KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Hastalıklar sizden korksun!
Hastalıklar sizden korksun!
Yaşam
12 Aralık 2012 Çarşamba 11:48
  • 896
  • 0

Hastalıklar sizden korksun!

Son 2 yıldır hiç hasta olmamış, hafif bir grip bile geçirmemiştim... Ta ki bu sene soğuklar başlayana kadar.
Bu kış erkenden griple boğuşmaya başlamamın sebebini de çok iyi biliyorum, annemin ‘kurtarıcı karışımından` geri kalmam. Bu karışım sayesinde kar, yağmur, soğuk bana mısın demiyordu. Bu sene İstanbul`da yaşamaya başladığımdan beri beslenme düzenim de oldukça değişti. Bu zamana kadar hiç ilaç kullanmamıştım ama şimdi bu yazıyı burnumu çeke çeke yazıyorum ve ilaç kullanıyorum. 
 
NARENCİYE MEVSİMİ
Bu durum benim için yenilgi ve yenilgilerden nefret ederim. Siz siz olun, reçetesini vereceğim karşımı ailenize, tüm yakınlarına hazırlayın sonra da kışın keyfini çıkarın. Hem sağlıklı hem de tadı muhteşem. “Ben meyve sevmem” diyenin bile iştahla içeceği bir karışım. Soğuklar başlamışken ve kış henüz kapıdayken, narenciyenin (turunçgiller) en yoğun zamanını değerlendirelim. Çünkü turunçgiller C vitamini deposudur ve C vitaminini vücut kendi üretemez, dışardan sağlamamız gerekir. 
 
BİR PORTAKAL YETER...
Orta boy portakal 70-100 mg C vitamini içerir. Günlük 60 mg C vitamininin ihtiyacı karşılamak için yeterli olacağı uzamanlar tarafından belirtiliyor. Bu miktar sigara içenlere 120 mg, Soğuk algınlığında ise 100 mg olarak tavsiye ediliyor. Turunçgiller sadece C vitamini içermekle kalmaz, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda giren mikrop veya yabancı maddelerle savaşan antikorların oluşumunu hızlandırır, kılcal yapı tabakasını güçlendirir. 
 
HASTA OLMAYACAĞIZ
Diğer vitaminlerin vücutta kalabilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Yaraların kapanmasını sağlayan enzimlerin oluşmasında da etkilidir. Amerika`da yapılan bir araştırmaya göre ülsere neden olan bakterilere karşı mideyi korur.  Kansere karşı etkilidir. Cilt sağlığına çok olumlu etkileri vardır. Şimdi konumuza dönelim... Asıl değinmek istediğim şey C vitamini kaynağı olan meyvelerin kokteyl haline gelip doğal antibiyotiğe dönüşmesi. Hiç hasta olmayacağız bundan sonra. 
 
 
 

Kurtarıcı karışım: NAR ve PORTAKAL

Benim favorim ‘nar-portakal` karışımı. Ortalama 1 adet portakal ve 1 adet narın suyundan 2 bardak karışım çıkıyor. Tabii bu miktar sulandırılabilir ya da isteğe bağlı daha yoğun kıvamlı tüketilebilir. Nane ve fesleğen ile lezzetlendirilebilir. Üstelik şimdi tam mevsimi, fiyatları da gayet uygun.
 
 
 

Mandalinaya güvenin!

Mandalina C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminlerle kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Turunçgillerle beslenen bin 73 kişi üzerinde yapılan testlerde ortaya çıkan sonuçlara göre mandalinada bulunan ve ona turuncu rengini veren 'karoten' maddesi, insanlarda karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalığı riskini azaltıyor. Şehrimizde mandalinanın kilosu 1 lira. 1 liraya bisküvi almak bile zor, bu bolluğu değerlendirelim.
 
 
 

Limon her derde deva...

Son zamanlarda en sık duyduğumuz zayıflama metodu, sabah aç karnına ılık su ile limonu karıştırıp içmek.  Neden soğuk değil de ılık su derseniz, sebebi ılık suyun vücudu daha çabuk terk etmesi. Bu karışım mide için de iyi. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve parazitlere karşı iyi geliyor; hazımsızlık belirtilerini yok ediyor. Ayrıca cilt bakımını için de C vitamini içerir, anti-aging ilaçları gibi etki eder. Siyah noktaların ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Ateşi düşürür, gribe iyi gelir, kanı temizler. Kolera ve sıtma gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Birazdan bahsedeceğim havuç suyuyla karışımı da çok lezzetli oluyor. Şehrimizde kilosu 2 liradan satılıyor.
 
 
 

Havuç A vitamini deposu

Uzmanlar havuç suyunun faydalarını saymakla bitiremiyor. Havuç zihin açıyor, gözlere iyi geliyor, deri ve akciğer kanserinde önleyici. Ayrıca, cilt rengi dengesini de sağlıyor. Havuç suyunu doğrudan içtiğimiz takdirde içerdiği A vitamininden tam anlamıyla istifade edemeyiz. İçerdiği A vitaminini büyük oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, içine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir. Havucun kilosu 2 liradan satılıyor.  
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ