KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu?
Çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu?
Yaşam
27 Eylül 2010 Pazartesi 11:58
  • 680
  • 0

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu?

Tatilin ardından çocuğunuz okula adaptasyon problemi yaşıyor olabilir.İşte 20 öneri...

 1-Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal bir problemi varsa okula başlamadan çözülmüş olmalı. Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olun. Çocuk ve diş doktoruyla görüşmelerinizi erken dönemde ayarlayın. Çocuğunuzun duygusal veya psikolojik gelişimiyle ilgili endişelerinizi uzmanlarla paylaşın.

 

2-Gerekli belge ve bilgileri gözden geçirin. Okuldan gönderilen yazılı belgeleri inceleyin. Belgeler çocuğun öğretmeni, sınıfı, okul için gerekli malzemeler, serbest zaman etkinlikleri gibi önemli bilgiler içerir.
 
 
3-Ajandanıza not düşün. Önemli günleri kişisel takviminiz üzerinde işaretleyin.
 
 
4-Okul alışverişi için son dakikaya kalmayın. Okul açılmadan bir-iki hafta önce alışverişinizi tamamlayın.
 
 
5-Uyku ve yemek düzeninde yeni uygulamaya geçin.
 
 
6-Televizyonu kapatıp başka aktivitelere yönlenmesini sağlayın. Çocuğunuzu sabah saatlerinde televizyon izlemek yerine; yap- bozla uğraşma, boyama, kitap okuma gibi etkinliklere yönlendirin. Bu faaliyetler çocuğunuzun öğrenme sürecine ve okul düzenine alışmasını kolaylaştıracaktır.
 
 
7-Çocuğunuzla birlikte okulunu ziyaret edin. Çocuğunuz küçükse ya da yeni bir okula başlıyorsa onunla birlikte okula gidin. Öğretmenle tanışmak, sınıf, yemekhane, bahçeyi görmek okul öncesi hissedilen endişenin azalmasını sağlar. Yeni çevre hakkında soru sorması için çocuğunuzu yüreklendirin.
 
 
8-Arkadaşlarıyla program yapsın. Okul açılmadan önce çocuğunuzu sınıf arkadaşlarıyla buluşarak olumlu sosyal ilişkiler kurması için destekleyin.
 
 
9-Ev ödevleri için uygun ortam bulun. İlköğretim çağındaki çocuklar kendi odalarında veya evin sessiz bir köşesinde çalışabilir. Okula yeni başlayan çocuklar için ise oturma odası ya da mutfak gibi ortak kullanım alanlarında erişkinlerin denetim ve gözetimlerine olanak sağlayan bir çalışma köşesi oluşturulabilir.
 
 
10-Okul eşyaları için uygun bir yer belirleyin. Okul eşyaları, anne-babanın okuması için eve gönderilen yazılı belgeleri koymak için bir yer belirleyin. Her akşam okul çantasının düzenlenmesinin çocuğunuzun sorumluluğu olduğunu hatırlatın.
 
 
11-İşlerinizi çocuğunuzun okul programına göre düzenleyin. Okulların açıldığı hafta programınızı sadeleştirin. İş seyahatleri, gönüllü çalışmalar ve projeleri mümkün olduğu ölçüde erteleyin.
 
 
12-Beslenme çantalarını bir gece önce hazırlayın.
 
 
13-Çocuklar sabah kalkabilmek için çalar saatlerini kendileri kurabilirler. Sabah okul için hazırlanmak, kahvaltı etmek için çocuğunuza yeterli zaman tanıyın. Düzene uyum sağladıkları, servise yetiştikleri zaman onları övün.
 
 
14-Okul sonrası saatler de planlanmalı. Eve döndüğünde sizi bulamadığı zaman neler yapılması gerektiğini çocuğunuzla konuşun.
 
 
15-Kitap ve defterlerini gözden geçirin. Yıl içinde öğreneceği bilgiler hakkında onunla konuşun. Konulara ilişkin merak ve ilginizi onunla paylaşın. İçerikleri kavrama yeteneğine olan güveninizi ona açıklayın. Okul yılı boyunca öğrenme sürecini pekiştirin.
 
 
16-Öğretmeni ile iletişimde olun. Çocuğunuzun okuldaki durumuna ilişkin geri bildirim almak istediğinizi öğretmenine/öğretmenlerine iletin. Onlarla tanışın.
 
 
17-Okuldaki yetkililer ile işbirliği yapın. Siz ve çocuğunuza yardımcı olacak kişileri belirleyin; müdür, psikolojik danışman, serbest zaman etkinlikleri koordinatörü gibi. Görevleri ve gereksinim duyduğunuzda nasıl ulaşacağınız hakkında bilgi edinin.
 
 
18-Çocuğunuzun sorunlarına ilgi gösterin. Çocuğunuzun okul konusunda endişeleri varsa beslenme veya okul çantasına onu yüreklendirecek özel notlar yazıp bırakın.
 
 
19-Sakin tavrınızı koruyun, çocuğunuz bundan etkilenecektir. Özellikle yuvaya, birinci sınıfa başlayan çocuklar ayrılık endişesi veya çekingenlik yaşayabilirler. Eğitimciler bu durumun üstesinden gelebilecek deneyime sahiptirler. Onu bıraktıktan sonra fazla oyalanmadan, onu sevdiğinizi ve gün boyunca düşüneceğinizi söyleyin.
 
 
20-Olumsuz deneyimlerin çocuğunuzun hevesini kırmasına izin vermeyin. Akademik veya sosyal konularda güçlük yaşayan veya arkadaşları tarafından alay edilen, zorbalıkla karşılaşan öğrenciler okula yeniden dönmeyi istemezler. Sorunlarınızı okul yönetimine aktarın, onlarla işbirliğine girin. Yeni okul döneminde benzer sorunlarla karşılaşmayacağını çocuğunuza aktarın.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ