KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Doğum öncesi psikolojisi
Doğum öncesi psikolojisi
Yaşam
24 Ekim 2012 Çarşamba 09:36
  • 819
  • 0

Doğum öncesi psikolojisi

‘Doğum öncesi psikolojisi’ adı verilen heyecan verici bir disiplinin yükselişi sayesinde, anne karnındaki bebeğin duyguları dikkate alınmaya başlandı.

Şimdi artık, gebeliğin altıncı ayı ya da daha erken bir dönemde, anne karnındaki bebeğin bilinçli olmayan ama tepkili ve aktif bir duygusal yaşama sahip olduğu bilinmekte. Anne karnındaki bebek, farklı bir seviyede olsa da görüp duyabilen, deneyimleyebilen, ilkel seviyede rahim içinde öğrenebilen ve hissedebilen bir varlıktır.

 

KENDİLİK ALGISI 
Anne karnında başlayan hissediş ve deneyimler zamanla çocuğun kendisiyle ilgili algılarını, beklentilerini ve davranışlarını belirlemeye başlar. Yani çocuğun kendilik algısı anne karnında başlar. Bir çocuğun kendini nasıl gördüğü ve bunun sonucunda da mutlu ya da mutsuz, saldırgan ya da aşırı uysal, kendine güvenli ya da güvensiz veya endişeli davranması kısmi olarak ana rahminde kendisi hakkında aldığı mesajlarla ilgili olabilir
 

OLUMLU HİSLER
Çocuğu şekillendirici mesajların asıl kaynağının annedir. Hamile kadının yaşadığı her endişe ya da huzursuzluk çocuğa yansımaz. Ancak çocuğa etki edenler vardır ve bunlar derin, yerleşmiş duygu kalıplarıdır. Annelik hakkında duyulan derin bir huzursuzluk ya da ikilem yani bebeğin istenmemesi veya cinsiyetinden duyulan rahatsızlık, doğmamış bir bebeğin kişilik gelişimi üzerinde derin bir yara bırakabilir. Diğer yandan hayatı güzelleştiren mutlu, coşkulu ve pozitif beklentiler bebeğin duygusal gelişimine pozitif katkıda bulunur. 
 

ARAŞTIRMA YAPILMIŞ
Almanya'da yapılan bir araştırmada, hamilelik ve doğum sırasında 2000 kadın izlenerek, anne tutumunun bebek üzerinde müthiş etkileri olduğu görülmüş. Aynı ekonomik sınıftan, aynı eğitim düzeyine sahip deneklerin hepsi aynı şekilde doğum takiplerini yaptırmış. Onları ayıran tek faktör, bebeklerine karşı tutumları olmuş. Sonuç olarak, bir aile kurmayı hevesle bekleyen ve hamileliklerini huzurlu bir şekilde geçiren anneler, bebeklerini benimsemeyen annelere göre doğumda ve sonrasında fiziksel ve duygusal olarak çok daha sağlıklı olmuşlar. Tabi bu durum çocuklarının daha huzurlu ve mutlu olmalarına da yol açmış.
 

PSİKOLOJİYE DİKKAT
Anne adaylarının kaygılarını paylaşmaları ve çözüm aramaları önemli. Fiziksel olarak yaşanılan rahatsızlıklar anneyi hamilelikten soğutmamalı, doğacak bebeğin mutluluğu ve bu problemlerin kısa süre sonra biteceği düşünülmeli. Bebeğe iyi bir anne olup olamama kaygısı, iyi bir gelecek verememe korkusu, sağlıklı bir doğum gerçekleştirememe endişesi annenin aklını sürekli meşgul edebilir. Oysa bu düşünceleri uykularını kaçıracak kadar büyütmek yersizdir, çünkü doğum sonrasında bebeğini kucağına alan annenin düşünceleri tamamen değişecek, endişeler silinecektir.
 

ERKEĞİN DESTEĞİ ŞART!
Hamilelik boyunca anneyi etkileyen her şey, bebeği de etkiler. Ayrıca, anne adayının eşi ve ailesiyle olan ilişkisi bu dönemin sağlıklı bir şekilde geçirilmesinde önemli bir yer tutar. Dolayısıyla anne adayı korkularını, kaygılarını ve mevcut sorunlarını özellikle eşiyle paylaşmalıdır. Anne ve baba, ebeveyn olma sorumluluklarını birlikte üstlenmelidir. Bir annenin eşi tarafından yaratılan mutsuzluğu ve endişelerinin derinliği, karnındaki bebeği etkileyen önemli faktörlerden biridir. 
 

ARKADAŞ DA ÖNEMLİ
Bu yüzden, doğmamış bir çocuğa hamile eşine kötü davranan bir baba kadar zarar veren çok az şey vardır. Bu nedenle babanın rolü de bebek için oldukça önemlidir. Eşin, anne adayına olan duygusal desteği onun kendine güven duymasını sağlar. Anne adayının sağlıklı psikolojik durumu, bebeği de olumlu yönde etkiler. Eş desteğinin yanında aile ve arkadaş desteği de önemlidir. Bazı problemleri eş yerine, tecrübeli bir anne ya da hamilelik konusunda deneyimli bir arkadaş yardımı ile çözmek daha kolay olabilmektedir.
 

ANLAMAZ DEMEYİN!
Annenin düşünceleri, sevgisi, reddedişi veya ikilemleri bebeğin duygusal yaşamının şekillenmesinde önemli bir yer tutar. Bebekte gelişen güven ya da güvensizlik onun iç dünyasına yerleşir ve bu dönemde sahip olduğu duygular gelecekteki karakterine yansır. 'Bebektir anlamaz!' demeyin. Bu nedenle, anne adayının psikolojisi ve ruhsal durumunun normal ve normalin üstüne seyir etmesi, hem onun rahat bir hamilelik geçirmesini hem de doğum sonrası bebeğinin ruhsal durumunu olumlu derecede etkilemektedir.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ