KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Dişlinin dışında kalırsak eziliriz!
Dişlinin dışında kalırsak eziliriz!
Yaşam
14 Aralık 2012 Cuma 17:38
  • 1867
  • 4

Dişlinin dışında kalırsak eziliriz!

Kocaeli’nin kültür mozaiğinin yapı taşlarını oluşturan hemşeri derneklerimizi daha yakından tanımaya devam ediyoruz...

Sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmit Çukurovalılar Derneği Başkanı Sayın Erdoğan Davut oldu.

İzmit Çukurovalılar Derneği; Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Urfa`nn batısı ve Gaziantep`in bir bölümünü içine alan Çukurova bölgesinden ilimize gelen vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması,
Geleneklerinin gelecek nesillere aktarılması,
Hem Çukurova bölgesine hem de Kocaeli`ye sahip çıkılması amacıyla çalışmalar yapıyor. 
Derneğin başkanı Erdoğan Davut, 1997 yılından beri Kocaeli`de yaşıyor. 
Üç dönemdir İzmit Çukurovalılar Derneği`nin başkanlık görevini sürdüren Davut, aynı zamanda Kartepe Arslanbey Şevkatiye İlköğretim Okulu'nun da müdürü. 
Erdoğan Bey, gazetemizde gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşide bizlere Çukurova bölgesinin insanını, gelenek-göreneklerini anlatmakla kalmadı;
Yöresel yemeklerinin her çeşidini gazetemize getirerek hepsini tek tek tatmamızı da sağladı.
Kendisine bu nazik jestinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor, sizleri bu renkli söyleşiyle baş başa bırakıyorum...

 
 
Erdoğan Bey, öncelikle Çukurova`nın hangi illeri kapsadığını sormak istiyorum... 
Çukurova Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Urfa`nn batısı ve Gaziantep`in bir bölümünü içine alır. 
 

Şimdi gelelim derneğimize, İzmit Çukurovalılar Derneği ne zaman ve kim tarafından kurulmuş?
Derneğimiz, bundan 12 yıl önce Halil Baylam, Cabbar Yusuf Koyurtkan ve İbrahim Kavlak ağabeylerimiz tarafından kurulmuş. Son 7 yıldır da başkanlık görevini ben üstlenmiş bulunuyorum.
 

Dernek ne amaçla kurulmuş?
Derneğimizin amacı kültürümüzü yaşatmak, arkadan gelen nesillere gelenek ve göreneklerimizi unutturmamak, doğduğumuz yer olan Çukurova ile doyduğumuz yer olan Kocaeli`yi sahipsiz bırakmamak. Çünkü nerede doğmuş olursak olalım, artık hepimiz aynı zamanda Kocaeliliyiz.
 

SAYGIN BİR DERNEĞİZ

Erdoğan bey, şu anda ilimizde Çukurovalı kaç kişi yaşıyor?
Şu anda Kocaeli`de yaşayan yaklaşık 7 bin Çukurovalı vatandaşımız var. Derneğimiz de 110 resmi üyeye sahip. İzmit Çukurovalılar Derneği gerek yaptığı çalışmalar gerekse duruşuyla sevilen, saygı duyulan bir dernektir. Diğer derneklerle de her zaman iyi ilişkiler içinde olmuştur. 
 

İzmit Çukurovalılar Derneği bu amaçla ne gibi etkinlikler düzenliyor acaba?
Öncelikle her yıl düzenlediğimiz yemeklerimiz oluyor. Kent protokolünün de icabet ettiği oldukça geniş katılımlı geceler düzenliyoruz. Bu etkinlikte Çukurova bölgesine has yemekler pişiriliyor, yöresel oyunlarımız oynanıyor. Ayrıca her ay küçük gruplar halinde toplanır bir yere yemeğe gideriz. Böylece ilişkilerimizin devamı da sağlanmış oluyor. 
 

Erdoğan Bey, oldukça etkin bir dernek profili çiziyorsunuz. Sizi basında da sık sık görüyoruz...
Evet, kentin sorunlarıyla ilgili bir derneğiz. Bu yüzden kentteki etkinlikleri takip ederiz. Davet edildiğimiz tüm açık oturum ve seminerlere katılırız. Ayrıca üye ziyaretlerimiz oluyor. Hastalarımızı ziyaret ediyoruz, vefat olaylarında yanlarında oluyoruz.
 

AYAKTA KALMAK ZORUNDAYIZ

Bir dernek çatısı altında olmak da bunu gerektirir herhalde, değil mi?
Zeynep Hanım, biz ayakta kalmak zorundayız. Kocaeli büyük bir dişli. Bu dişlilerin dışında kalırsak eziliriz. Bu yüzden de bağlarımız kuvvetli olmalı. 
 

Erdoğan Bey, Çukurova insanının karakteristik özellikleri nelerdir?
Bir kere hemen söyleyeyim, Çukurovalı olmak bir ayrıcalıktır. Çukurovalıların sert ve kaba görünümlerinin altında çok yumuşak bir kalpleri vardır. Çukurovalı aç gezer, dik gezer. Yiğit, delikanlı, onuruna düşkün insanlardır. Bir de eğlenceyi çok severler. İyi havalarda evde kimseyi bulamazsınız. Herkes çoluk çocuk dışarıdadır.
 

Ve de çok misafirperver bir yapınız var, değil mi?
Hem de nasıl. Zeynep Hanım, ben şimdi buradan birini Adana`ya göndereyim; otobüsten alırlar, nasıl ağırlayacaklarını şaşırırlar. Yemekse yemek, konaklamaksa konaklama... İlla ya hamama götürürler ya ayakkabısını boyatırlar. Bu misafirperverlikten kaçışınız yoktur.
 

KARACAOĞLAN`IN MEMLEKETİ


Çukurova`dan çok ünlü isimler de çıkmış... Birkaçını sayabilir miyiz?
Mesela Karacaoğlan Çukurova`dan yetişmiştir. Sonra Yılmaz Güney, Öztürk Serengil, Vahi Öz, Selami Şahin, Musa Eroğlu ilk aklıma gelen isimler...
 

Peki, ilimizde tanınmış kimler var?
Kocaeli`nin en iyi avukatlarından olan Cengiz Sarıbay ve Hüseyin Acurman Çukurovalıdır. Ayrıca vali yardımcımız Dağıstan Kılıçarslan da hemşerimizdir.
 

Çukurovalı vatandaşlarımız Kocaeli`de daha çok hangi meslek dalında ilerlemiş?
Zeynep Hanım, aslına bakarsanız Çukurova pek göç vermez. Dışarıya gidenler de daha çok atanarak gurbete çıkanlardır. Çukurova`dan genellikle doktorlar, öğretmenler, bürokratlar çıkar.
 

TAM DESTEK ALIYORUZ


Erdoğan Bey, çalışmalarınız sırasında yerel yönetimlerden destek alıyor musunuz? 
Elbette, tam destek alıyoruz. Mesela şimdi başkanımız sivil toplum kuruluşları için bir merkez yaptı. Toplantı bile yapacaksak oraya gidiyoruz. Bunun dışında her konuda yanımızdalar. Özellikle bir vefat durumunda bize hiç bir iş bırakmıyorlar. 
 

Dernek olarak bundan sonraki hedefleriniz içinde neler var?
Zeynep Hanım, en büyük hedefimiz Hatay Medeniyetler Korosu`nu ilimize getirip konser verdirebilmek. Her dinden insanın oluşturduğu bu koro muhteşem işler yapıyor. İnşallah önümüzdeki yaz onları ilimizde göreceğiz. Bundan başka Çukurova`dan gelen öğrencilerin kalabileceği bir yurt projemiz var. Bir de Yürüyüş Yolu`nda, Hatay yemeklerinin tanıtıldığı bir etkinlik planlıyoruz. 
 

İşte sıra en sevdiğim soruya geldi. Erdoğan Bey, eksik olmayın yörenize ait tüm lezzetleri gazetemize kadar getirmişsiniz. İsimlerini bir kez daha sayalım mı?
Çukurova mutfağı gerçekten çok zengin. Bir kaçını şöyle sıralayalım... Semsek, ıspanak ve çökelekle yapılan bir çeşit börektir. Katıklı ekmeğe kısaca Çukurova`nın pizzası diyebiliriz; kekik, biber salçası ve zeytinyağı ana malzemesidir. Oruk ise içli köftenin tepside yapılanı diyebiliriz. 
 

KABAK TATLISI DEĞİŞİK

Tatlılardan neler var?
Künefeyi zaten biliyorsunuz. Bunun dışında kabak tatlımız meşhurdur. Buradakinden farklı olarak kireç kaymağına yatırılarak yapılır ve çıtır çıtır olur. Bir de bici bicimiz vardır ki buralarda pek bilinmiyor; buzlu bir tatlıdır. Tabii, Anamur muzunu, Osmaniye fıstığını, Mersin`in cezeryesini de unutmamak lazım.
 

Çukurova yemeklerini öğrendik... Şimdi biraz da sizin yörenin adetlerinden, geleneklerinden bahsedelim...
Pek çok adetimiz var. Mesela bizden kız almak zordur. Öyle ilk istemede kız verilmez. Kız tarafı önce ‘biraz düşünelim` der. Oğlan tarafı onları ikna etmeye çalışır. Bir kaç gün sonra haber salınır, oğlan evi künefe yapıp kız evine götürür.
 

Kız almanın şartı künefe mi yani?
Olur mu hiç... Kız evine gelinir takıların adı konulur. Yani kız tarafı, oğlan tarafından ‘kalınlık` ister. Artık bilezik, kolye, elbise ne isterse. En sonunda kız verildiğinde de kadınlar zılgıt çeker, erkekler silah atar. Bu sesler çevreden duyulunca bilinir ki kız verildi.
 

3 GÜN 3 GECE DÜĞÜN

Kızı almak bu kadar uzun sürüyorsa, kim bilir düğün ne kadar sürüyor!
Ee, düğünler de 3 gün 3 gece sürüyor. Cuma namazından sonra erkek evinin çatısına bayrak dikilmesiyle başlar, pazartesi biter. Gerçi şimdi salonlarda yapılıyor ama eskiden kır düğünleri olurdu. Bizim oralarda çift davul zurnasız düğün olmaz. 
 

Erdoğan Bey, hem bu keyifli sohbet hem de hepimize tattırdığınız Çukurova lezzetleri için çok teşekkür ederiz... Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Zeynep hanım, kültürümüzü tanıtmamıza aracı olduğunuz için ben size teşekkür ederim... Zeynep Hanım, sizin vesilenizle çok kısa bir süre önce kaybettiğimiz İzmit Rumeli Türkleri Başkanı Sinan Balkan`ı da buradan rahmetle anmak istiyorum. Çok değerli bir kişilikti.
 
 
 

İzmit Çukurovalılar Derneği

 
Başkan: Erdoğan Davut
Kuruluş tarihi: 2001
Üye sayısı: 110
Adres: İzmit Otogarı Ulusoy yazıhanesi  İzmit/KOCAELİ
Tel: 0532.557 99 70
e-posta: davuter@gmil.com
     kocaelicukurovalilerdernegi@gmail.com
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ