KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Erzurumlular ilk sırada!
Erzurumlular ilk sırada!
Yaşam
07 Aralık 2012 Cuma 17:26
  • 1536
  • 3

Erzurumlular ilk sırada!

Merhaba, sevgili Bizim YAŞAM okurları... Her biri farklı kültürlerden gelerek artık Kocaelili olmuş, İlimizin yapı taşlarını oluşturan, sosyal yaşamımıza renk katan hemşerilerimizi tanımaya devam ediyoruz.
Sayfamızın bu haftaki konuğu ‘Dadaşlar diyarı` Erzurum.
Kocaeli`ye dışarıdan gelenler arasında, Erzurumlular sayı olarak ilk sırada yer alıyor.
Resmi kayıtlara göre ilimizde yaşayan tam 3 bin 100 Erzurumlu var. 
Memleketlerinden kopup Kocaeli`ye yerleşmiş, iş sahibi olmuş, başarılar elde etmiş Erzurumlu hemşerilerimiz ilimizde pek çok dernek kurmakla kalmamış;
Bu dernekleri bir çatı altında toplayarak Kocaeli Erzurumlular Federasyonu`nu oluşturmuş.
Federasyonun başındaki isim ise henüz bir kaç hafta önce gerçekleşen kongrede yapılan seçimle, başkanlık koltuğuna oturan Zafer Yıldırım.
Zafer Bey, oldukça yoğun olan programına rağmen gazetemizi ziyaret etti;
Bizlere hem federasyon faaliyetleri hem de Erzurum hakkında son derece ilginç bilgiler verdi.
İşte Kocaeli Erzurumlular Federasyonu`nun dünü, bugünü, amaçları, hedefleri...
 
 
 
Zafer Bey, kısa bir süre gerçekleşen kongrenizde Kocaeli Erzurumlular Federasyonu`nun yeni başkanı oldunuz, öncelikle tebrik ederim... Hemen sorayım, federasyon kaç dernekten oluşuyor?
Çok teşekkür ederim... Federasyonumuz Kocaeli`de faaliyet gösteren 18 Erzurumlular derneğinin 2007 yılında bir çatı altında toplanmasıyla oluştu. 
 
 
Bu seçimlerde federasyonunuz için bir ilk yaşandı değil mi? Artık yönetim kurlunuzda iki bayan var...
Zeynep Hanım, biliyorsunuz Erzurumlular ataerkil bir düşünce yapısına sahiptir. Federasyonumuzun kadın kolları zaten vardı ancak bayan yöneticimiz yoktu. Şimdi çok mutluyuz, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Pembe Arslan ile KOÜ Turizm ve Otelcilik MYO Bölüm Başkanı Bilsen Bilgili artık yönetim kurulumuzda. Umarım bu sayı ileride daha da artar.
 

Zafer Bey, üye sayısı yüksek bir federasyonsunuz... Kaç üyesi var?
Şu anda toplam 3 bin 100 resmi üyemiz bulunuyor. Ayrıca, resmi kayıtlara göre şu anda ilimizde 63 bin Erzurumlu hemşerimiz var. Kocaeli`ye dışarıdan gelenler arasında, sayı olarak Erzurumlular ilk sıradadır.
 

BİNAMIZI SATIN ALACAĞIZ

Kocaeli Erzurumlular Federasyonu`nun kuruluş amacı nedir?
Hemşerilerimiz daha iyi şartlarda yaşamak, ekmeklerini kazanmak için büyükşehirlere gelmiş. Bizim amacımız, Doğduğumuz yerin kültürünü doyduğumuz yere; doyduğumuz yerin refahını da doğduğumuz yere taşımak. Sermayemiz gençlerimiz... Onlar kültürlerini unutmasını istemiyoruz. 
 

Bu amaca ulaşmak için neler yapıyorsunuz? 
Öncelikle her sene iki faaliyetimiz oluyor. Bunlardan ilki, ‘Kurtuluş Gecesi`. Bu etkinlikte Erzurum`un kültürünü, köy yaşantısını, yöremize ait değerleri sahnede canlandırıyoruz. Halk oyunlarımızı sergiliyoruz. Bu sene de yüksek bir katılım olacak ve elde edilen gelirle federasyon binamızı satın almayı planlıyoruz. 
 

Bir etkinlik daha olduğunu söylemiştiniz...
Evet, bir de her yıl bahar aylarında düzenlediğimiz pikniğimiz var. 30 bin kişinin buluştuğu çok keyifli bir organizasyon oluyor. Bu arada iki yılda bir ocak ayında, Palandöken`de donarak hayatını kaybeden Sarıkamış şehitlerimiz için bir anma programımız oluyor.
 

DADAŞ NE DEMEK?

Programın içeriğinde ne oluyor?
Geçen yıl, 3 gün süren bir program düzenledik. Önce şehitlerimiz için hatim indirildi. Daha sonra onlar hayatını dağda kaybettiği için günün anısına Kartepe`ye tırmandık. Sarıkamış şehitlerini anma gününün resmileştirilmesi için bir imza kampanyası başlattık. Bu amaçla 100 bin imza toplayacağız.
 

Kocaeli Erzurumlular Derneği`nin sosyal sorumluluk projeleri var mı?
Federasyonumuzun hizmet binasını satın alınca, omuzumuzdaki maddi yük hafifleyecek. Ondan sonra ihtiyacı olan öğrencilerimize burs sağlamayı düşünüyoruz. Bunun dışında Körfez Erzurumlular Derneği`nin ‘Doğduğumuz yere 100 bin, doyduğumuz yere 10 bin fidan` projesi kapsamında 2 bin fidanlık bir ağaçlandırma çalışması oldu.
 

Zafer Bey, Erzurumlulara ‘dadaş` deniyor... Dadaş ne demek?
Dadaş kelimesi Kimine göre mert, cesur, özü sözü doğru, zalimin karşısında, mazlumun yanında olan merhametli, yiğit biridir. Kimilerine göre erkek kardeş, ağabeyi, cesur, yiğit, tüm erdemleri kendisinde toplamış mükemmel bir insandır. Bazılarına göre de bar tutan, at binen, cirit atan, kabadayı, tığ gibi bir delikanlıdır. Erzurum, dadaş ve bar birbiriyle yoğrulmuş tek sözcük gibidir. Bu sözcüklerden biri kullanıldığında hemen diğerleri hatıra gelir.
 

İSPİR`DEN İŞ ADAMI ÇIKAR

Ve Erzurumluların çoğu da bu özellikleri taşır değil mi?
Dadaşlık, öyle rastgele kazanılmış bir sanat veya meslek değil, bazı müstesna şahsiyetlerde görülen ‘efendilik` gibi fıtri bir ruh asaletidir. Bu düşünceden baktığımızda tarihi bir misyona sahip olan dadaş, zaman zaman serhat boylarının bekçisi; acizin,  yoksulun, kimsesizin hamisi; eli ve sofrası açık mert bir köylü, bir esnaf; camilerimizin imanlı, toksözlü, nur yüzlü vaizi; siyasi hayatın medeni cesaretini nefsinde toplamış cesur bir hatip, yiğit bir kumandan, vazifesini namus bilen bir memur, bir öğretmen olabilir... Kendisini ailesine ve çocuklarına vakfetmiş Erzurumlu bir ana veya babadır. 
 

İlimizde siyasi anlamda isim yapmış pek çok Erzurumlu hemşeriniz var, değil mi?
Elbette... Örneğin milletvekilimiz İlyas Şeker, İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat İspirli, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Muzaffer Cintimar, il emniyet eski müdürümüz Yusuf Çalkavur Erzurumludur. 
 

Zafer Bey, Erzurumlular daha çok hangi alanda başarılı olmuşlardır?
Bölgeye göre değişir... Mesela İspir`den daha çok iş adamı çıkar ama genellikle inşaat ve taahhüt alanında çalışırlar.
 

PALANDÖKEN DİLLERE DESTAN

Erzurum`un oldukça lezzetli bir mutfağı var, değil mi? Mesela cağ kebabı...
Evet, yemeklerimiz çok güzeldir. Sadece cağ kebabımız değil, kadayıf dolamız, ketemiz, mıhlamamız, tandır kebabımız da meşhurdur.
 

Ama Erzurum sadece yemekleriyle meşhur olan bir il değil... Çok özel başka değerleriniz de var...
Elbette, örneğin Oltu taşımız çok meşhurdur. Palandöken`in güzelliği dillere destan. Dünyanın üçüncü büyük şelalesi olan Tortum Erzurum`dadır. Ilıca kaplıcaları çok şifalıdır. Ayrıca Türkiye`ye mal olmuş, pek çok tarihi şahsiyette Erzurumludur.
 

Nene hatun gibi...
Nene Hatun gibi, Kara Fatma gibi, İbrahim Hakkı Hazretleri, Alvarlı Efe Hazretleri gibi...
 

KİRALARDAN KURTULACAĞIZ

Zafer Bey, Federasyon olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı?
Sıkıntı diyemeyiz ama derneklerimizin yerlerine ödenen kiralar ve sair giderler maddi bir külfet getiriyor. Şu anda Kocaeli Erzurumlulur Derneği`nin yerini satın aldık, sıra diğerlerinde. Bunun dışında hemşerilerimiz ulaşma anlamında sıkıntılarımız oluyor. Derneklere gelsinler, bağlarını kopartmasınlar istiyoruz.
 

Federasyonunuzun çalışmalarında yerel yönetimlerin desteğini alıyor musunuz?
Hem hizmet anlamında hem de maddi konularda katkılarını göz ardı edemeyiz. Kongremize katılanlar oldu, seçim sonrasında tebrik etmeye geldiler...
 

Zafer Bey, kendinizi Kocaelili olarak da görüyor musunuz?
Federasyon olarak koyu bir mikro milliyetçilik anlayışımız yok. Bu kentin nimetlerinden yararlanıyoruz. Kocaeli`ye de bir şeyler vermeye çalışıyoruz.
 

Zafer bey son olarak federasyonun bundan sonraki hedeflerini sormak istiyorum...
Zeynep hanım, ülkemizde 5 Erzurumlular federasyonu daha var. En büyük hedefimiz birleşerek bir Türkiye Erzurumlular Federasyonu kurmak. Böylece bilgi akışını tek elden yürütebiliriz. 
 
 
Kocaeli Erzurumlular Federasyonu
 
Başkan: Zafer Yıldırım
Kuruluş tarihi: 2007
Üye sayısı: 3 bin 100
Adres: Şehabettin Bilgisu Caddesi Koruma İş Hanı Kat:4 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.331 03 11
e-posta: kedfe_25@hotmail.com
     zaferyildirim_@hotmail.com
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ