KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Deklanşörüyle hikayeler yazıyor!
Deklanşörüyle hikayeler yazıyor!
Yaşam
23 Kasım 2012 Cuma 16:57
  • 2393
  • 0

Deklanşörüyle hikayeler yazıyor!

Fotoğraf denilince insanın aklına gelen ilk şey rutin bir tanımla, anlık görüntünün geçmişte yağlı fotoğraf kağıdı üzerine, günümüzde ise fotoğraf makinesi ekranına yansıma şeklidir.
Ya da anı ölümsüzleştirmek mi dememiz gerekiyordu, en klasik tanımla? Hayır, hayır… Bence bunların hiçbirisi değildi aslında fotoğraf! Bana göre fotoğraf bir hikayeye can vermekti. Olağan bir anı sıradanlıktan çıkarıp fotoğraf karesindeki kişileri, objeleri, eşyaları ya da her neyse işte onu, konuşturmaktı. Fotoğraf öyle bir şeydi ki o anda, o kadrajın içinde bulunmayan kişilere bile sanki oradaymış hissini yaşatmaktı. 
***
Ee, peki fotoğraf bu demekse fotoğrafçı kim demek oluyordu? Fotoğrafçı da bu hikayeyi yazan usta demek oluyordu… Fotoğrafçılık, sıradan bir fotoğraf karesini sıradışı hale getirerek geçmişi geleceğe taşımak demek oluyordu. Diyeceksiniz ki ‘Şimdilerde herkes fotoğrafçı. Ergenlik çağındaki çocukların bile elinde profesyonel fotoğraf makinesi var...` Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Bence bu fikirden hemen sıyrılın! Çünkü böyle bir düşünceniz varsa Burcu Demirel ile daha tanışmamışsınız demektir. Birazdan, onu size anlatmaya başladığımda ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.
 
 
 

Burcu Hanım, fotoğraf çekmeye ne zaman başladınız?
İlk eğitimimi Ankara`da oturduğum dönemde, aynı zamanda kendi doğum fotoğrafçım da olan Ajda Elçin`den aldım. Bu iki haftalık özel bir eğitimdi. Kocaeli`ye taşındıktan sonra da Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK)`ta temel fotoğrafçılık ve stüdyo fotoğrafçılığı dersi gördüm. En son eğitimimi ise İstanbul`da Muammer Yanmaz`ın fotoğraf atölyesinde aldım. Ayça Oğuştan`dan doğum fotoğrafçılığını ve Göknur Olguner`den de düğün fotoğrafçılığını öğrendim.
 
Bu arada kişisel olarak da kendinizi geliştirmeye devam ettiniz mi?
Çok fazla web sitesi inceledim. Özellikle yabancı fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğrafları inceleyerek kendimi geliştirdim. SWPP gibi üyesi olduğum sitelerindeki fotoğraf sanatçılarının yayınladığı fotoğrafları yakından takip ediyorum. Ayrıca fotoğrafçılık üzerine olan yabancı yayınlara bakıyorum ve workshop`lardan da eğitim aldım. Temmuz ayında da İngiltere`de iki fotoğraf sanatçısı tarafından verilecek olan fotoğrafçılık eğitimine katılmayı planlıyorum.
 
İlk profesyonel çekiminizi ne zaman yaptınız?
Bir arkadaşımın eşinin doğum fotoğraflarını çektim. Daha sonra da bu işi yapmak istediğime artık emin oldum ve kendimi internette bir blog sayfası oluşturdum. İnsanların birbirlerine benden bahsetmesiyle de Dolphin`de ilk fotoğraf stüdyomu açtım.

ŞAPKALAR, PATİKLER, BİBERONLAR…

Burcu Hanım, ne tür fotoğraflar çekiyorsunuz?
1 hafta 10 günlük yeni doğanları, bebekleri, çocukları çekiyorum. Ayrıca doğum fotoğrafı çalışmalarım da var ve yaz dönemlerinde de düğün fotoğrafları çekiyorum.
 
Çekimlerde daha çok hangi temaları kullanıyorsunuz?
Çekeceğim fotoğrafın konseptine göre değişiyor. Mesela bir okul fotoğrafı çekeceksem ortamda kitaplar, kalemler ve defterler yer alıyor… Yeni doğan fotoğrafı çektiğimdeyse şapkalar, patikler ve biberonlar bulunuyor. Anneler Günü`nde anne ve çocuk temalı, yılbaşında özel süslemelerin olduğu çekimler yapıyorum.
 
Çekimlerde daha çok nelere dikkat ediyorsunuz? 
Stüdyodaki çekimlerimde herşey benim kontrolüm altında. Işık benim için çok önemli. Makine ve objektif ayarımı ortamdaki ışığa göre yapıyorum. Dış çekimlerde ise görsel olarak neresi daha uygunsa orayı seçiyorum. 

ÇEKİM 10 SAAT SÜREBİLİYOR

Mekan olarak nereleri seçiyorsunuz?
Düğün fotoğraflarında çiftlerin de talebini değerlendiriyorum. Ankara, İstanbul ve Sakarya`da da çekime gidiyorum. Sapanca Gölü, İzmit`teki eski tren garı, av köşkü seçtiğim bazı mekanlar arasında. Hikaye fotoğraflarımda ise örneğin, eğer bir düğünü çekeceksem işe kuaför salonundan başlıyorum.
 
Dış mekan çekimleri için ışık önemli değil mi? Günün en uygun saati hangisi?
Fotoğraf çekimindeki en önemli unsur ışıktır. Bu yüzden gün içinde ışığın en uygun olduğu saati seçiyorum. Yaz aylarında öğleden sonra saat 15:00 gibi çekim yapmaya başlıyorum.
 
Bir fotoğraf çekimi ne kadar zamanınızı alıyor?
Her çekimin süresi değişiyor. Mesela bir bebeğin çekimi bir saat de sürebiliyor bir gün de… Çünkü bebeğin uykusu, karnının doyması gibi etkenler zaman alıyor. Doğum fotoğrafları yaklaşık 5-6 saat arasında değişiyor. Düğün çekimleri ise eğer hikaye şeklinde olacaksa, kuaför salonundan başlıyor ve salondaki ilk dansa kadar devam ediyor ki bu da en aşağı 8-10 saatimi alıyor.

İŞİME YAPAYLIK KATMIYORUM

Çekimlerde problem yaşadığınız oluyor mu?
Şimdiye kadar bir problem yaşadığımı söyleyemem. İnsanlar doğal olarak en özel anlarının en güzel şekilde ölümsüzleştirilmesini istiyor ve bu yüzden de sizden titizlik bekliyor. Problem değil de, yenidoğanlarda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Biraz önce de söylediğim gibi emzirilmesi, uykusu gibi sebeplerden ötürü. Bir de anneanne ve babaanneler biraz endişeleniyor bebek konusunda.
 
Burcu hanım, insanlar sizi neden tercih ediyor? Bu işi yapan diğer insanlardan farkınız nedir?
En büyük farkım stüdyomun olması. Çocuklar burayı çok seviyor, çünkü burası çok neşeli bir ortam. Sanki fotoğraf çekimine değil de oyun oynamaya, eğlenmeye gelmiş gibi hissediyorlar. Onlar burada oyun oynarken ben de en doğal anlarını yakalıyorum. Yapaylık katmıyorum işime. Onları oldukları gibi, sıcak ve en masum halleriyle kadrajıma alıyorum.
 
Burcu Hanım, sizin yaptığınız işi yapmak isteyenler ne gibi özelliklere sahip olmalı?
Herkes bir fotoğraf makinesine sahip olabilir ve fotoğraf çekebilir ancak fotoğrafçı olmak çok başka bir durum. Her şeyden önce çektiğiniz fotoğraf bir duygu taşımalı. Fotoğrafı eline alan kişiye bir şeyler hissettirmeli. Fotoğrafı öyle bir şekilde çekmelisiniz ki fotoğrafın içindeki kişi aradan zaman geçtikten sonra “Aaa, bu böyle mi olmuştu?” diyebilmeli. 

O KADAR KOLAY DEĞİL

Bu işi yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Fotoğrafçılıkta temel bilgi çok önemli. Ayrıca ne çekmek istediğinize de karar vermelisiniz. Bu o kadar da kolay bir iş değil. Örneğin, yenidoğan fotoğrafçılığı aşırı hassasiyet isteyen bir iştir. Özellikle bir anneyseniz iki kat daha dikkat ediyorsunuz buna. Özenli ve dikkatli çalışmak ilk koşul. Hele ki bir bebeğin fotoğrafını çekecekseniz eğer, işin hijyenik ve de psikolojik kısmını es geçmemelisiniz. 
 
Peki, sizin yaptığınız gibi temalı çekimlerde fiyat nedir?
İsteğe ve konsepte göre fiyatlar değişiyor. Rakamlar 300 TL`den başlıyor, bin ya da bin 500 liraya kadar çıkabiliyor.
 
 
 

Burcu Demirel kimdir?

1978, Ankara doğumlu olan Burcu Demirel, Gazi Üniversitesi mezunu bir endüstri mühendisi. Fotoğrafçılığa bebeği dünyaya geldikten sonra merak salmış. Evladı dünyaya gelir gelmez eşinin bir kenarda duran profesyonel fotoğraf makinesini eline bir almış, alış o alış. Burcu Hanım`ın oğlu şimdi 5 yaşında… Ve hala annesinin en kıymetli modeli.
 
 
 
İLETİŞİM
Adres: Fatih Mahallesi Akarca Caddesi No: 66/102 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.319 23 19
Web: www.burcudemirel.com   
e-posta:info@burcudemirel.com 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ