KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Esperanto menüsüyle şov yapıyor!
Esperanto menüsüyle şov yapıyor!
Yaşam
14 Aralık 2012 Cuma 17:39
  • 3032
  • 5

Esperanto menüsüyle şov yapıyor!

Esperanto Cafe açılalı 2 yıl oldu. Mekanda açıldığı günden bu yana sürekli da bir şeyler değişiyor, gelişiyor.

Kapının önüne gelen gece lambalarından Esperanto flamalarına, çalan müziklerden çalışanlarına, mekanın tuvaletlerinden komple iç tasarımına kadar her şey çok hoş. Esperanto Cafe yarattığı hoş ortamla sadece kendine değil, sokağa hatta abartmıyorum şehrin kendisine çok şey kattı. 

 

YILBAŞI İÇİN SÜSLENMİŞ
Çünkü bir şehri iyi yapan unsurlardan bir tanesi de ara sokaklarıdır. Ara sokaklar şehrin ruhudur. Esperanto`da zengin menü ve keyifli ortamın dışında başka bir şeyler var. Sokağa girdiğinizde uzaktan mekana bir bakın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şimdi bir de yılbaşı süslemeleri ile çok daha hoş ve orijinal olmuş. Mekanın sahibi Serhat Türkan`ı böyle güzel bir café-restoran yarattığı için kutluyorum.
 

PAELLA ESPERANTO`DA!
Esperanto`da ciddi anlamda iyi bir menü var. Haftada birkaç defa gittiğim mekanda bugüne kadar yediğim her şey çok lezzetliydi. Böyle bir yerde olabilecek olan tüm makarnalar, salatalar, pizzalar iyi sunumlu ana yemekler çok başarılıydı. Ancak geçtiğimiz günlerde zaten geniş olan menüsüne bırakın İzmit`i, İstanbul`da bile zor bulabileceğiniz seçenekler eklendi. Geçtiğimiz yaz tatilinde İspanya`da yemeye doyamadığım paella artık Esperanto`da. 
 

RİSOTTO DA VAR
Paella deniz ürünleriyle yapılan bir İspanyol pilavı. Metal tabakta masaya geliyor. İçinde ahtapot, midye ve özel soslar var. Paella`yı bilenler eminim ki bu habere çok sevinecektir. Bilmeyenlerse mutlaka gidip Esperanto`da paellayı denemeli. Deniz ürünlü risotto, bakarken seçmekte zorlanacağınız ‘tex mex` Meksika mutfağı menüsü, dry aged steakler (t-bone, dallas, new york steak) noodle ve fırınlanmış lezzetler menünün diğer çarpıcıları. 


ET VE TAVUK AYRI AYRI
Salata menüsünde ve pizzalarda da deniz ürünleri seçeneği var. Ana yemeklerde et seçenekleri ve tavuk seçenekleri ayrı ayrı kategorize edilmiş. Her ikisi de kendi içinde çok fazla seçeneğe sahip. Café de Paris soslu bonfile ve farklı soslarla yapılmış kalabalık kırmızı et menüsü, et kategorisinde. Beyaz et tercih edenlerinse yine zengin tavuk ve balık bölümüne bakması gerekiyor.
 

‘BİZİMKİLER`İ DENEYİN
Esperanto`da ızgara somon, mezgit ve fish&chips var. ‘Bizimkiler` seçeneği altında bulunan, daha önce hiç yemediğiniz tarzda kuru fasulye, mantı ve kızarmış mantı da çok ilgi çekici olmuş! Tatlılar menüde yazmıyor. Sormanız lazım. Çok fazla çeşit var. Size anlatacaklar, siz seçeceksiniz. Benim gibi ikizler burcuysanız işiniz zor ama çok büyük ihtimalle sonuçtan mutlu olacaksınız. 
 

STANDARTLARI YÜKSELTİYOR
Esperanto`da kahve seçenekleri de iyi. Kaliteli kahve içmek istiyorsanız Esperanto`ya mutlaka uğramalısınız. Servis ettikleri yeşil çay da başka yerlerdekine benzemiyor. Yanında kuru meyveleri, akide şekerleri var. Doğal yeşil çay, tahta tabak üzerinde, çay topu denen bir aletin içinde geliyor. İsterseniz bu aksesuarları evinize satın alabiliyorsunuz. Son söz olarak söylenecek tek şey var: Esperanto, İzmit`in standartlarını yükseltiyor.
 
 

İLETİŞİM
ESPERANTO CAFE-RESTAURANT
Adres: Karabaş Mahallesi Rauf Orbay Sokak İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.325 60 66
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ