KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Her kız annesi aşure pişirmeli!
Her kız annesi aşure pişirmeli!
Yaşam
26 Aralık 2009 Cumartesi 09:48
  • 3316
  • 9

Her kız annesi aşure pişirmeli!

Her hafta sonu çok eğlenerek okuduğum bu ekte bir gün bir köşem olacağı hiç aklıma gelmezdi

Çünkü, ben de bir çoğunuz gibi yemek yapmayı annesinden, tarifleri de araştırarak ya da çeşitli yerlerde yediği yemekleri evde uygulayarak öğrenmiş biriyim.
Öyle bebek yaşlardan beri de yemek yapıyor değilim. Evlendiğimde bir yumurta kırmayı bilmiyor, o kaskatı sebzelerin nasıl olup da sıvı hale gelip, sebze çorbasını oluşturduğuna bile akıl erdiremiyordum. Ve de üstelik o zamanlar çalışıyordum. Ama iş başa düşünce gördüm ki mutfakta vakit geçirmek beni hem eğlendiriyor hem de çok rahatlatıyor. Yaptığınız işten keyif alınca da o işi geliştirmek pek zor olmuyor.  Eminim birçoğunuz benim kadar hatta kat kat daha iyi yemek pişirebiliyorsunuzdur.
Fakat gelin görün ki ben bunu, evindeki mutfağın yolunu bile henüz öğrenememiş olan, bu yüzden de benim pişirdiğim yemekleri dünyanın en şahane lezzetleri sanan canım arkadaşım Serpil Çolak`a bir türlü anlatamadım. En sonunda, beni “Seni gizlice ‘Yemekteyiz` programına kaydettireceğim” diye tehdit edince bildiğim ne varsa sizlerle paylaşıp, çenesinden kurtulmaya razı oldum.
Anlamış olduğunuz gibi ben, profesyonel bir aşçı ya da gazeteci değilim. Bu köşede aileme, arkadaşlarıma, misafirlerime pişirdiğim yemeklerin ve hamur işlerinin tariflerini paylaşacağım sizlerle.
Yayınlanan tarifleri uygular, fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca sizden gelecek tarifleri de deneyip, bu köşede yayınlayabiliriz ki buna daha çok sevinirim. Bu sayede ben de yeni bir şeyler öğrenmiş olurum.
*******
Gelelim ne pişireceğimize…Tam ilk gün için pratik ve çok lezzetli bir tavuk yemeği pişirmeyi planlıyordum ki sevgili karşı komşum elinde mis gibi tarçın kokuları tüten, sıcacık bir kase aşureyle kapımı çaldı. Meğer ‘Aşure Ayı` girmiş de benim haberim yokmuş. 
Ben aşurenin telaşını, aşurenin kendisinden daha çok sevenlerdenim. Her kız çocuğu annesinin mutlaka pişirmesi gerekirmiş diye duymuştum. Eğer kızınız varsa, aşure pişirmeyecekseniz bile çok azıcık miktarda malzemeyi bir cezvede kaynatıp evinizin etrafındaki kuşlara dökmeliymişsiniz mesela.
Hiçbir batıl inancım yoktur benim. Nazara inanmasam da her gördüğüm nazar boncuğunu aldığım gibi, bir kız annesi olarak aşure pişirmeyi de bir ritüel gibi görüp severek, hevesle beklerim aşure ayını. Aşure pişip de dağıtılınca, bana öyle gelir ki o yıl da evimizin bereketi eksilmeyecek.
Haaaa…Bir de geleneksel aşure yarışları vardır hanımlar arasında. Tabii herkes yapıp dağıtınca, aşureler arasında ufak tefek masum karşılaştırmalar yapılmadan olmaz. Ben aşurenin ne az tatlı, ne çok tatlı ve açık tenlisini severim mesela. Malzemesi bol olacak, kıvamı ne koyu ne sıvı… Anlaşıldığı gibi biraz huysuzluğum var aşure konusunda. En güzel aşure kimin aşuresi? E tabii ki, herkesin kendi annesinin aşuresi.  İşte bu yüzden ben de annemden öğrenip pişirdiğim aşurenin tarifini paylaşacağım sizlerle.
Hadi buyrun …


Malzemeler
Yarım kilo aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 çay bardağı pirinç
1 kg şeker
5-6 adet kuru incir
10 adet kuru kayısı
1 su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
Yarım portakal kabuğu
1 elma
10 adet karanfil
1 tutam tuz

SÜSLEMEK İÇİN;
Nar (Bana göre narla süslenmemiş aşure aşureden sayılmaz?)
Çiğ badem (5-10 dk.kaynar suda bekletilip, kabukları soyulmuş)
Tarçın (Olmazsa almaz)
Çekilmiş ceviz, fındık yada Antep fıstığı
Kuş üzümü

Yeni başlayanlar için söylüyorum, malzemelerin kalabalıklığını görüp de gözünüz korkmasın. Yapımı biraz uzun sürse de zor bir iş değil aşure pişirmek.

YAPILIŞI

Bir gece önceden;
• Yıkadığımız buğdayları en büyük tenceremizde, üzerine 4-5 parmak çıkacak kadar suyla bir taşım kaynatıp, ateşten alalım.
• Pirinci yıkayalım, buğdaya ilave edip kapağını kapatalım.
• Nohut ve fasulyeyi ılık, portakal kabuklarını soğuk suyla ıslatalım.
Ertesi gün;
• Nohutu ve fasulyeyi yumuşayana kadar haşlayıp (Ezilmemelerine dikkat edelim çünkü diğer malzemelerle birlikte biraz daha pişecekler), nohutun kabuklarını soyalım.
• Buğdayı karıştırmadan, buğdaylar ezilinceye kadar pişirelim. Suyu azalırsa sıcak su ilave edelim.
• Bu arada,  incir, kayısı ve portakal kabuklarını ayrı ayrı kaplarda haşlayıp küçük küçük doğrayalım, üzümleri yıkayalım.
• Elmanın kabuğunu soyup, karanfilleri üzerine saplayalım ki karanfiller aşuremizi karartmasın.
• Bütün bu malzemeleri, şekeri ve tuzu pişmiş buğdayımızın içine ekleyelim.
• 15-20 dk. daha pişirelim
• Piştikten sonra elmayı aşurenin içinden alalım.


Aşurenizin en son hali, un çorbasından daha akışkan bir kıvamında olmalıdır. Aşure soğudukça koyulaşır.

Zeynep`in notu: Şayet, aşurenizin olması gerekenden daha sulu olduğunu düşünüyorsanız, 2-3 kaşık nişastayı 1 su bardağı sütle ezip yavaş yavaş karıştırarak aşureye ilave edin. Böylece hem aşurenizin kıvamı koyulaşır, hem de rengi daha beyaz olur. Sıra geldi işin en keyifli  kısmına… Aşurelerimizi kaselere alıp, zevkimize göre güzelce süsleyelim. Veeeeee konu-komşu kim varsa dağıtalım.
Vicdani uyarı : Benim yaptığım gibi “Aşureyi herkeslere dağıtacağım” diye eve ayırmayı unutup, isyanları oynayan ev halkına ikinci defa aşure pişirmek zorunda kalmamaya dikkat edelim.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ