KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
En doğru an… ŞU AN!
En doğru an… ŞU AN!
Yaşam
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:58
  • 459
  • 0

En doğru an… ŞU AN!

Her yeni başlayan yıl yeni umutları, sevinçleri, heyecanları da beraberinde getirir.

Oysa ki zaman bizim yarattığımız bir kavram. 2012`nin son günü ile 2013`ün ilk günü arasındaki tek fark, bizim zihnimizde yeni bir başlangıca adım attığımızı düşünmemiz. Yaşadığımız olumsuzlukları, engellemeleri, üzüntüleri sıfırlamak için sanki bize yeni bir şans verilmiştir. Bu şansı doğru kullanmak ve eski hataları tekrarlamamak adına bir sürü kararlar alırız, listeler oluştururuz, Olumlamalar yaparız.

 

GEÇMİŞ ASLA GEÇMEZ
William Faulkner, “Geçmiş asla sona ermez; hatta geçmez bile” derken, insanlar hakkındaki gerçeklerden birini de vurgulamıştır. Özellikle geçmişimiz duygusal acılar ve hayal kırıklıkları içeriyorsa, geçmişi tekrarlamak üzere programlanmışızdır. Geçmişte hissettiklerimiz ve inandıklarımız, şimdi kurduğumuz ilişkilerde yeniden ve yeniden ortaya çıkar.
Tekrarlamak bir şeylerin üstesinden gelmemizi sağlar. 
 

GEÇMİŞİ ÇÖZÜMLEMEK
Acıklı bir kişisel deneyimi tekrarlamak, yarattığı sıkıntının azalmasına yardım eder ve böylece içimizde birlikte yaşayabileceğimiz bir durum olarak kalmasını sağlar. Olumlu bir olayın yinelenmesi, aynı mutluluğun ve huzurun yeniden yaşanmasını sağlar. Bizde bir sorun olduğu için ilişkilerimizde, çocukluğumuzda olup bitenleri tekrarlayıp durmayız. Tekrarlamak, üzerinde çalışabilmek için farkında olmamız ve sonra arkamızda bırakmamız kaydıyla, geçmişimizi çözümlemekte yardımcı olur. 
 

YALNIZCA TEKRARLARIZ
Çoğu zaman bir sonraki aşamaya geçmeden, yalnızca tekrarlarız. Tekrarlar her yerde dikkatimizi çeker. Tekrarlama, bir şeyin eksik olduğunun yinelenen kanıtıdır. Hiçbir maceranın sonunda duygusal ya da fiziksel anlamda tatmin edici bir tamamlanmışlık hissine kapılmadan huzur bulamayız. Eğer şarkının yalnızca bir kısmını dinlemişsek, kalanını aklımızdan söylemek eğilimindeyizdir. Vedalaşma, anlaşmazlıklarımızı çözümleme, aramızı düzeltme şansı bulamadan biri ölecek olsa ne yapacağımızı bilemeyiz.
 

BİR AMACI OLMALI
Doğanın da tekrarlarla işlediğini fark ederiz. Şafak ve alacakaranlık, ay döngüleri, gezegenlerin yörüngeleri, mevsimler… Bedenimiz de tekrarlarla çalışır. Kalp atışları, nefes alışımız, uyku/uyanıklık… Bir anlamda iyi ya da kötü yönde tarih de kendini tekrarlar. Tekrarlama hayatın ve gerçekliğin doğasında var. Öyleyse evrim geçiren dünyamızda olduğu gibi psikolojik hayatımızda da yararlı bir amacı olmalı.
 

DOĞU DİNLERİNİN TEMASI
Tekrarlama Doğu dinlerinde kesinlikle önemli bir temadır. ‘Karma` kavramı, başka şeylerin yanı sıra eskiden yapılmış iyi eylemlerin veya hataların tekrarlanmasına da atıfta bulunur. Merhamet ve sevecenlikle davranmayı seçtiğimiz zaman iyi olma eğilimimizi güçlendiririz. Birine zarar vermeyi seçtikten sonra ise daha fazla kötülük yapma ihtimalimiz artar. Karma, bir erdem veya tehlikenin yinelenmesine ilişkindir. Peki, Yaşamımızda eksikliğini çektiğimiz şey nedir? 
 

İHTİYAÇLARI BELİRLEYİN
Bir şeyin eksik olduğunu biliriz ama neyin eksik olduğunu kestiremeyiz. Bu durumda yapmamız gereken şey hayatta en çok ihtiyaç duyulan on alanı gözden geçirmek, hangisinde eksiklik yaşadığımızı anlamaya çalışmak ve bu eksikliği gidermektir. Böylece tekrarlamadan kurtularak dönüşüme yol açabiliriz.
Bana yeten bir ilişkim var mı? 
Cinsel yaşamım tatmin edici mi?
İşimden zevk alıyor muyum?
Rahat koşullarda yaşıyor muyum?
Sağlıklı bir yaşam tarzım var mı? Herhangi bir maddeye bağımlılığım var mı?
Ailem ve arkadaşlarımla ilişkilerim tatmin edici mi?
Hobilerim var mı veya spor gibi beni zindeleştiren etkinlikler yapıyor muyum?
Onurlu, dürüst ve bilinçli bir şekilde yaşıyor muyum?
Başkalarına yardım ederek yaşadığım dünyaya katkıda bulunuyor muyum?
Ruhumu besliyor muyum?
 

Düşünceler ve bilinçaltı zamandan ve mekandan bağımsızdır.
Öyleyse arzularımızı ertelemeyelim. Yaşamımızda sürekli eksikliğini duyduğumuz şeyleri dönüştürebilmek için en doğru zaman, şu zaman. En doğru an, şu an. Yaşamı ertelemeden, bilinçli farkındalığımızı yüksek tutarak, neşe ve coşkuyu yaşamınızda eksik etmeden geçirilecek bir yıl dileriz hepimize. Yeni yılınız kutlu olsun.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ