KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Evinizi yenileyin
Evinizi yenileyin
Yaşam
17 Aralık 2010 Cuma 15:59
  • 4541
  • 0

Evinizi yenileyin

Hayatınızda her şeyi yenileyebilirsiniz. Gardırobunuzu, ayakkabılarınızı, arabanızı, evinizi…

Yenilemek istediğinizde de öncelikle imkanlarınıza bakarsınız; ekonomik durumunuz el verdiği kadar değişiklik yapabilirsiniz. Mesela, ev değiştirmek, yenilemek zordur. O evi almak, kurmak için ne kadar çaba sarf ettiniz, nelere katlandınız kim bilir… İnsanın evi gibisi var mı?  Ama arada bir ufak dokunuşlarla yenileme yapmanın hiç de zararı olmaz. Burum böyle olunca, iş başa düşer. Duvar/yer kaplaması, tül/perde ve döşemelikte yapacağınız değişikliklerle eviniz bambaşka bir ev olabilir.


Duvarlarınız renklensin

Duvarların şampanya rengine boyandığı dönemler geride kaldı. Şimdilerde hem renkli hem de desenli duvar kaplamaları çok favori. Bu yıl öneriler arasında turuncu ve mor var. Geometrik desenlerin yanı sıra belli belirsiz natürel motifler de her daim kullanılabilir. Duvar kaplamasında seçeceğiniz renkler ve desenlerin kullandığınız mobilyalarla da uyumlu olması çok önemli.
 

Dokumada yeni trendler
Son zamanların dokuma trendleri arasında farklı kumaş ve dokuların bir arada kullanıldığını ifade etmeden geçemeyeceğim. Keten bir kumaşın üzerinde kadife şeritler görmek ya da tül bir perde üzerinde daha kalın bir kumaştan desenlerle üç boyutlu izlenimi yaratmak artık çok moda. Bayanların evi dekore ederken sevmediği şeylerden biri perdeciyle kumaşçı, duvar ustasıyla mobilyacı arasında koşturmak olsa gerek. Tabii birbiriyle uyumlu seçimleri yapmak da bu şekilde bir hayli zor olur. Bu işleri yaparken size anahtar teslim yardımcı olabilecek firmaları araştırıp, destek almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 

Koltuk mu, yatak mı?
Türk aile yapısında misafir önemli yer tutar. Misafirlerimizi gündüz rahat ettirebileceğimiz, gece de rahatça yatırabileceğimiz mekânlar ararız. Ama özellikle büyük şehirlerde oda sayısı az olduğundan misafir için salon, bir nevi yatak odası vazifesi görmektedir. Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olup fahiş fiyatlara mobilya almak mümkün. Öncelikle, odanın şekli ve işlevselliği düşünülerek, hangi ölçülerde ne tarz mobilyaya ihtiyacımız olduğuna karar vermeliyiz.


Seçkin mekanlar

Küçük salonlar köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünür, büyük salonlar için büyük köşe koltukları tercih edilebileceği gibi iki üçlü, iki tekli modeli de tercih edilebilir. Dümdüz koltukları fantezi yastıklarla klasik, spor rengârenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkündür. Oturma odalarında genellikle desenli ya da flu renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda ise koyu renkler özellikle bordo, yeşil, mürdüm, ekru, bej ve kahve tonları kullanılmalıdır. Amaç mekâna daha seçkin bir hava yansıtmaktır.


Nasıl bir kumaş seçilmeli?

Ne tür bir koltuğun ihtiyacınızı göreceğine karar verdikten sonra, sıra kumaş seçimine geldi. Leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşak dokulu kumaşları tercih etmelisiniz. Salonlarınızda kadife, şonil, teflonlu kumaşlar tercih edilmeniz tavsiye edilir. Oturma odalarınızda keten, sentetik viscon, koton idealdir. Son dönemlerde revaçta olan deri çok pahalı olduğundan, koltuklarda suni deri kullanılıyor; fakat bu tür döşemeler hem çok sıcak tutuyor hem de hemen yırtılabiliyor. Suni derilerin temizlik kolaylığı var ama asla evler için kullanışlı bir malzeme değil.
 

Koltukları yeniletmek daha ucuz


Eski takımlarımızı yenilemek istediğinizde en kârlı ve doğru yol hazır koltuk takımı almak yerine kumaşını değiştirmek, yani kaplatmaktır. Birçok semtte döşeme evleri mevcut. Bir takıma yaklaşık 22 metre ile 27 metre arasında kumaş gidiyor. Döşemelik kumaşların metre fiyatları 8 milyon ile 100 milyon arasında değişiyor (15 milyona çok güzel döşemelik kumaşlar var, hem kaliteli hem de modern çizgiye sahip). Döşeme fiyatları yaşadığınız semtlere göre farklılık gösteriyor; lüks semtlerde 1 milyar ile 2 milyar arasında döşeme yapılırken aynı koltuk takımı farklı bir muhitte 600 milyon ile 800 milyon arasında kaplanıyor (kumaş hariç, diğer malzemeler ve nakliye içinde). Koltuklarınızın iskeletleri de yaptırılacak modele, büyüklüğüne bağlı olarak 400 ile 600 milyon arasında değişiyor.


Püf noktası

 Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır (yıkanabilmesi için).

 Koltuk döşemelerini portatif yaptırabilirsiniz (gerektiğinde çıkarıp yıkayabilmek için).

 Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaş tek renk ve koyu olursa salon daha elit görünür ve aksesuarlar ön plana çıkar.

 Küçük mekânlarda açık renk koltuklar tercih edilmelidir.

 Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemelidir.

 Modüler koltuk (ayrılabilen) sistemi tercih edilmelidir.

 Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez.

 Kadife ve tüylü dokumalarda koltuklarımızı silerken son durulama suyuna az miktarda sirke koyarsak kumaşların daha çok parladığını fark ederiz.

Çevreci tercihler

Ev dekorasyonunda farklı stiller tercih edilse de, artık daha çevreci seçimler ön plana çıkıyor. Geri dönüşümlü malzemeler, cam ve ahşap aksesuarlar, doğal ahşap mobilyalar ve elbette mekânlara her zaman sıcaklık katan yeşil. Büyük yer bitkileri koltuk yanında ve göz hizasında kullanılabilir. Küçük çiçekleri ise daha çok büfe ya da bir konsol üzerine yerleştirebilirsiniz. Ahşap, cam ve yeşil bir arada çok uyumlu oluyor. Biraz hareket katmak için farklı bir malzeme olsa da metali kullanabilirsiniz. ”Doğaya dönüş” düşüncesini, bitkiler ve geri dönüşümlü malzemelerin yanı sıra doğal dokumalar ve renklerle de yakalayabilirsiniz. Örneğin yüzde 100 pamuklu kumaş örtü, yastık ve kılıflar, yeşil tonlarında aksesuarlarla da istediğiniz havayı yansıtabilirsiniz.


Haftanın Sözü
“İnsan zekâsı, yeni fikirlere karşı, vücudun yabancı bir proteine davrandığı gibi davranır; onu reddeder.”
Peter Medawar

 

 Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA…

 Hoop Gitti Kafa, Tiyatro, 15-30 Aralık, Krek, MUTLAKA izleyin,

 İkinin Biri, Tiyatro, 18,29 Aralık, SDKM, MUTLAKA izleyin,

 Sen Olmasaydın, Tiyatro, 17,23,24 Aralık, biletler Biletix`de,  MUTLAKA izleyin,

 Tuluyhan Uğurlu & Mehter Konseri, 18 Aralık, Başakşehir K.M.,  MUTLAKA dinleyin,

 Kardeş Türküler, Konser, 22 Aralık, Tuzla İdris Güllüce K.M., MUTLAKA dinleyin,

 İlhan Şeşen Konseri, 25 Aralık, Ümraniye Atakent K.M., MUTLAKA dinleyin,

 MAYUMANA, Sahne Gösterisi, 24 Aralık, CRR, MUTLAKA izleyin,

 Turist, Vizyon Filmi,  MUTLAKA izleyin,

 ‘Algıları Değiştirmek`, Fotoğraf Sergisi, 26 Aralık`a kadar, Sanat Limanı, MUTLAKA gezin,Bunları biliyor muydunuz?

 Hayvan sever Ajda Pekkan`ın soğuktan korunmak için kürk giydiğini,

 Gazeteci Abdurrahman Dilipak`ın, Müjde Ar`a 3 bin 150 TL tazminat ödeyeceğini,

 Hülya Avşar`ın sahnelere geri dönme kararı aldığını ve iki konser için 150 bin TL istediğini,

 Nejat İşler`in “Behzat Ç.”`e konuk oyuncu olduğunu,

 Oyunculuğu çok kötü olmasına rağmen, Emina Sandal`ın reklam, film ve dizi teklifleri aldığını,

 Yaprak Dökümü finalinde, Oğuz`un ölmeyeceğini,

 Soner Sarıkabadayı`nın Google arama motorunda aranma rekoru kıran ünlü Türk kişisi olduğunu,

 Murat Dalkılıç`ın ‘Merhaba` klibine RTÜK`ten yasak geldiğini,
biliyor muydunuz?

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ