KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
En okumuş ilçe VARTO!
En okumuş ilçe VARTO!
Yaşam
28 Aralık 2012 Cuma 13:29
  • 2340
  • 0

En okumuş ilçe VARTO!

Muş`un Varto ilçesinden Kocaeli`ye gelerek yerleşen vatandaşlarımızın kurduğu Kocaeli Vartolular Derneği, ilimizin en aktif derneklerinden biri.

Gazetemizi yönetim kurulu üyesi Ali Can Önder ile birlikte ziyaret eden dernek başkanı Ercan Sağlam, 

Yuvam Akarca 11. Ada`da apartman görevlisi olarak çalışıyor, ancak oldukça hareketli bir sosyal yaşama sahip.
Dernek faaliyetlerinin yanında aktif siyasetin içinde de yer alan Sağlam;
“Kocaeli`ye geldim ve apartman görevlisi olarak çalışmaya başladım.
Kendi kültürümüzü yaşatırken, doyduğumuz ilin değerlerine de sahip çıkmalı, burada kendimizi kabul ettirmeliyiz.
Bunun yolu da sosyal yaşamda var olmaktan geçiyor” diyor ve çalışmalarını pek çok alanda sürdürüyor.
Gelin, Ercan Sağlam`ın başkanı olduğu Kocaeli Vartolular Derneği`ni biraz daha yakından tanıyalım.
 
 
 
Ercan Bey, oldukça aktif bir derneğin başkanlığını yapıyorsunuz... Kocaeli Vartolular Derneği ne zaman kuruldu?
Derneğimiz 1992 yılında, Ali Rıza Akfars tarafından kuruldu. Sonra sırasıyla Cengiz Duman, Gündüz Işık, Mehmet Ali Konmaz başkanlık görevinde bulundu. 
 

Derneğiniz ne amaçla kurulmuş?
Sosyal amaçlı bir dernek. Muş Varto`da yaşayan pek çok kişi terör ya da ekonomik sıkıntılardan dolayı çeşitli illere göç etmiş. Derneğimiz de Kocaeli`deki Vartoluları bir araya getirmek, adetlerimizi ve kültürümüzü yaşatmak amacıyla kuruldu. Biz  kendi kültürümüzü yaşatırken,  Kocaeli`nin kültürünü de benimsedik. Karnımızın doyduğu bu ili sahiplendik.
 
Ercan Bey, ilimizde yaşayan kaç Vartolu var? Derneğinize olan ilgi nasıl?
Kocaeli`de 5 bin civarında Vartolu var... Bunların 114`ü derneğimize üye. Derneğe olan ilgi, derneğin faaliyetleriyle doğru orantılı. Eğer aktivitelerimiz fazla olursa ilgi de fazla oluyor.
 

YÜZDE 80 KATILIM OLDU

Siz de oldukça aktifsiniz, değil mi? Geçtiğimiz günlerde düzenlediğiniz yemek ses getirdi...
Evet... Yemeğimize yüzde 80 oranında katılım oldu. İlimizdeki  siyasi partilerin, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de etkinliğimize katıldı. Hatta Muş Milletvekilimiz Sayın Demir Çelik de Antep`teki programını iptal edip aramızda bulundu. Destek olan herkese bir kez daha çok teşekkür ederim.
 

Artık geleneksel hale gelen bu yemekten başka aktiviteleriniz de oluyor mu?
Bir de her yıl pikniğimiz olur. Hep birlikte pikniğe gideriz. Önümüzdeki mart ayı için de yöresel yemeklerimizi tanıtacağımız bir etkinlik planlıyoruz.
 
Bu piknikler pek çok Vartolu`yu bir araya getiriyor, öyle değil mi?
Elbette... Derneğin birleştirici bir özelliği var. Bayramlarda, düğünlerde, hastalık ve cenaze zamanlarında birbirimize destek oluyoruz. Uzun süre karşılaşmayıp bu pikniklerde görüşen pek çok akrabaya rastladık. 
 

FEDERASYON OLDULAR

Varto dernekleri kısa bir süre önce federasyon çatısı altında toplandı. Bu oluşum da birlik ve beraberliği artıracaktır...
Doğru, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Mersin ve Ankara`daki Varto dernekleri bir federasyon oluşturdu. Merkezimiz Ankara`da, başkanımız da Ekin İleri Dikmen.
 

Ercan Bey, derneğin geliri nereden sağlanıyor? 
Yaptığımız gecelerden ve toplayabildiğimiz aidatlardan... Önceki dönemlerde belediyelerden de kömür, erzak gibi yardımlar da sağlıyorduk.
 

Şimdi?
Şimdi Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar`dan başka kimseden bir yardım alamıyoruz. İzmit Belediyesi`nin ufak bir katkısı oldu ama Büyükşehir hiç destek olmuyor.
 

OKUMA ORANI ÇOK YÜKSEK

İlimizdeki Vartolular daha çok hangi meslek dallarıyla uğraşıyor? Aralarında tanıdığımız isimler var mı?
Hemşerilerimizin Kocaeli`de bir meslek dalında yoğunlaşmış değil... Esnaf olan da var memur da. Ticaretle uğraşan da, inşaat işleri yapan da... Örneğin, İSU Daire Başkanı Mahmut Akyol ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm Vartoludur. 
 

Peki, Vartolular`ın genel bir karakter özelliği var mıdır?
Varto Muş`un 4 ilçesinden okuma oranı en yüksek olan ilçedir. Vartolular yardımsever, insan ilişkileri kuvvetli insanlardır. 
 

Peki Varto`nun değişik adetler var mıdır? Kız alınıp verilirken neler yapılır?
Bir kere Varto`dan kız almak kolay değildir. Kız öyle hemen verilmez. Önce, istemeye gidilince erkek tarafı ‘süt hakkı` adı altında kız annesine hediyeler verir. Kız evine ikinci kez gidildiğinde de uzlaşılır, bu kez başlık parası istenir.
 

KIZ ALMAK ÇOK ZOR

Başlık parası hala var yani, öyle mi?
Aslında Varto`da başlık parası adeti yoktur. Şöyle ki; bir sonraki görüşmede kız ve erkek tarafının yakınları da bulunur. Kız tarafının büyüğü, herkesin huzurunda kesilen başlık parasından vazgeçtiğini belirtir. 
 

Kız verilene kadar kaç kere gidilip geliniyor, ben sayamadım... Bu kadar zor alınan kız nasıl nişanlanıyor acaba?
Kız alındıktan sonra nişan yapılır. Nişanda yüzükler takıldıktan sonra kız ve oğlan aynı bardaktan şerbet ya da şekerli su içer. Sonra bu şerbetten ağız tadı manasında tüm davetliler tadar. 
 

Peki, Varto`nun özel bir yemeği var mıdır?
Ekmek gibi pişirilip ayranla karıştırılarak yenen zerfet vardır. Piştikten sonra tatlı ya da tuzlu olarak tüketilir. Bir de ‘gırık` vardır; bulgur ve unla yapılan bir köfte çeşididir. Ama Muş`un da Varto`nun da kendine has bir tatlısı yok.
 

Ercan Bey, bu hoş sohbet için çok teşekkür ederim. Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kendimizi ifade etmemiz adına bizlere verdiğiniz bu fırsat için biz teşekkür ederiz... Şunu söylemek isterim ki Vartolular ilimizde birlik ve beraberlik içinde. Biz faaliyetlerimize hiçbir siyasi düşünceyi katmadan, Vartolular için güzel şeyler yapmak için uğraşıyoruz. Herkesin de bize destek vermesini istiyoruz. 
 
 
Kocaeli Vartolular Derneği

Başkan: Ercan Sağlam
Kuruluş tarihi: 1992
Üye sayısı: 114
Adres: Belediye İş Hanı Kat:5 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0535.498 72 48 – 0535.936 81 01
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ