KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Eat Seven Day
Eat Seven Day
Yaşam
16 Aralık 2011 Cuma 15:42
  • 3338
  • 2

Eat Seven Day

100 yıllık tarihi bir köşk, ince bir zevkin ürünü olduğu her ayrıntıdan belli olan bir dekorasyon, fonda Latin müzikleri ve sizi kapıda karşılayan gülen yüzler…

Eat Seven Day`a adımınızı attığınız anda, hem mekanın hem de mekan sahiplerinin farkını hissediyor, doğru yerde olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Eat Seven Day, Alihan Büyükgüler tarafından 2 yıl önce Çat Kapı Kafe adıyla açılmış. Aradan geçen zamanla birlikte konsept değişikliğine giden Alihan Bey, mekânını kafe-restoran olarak işletmeye karar vermiş.
 

ESKİ DOSTLAR OMUZ OMUZA
Bu aşamadan sonra, daha önce Victoria Restoran, The Wall Bar gibi mekanların işletmeciliğini yapan Cengiz Sarar da bu oluşumun içine girmiş ve Alihan Bey ile Cengiz Bey`in çok eskilere dayanan dostluğu, bir anda iş ortaklığına dönüşmüş. İki ortak omuz omuza vermiş, bu tarih kokan köşkü Eat Seven Day adı ve yeni konseptiyle yeniden hizmete açmış. Eat Seven Day şimdi hem kafe olarak hizmet veriyor hem de dünya mutfaklarının en seçkin örneklerini İzmitliler`in beğenisine sunuyor. 
 

100 YILLIK KÖŞK
Alihan Büyükgüler, Eat Seven Day`dan bahsederken şunları söylüyor: “Burası yaklaşık 100 yıllık tarihi bir köşk. Biz de mekanın iç dizaynını, binanın dokusuna uygun şekilde yaptık. Avizelerin seçimi, tablolar, masalar, kısaca yaptığımız her şey binayla uyumlu olsun istedik.”  Tarihi dokusu bozulmadan dekore edilen bu çok şık ve nezih mekan, kapalı alanda 50, verandasında ise 30 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Eat Seven Day, zengin kahvaltı menüsüyle sabah 10.00`da açılıyor ve akşam 24.00`e kadar faaliyet gösteriyor.
 

İTALYAN VE MEKSİKA MUTFAĞI
Eat Seven Day`in menüsü oldukça zengin. Dünya mutfaklarının en seçkin lezzetlerini bulabileceğiniz mekanda, ağırlıklı olarak İtalyan ve Meksika mutfaklarından örnekler sunuluyor. Cengiz Bey, “Acılı, yağsız ve sinirsiz et, Meksika mutfağının en büyük özelliği. Zaten tat olarak da Türk mutfağına çok yakın. Bol soslu Meksika yemeklerinin en iyi örneklerini de Eat Seven Day`de bulmanız mümkün. Tabii bunların yanında mantı ve külbastı gibi Osmanlı mutfağından seçmelerimiz de var. Onlar hepimiz için vazgeçilmez tatlar” şeklinde konuşuyor.
 

FAJİTA BURADA YENİR…
Eat Seven Day`de diyet yapan ya da daha hafif beslenmek isteyenler de unutulmamış ve menüde bu çeşitlerin yanına salatalar, beyaz etli seçenekler, vejetaryenler için sebze tabakları da eklenmiş. Ancak gel gelelim Eat Seven Day`de öyle bir Meksika tadı var ki, yenmesi gereken on yemek listesinde ilk sıralarda yer bulur. Meksika`nın çok özel lezzetlerinden bir tanesi olan Fajita, lezzetiyle olduğu kadar sunumuyla da oldukça çarpıcı bir yemek. Tortilla ekmeği ve özel soslarıyla birlikte dumanı tüte tüte masanıza gelen Fajita`yı mutlaka denemelisiniz.
 

OLMAZSA OLMAZ: SOSLAR
Fajita`yı, tortilla ekmeğinin üzerine sosları sürüp, içine hala pişmekte olan yumuşacık etleri sararak yiyorsunuz ve işte o anda bu sosların neden Meksika mutfağının olmazsa olmazı olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü fajitanın lezzeti bu değişik tatlarla bir kat daha artıyor ve damağınızı şenlendiriveriyor. Eat Seven Day`de fajita kadar ilgi gören bir diğer Meksika lezzeti ise içindeki mantar, kıyma, Meksika fasulyesi, makarna ve çeşitli soslarla bir ana yemek kadar besleyici olan Meksika çorbası.
 

MÜŞTERİYE GÖRE MÜZİK ZİYAFETİ
Eat Seven Day`de bizi sıcacık Latin melodileri karşıladı ama Cengiz Bey, mekandaki müziğin o günkü müşteri profiline göre değiştiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Örneğin, hafta sonları insanlar daha enerjik oluyor. Böyle zamanlarda daha hareketli müzikler seçiyoruz. Bazen de bakıyoruz müşterilerimiz hoş sohbetlere dalmış, onları rahatsız etmek istemiyor,  daha sakin müzikler dinlettiriyoruz. Yani müşterimize göre müzik stilimizi değiştiriyoruz. Yılbaşından sonra da canlı müziğimiz olacak.”
 

ÖZEL TOPLANTI ODASI
Eat Seven Day`in özel toplantılar ve grup yemekleri için de 10 kişiyi ağırlayabilen özel bir toplantı odası var. Cengiz Sarar, “Bu bölümümüz her türlü özel toplantıya açık. Kalabalık gruplar ya da iş toplantıları için oldukça uygun bir salon. Bunun dışında sadece ailelere mahsus olan ve süper lig maçlarının, ev konforunda, HD kalitesiyle izlenebildiği bir bölümümüz daha var. Ailesiyle, arkadaşlarıyla grup halinde gelen müşterilerimiz bu bölümde çok rahat ediyor ve keyifle vakit geçiriyor” diyor.
 

BİR AİLE GİBİYİZ
Alihan Büyükgüler ve Cengiz Sarar, mekanlarında 7 personel ile hizmet veriyor. Çalışanlarından oldukça memnun olduklarının altını çizen iki ortak, “Elemanlarımızdan çok memnunuz. Eğitimli, kültürlü ve her şeyden önemlisi çok güler yüzlüler. Biz onları seviyor ve değer veriyoruz, onlar da bizi seviyorlar. Bu yüzden mekanımız bir aile ortamı gibi. Bu neşe ve canlılık müşterilerimize de yansıyor” diyor. Tabii, Eat Seven Day`in kadrosundan bahsederken, yıllarını mesleğine vermiş olan İbrahim Usta`dan bahsetmemek olmaz.
 

55 YILDIR MUTFAKTA…
Eat Seven Day`de, masanıza gelen tüm lezzetler, İbrahim Usta`nın maharetli ellerinden çıkıyor. Bolu Mengenli olan ve ömrünün 27 yılını yurt dışında geçiren İbrahim Usta işine o kadar aşık ki, mesleğine duyduğu sevgiyi anlatırken gözleri buğulanıyor. 55 yıldır mutfakta olmanın getirdiği bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip. İbrahim Usta “İkinci baharımı yaşıyorum” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “2005`te emekli olduktan sonra Türkiye`ye döndüm. 70 yaşındayım ama hala mutfaktayım. Yemek yapmayı seviyorum”
 

LİMON ÇORBASIYLA MEŞHUR
Özellikle Meksika ve limon çorbasıyla meşhur olan İbrahim Usta, şu anda hem Eat Seven Day`daki görevine devam ediyor hem de Halk Eğitim Merkezinde dünya ve Osmanlı mutfağı üzerine hocalık yapıyor. Haliyle, onun usta ellerinden çıkan her yemek de tadanlar için vazgeçilmez oluyor. Siz de kendinize bir iyilik yapın ve en kısa zamanda Eat Seven Day`i ziyaret edin. Hem İbrahim Usta`nın leziz yemeklerini tadın hem de bu tarih kokan mekanda dostlarınızla keyifli saatler geçirin.  
 

İLETİŞİM
EAT SEVEN DAY
Adres: İnönü Cad. Yenituran Anaokulu yanı İZMİT
Tel: 0262.331 00 50
 

Esra AYDIN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ