, yüzde çıkan sivilcelerle bilinçsizce uğraşılması, 30`lu yaşlarda o sivilcelerin izlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bunun olmaması için gelişim dönemindeki çocukların sivilce ve siyah noktalarını sıkması engellenmelidir” diyor.
 

GÜNEŞ IŞINLARINA DİKKAT
Aşırı güneşlenmenin cilde büyük zararları olduğunu söyleyen Sertçetin, sözlerini şöyle sürdürüyor; “Erken yaşlarda fazla güneşlenmek, ileride ciltte çıkan lekelerin ana nedenidir. UV ışınları dalga boyu en yüksek olan ışınlardır. Kışın, bulutlu havalarda bile cildimize ulaşan; cildin zarar görmesi dışında, yaşlanmayı da hızlandıran güneş ışınlarından korunmak için alınması gereken en önemli önlem, yaz-kış düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaktır.” Cilt bakımı yaparken, kişinin cilt yapısına uygun olan ürünleri kullandıklarını ifade eden Sertçetin, “Bakım yaparken kişinin yaşam tarzına dahi dikkat ediyoruz” diyor. Sertçetin, çok yoğun çalışan bir kişiyle, daha sakin hayatı olan bir kişinin kullanması gereken ürünlerin farklı olduğunu belirtiyor.
 

ÇOCUKLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİ
Uzman olmayan kişiler tarafından önerilen kozmetik ürünlerinin kullanılmaması gerektiğini ifade eden Elif Sertçetin, cilt bakımı alışkanlığının erken yaşlarda kazanılmasının önemli olduğunun da önemle altını çiziyor. “Çocuklar mutlaka cilt analizine yönlendirilmeli. Özellikle anneler, gelişme dönemlerindeki çocuklara cilt bakımı konusunda bilgi vermeli. Beslenmenin ve yaşam şartlarının cilt bakımında çok önemli olduğu unutulmamalı. En önemlisi, cilt bakımının ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğu anlaşılmalı.”diyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ