KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hereke’de balık Mercan’da yenir
Hereke’de balık Mercan’da yenir
Yaşam
05 Aralık 2009 Cumartesi 08:52
  • 3754
  • 3

Hereke’de balık Mercan’da yenir

Bu hafta kendini kedi zanneden gurme köpeğimiz Cosby'nin ısrarlarına dayanamayıp balık yemek için Hereke'ye gittik. Mercan Balık, Hereke sahilinde, kordon boyunda çok şirin, salaş görünümlü bir balık restoranı.

Turlarla gelen çok sayıda yerli ve yabancı turistin de uğrak mekanı.
Denizin hemen kenarında, balıkçı teknelerinin yanında, restoranın balkonunda yedik yemeğimizi. Yerken de restoranın sahipleri Haşmet ve Serkan Bey`in muhabbetiyle keyfimize keyif kattık.. Evet, Hereke Mercan Balık Restaurant`tayız.
 
Mercan Balık Restaurant 7 yıldır faaliyet gösteriyor, fakat İzmit`te çok da bilinmiyor. Özellikle üniversitenin gelişiyle birlikte İstanbul'dan hatırı sayılır daimi müşterilerileri oluşmuş. Haşmet Bey gündüzleri belli bir saate kadar diğer işi olan otomasyonla uğraşıyor ve çeşitli yerlere fabrikalar kuruyor. Eee dolayısıyla hayli stresli bir iş. Üzerindeki tüm pozitif enerjiyi, güler yüzünü ve samimi muhabbetini Mercan`a borçlu.
 

HEP BİR ADIM İLERİ
İşini o kadar severek yapıyor ki yurt dışından ya da İstanbul'dan özel yerlerden yemek kitapları alıyor ve sürekli mutfakta denemeler yapıyor. Bu işin sonunun olmadığını bildiği için hep bir adım daha ileri gidip yeni bir şeyler katmak istiyor. Aşçı Ramazan Öz`le birlikte sürekli lezzet testleri yapıp yeni bir şeyler üretmenin o sıcak heyecanı diğer işinin tüm stresini alıyor.
 

USKUMRU DOLMASI MI?
Lipsöz balığından yapılmış çorbalarımızı içerken daha önce hiçbir yerde yemediğimiz uskumru dolması ve kalamar dolmasını işinin ehli şef garson Mehmet Reçber`e sipariş ettik. Mehmet abi masaya her uğradığında yaptığı espirilerle, tercihlerimizde bize son derece yardımcı olmasıyla tam not aldı. O sırada gördük ki yemeğini bitirip masadan kalkan birkaç kişi de tam not veriyordu Mehmet abiye.
 

PARMAKLARA DİKKAT!
Çorba süperdi, ama dolmalar masaya geldiğinde gözlerimize inanamadık, gerçekten enfes görünüyorlardı. Sadece bunun için bile gidilebilecek bir yer. Kalamar dolması da enfesti. İçerisinde kapari, mantar, ceviz, şam fıstığı, kaşar peynir ve özel sarımsaklı sosu var. Her iki dolmayı da yerken yanınızda estetik cerrahı bulundurmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü parmaklarınızı yeme ihtimaliniz yüksek.
 

HEPSİ ÇOK TAZE
Mezeler, salatalar hepsi çok güzel ve tazeydi. Biz ana yemek olarak ızgara sarıkanat yedik, Cosby ise kılçıksız ızgara Akye Tranç tercih etti. Heyecandan tabağındakileri yere düşüren Cosby yaklaşık 3 saniyede bütün balığı götürdü. Ardından da hepsinden biraz tatmamız için tahinli dilme kabak tatlısı, karanfilli ceviz tatlısı, ayva tatlısı ve helva getirdiler. Hepsi çok güzeldi, ama ‘birini seçin` deseler tahinli dilme kabağı seçerdik.
 

İŞTE SPESİYALLER
Restoranın spesiyalleri arasında; karides güveç, beyaz soslu sebzeli levrek buğulama, lakerda, kalamar ve tereyağlı karides cızlama geliyor. Bunların yanı sıra deniz mahsullüleri ve hardal otu, diken otu, marata, bağla, kuşkonmaz gibi yöreye has otlar da mönüde yer alan diğer alternatifler.
 

İSTANBUL`DAN GELİYORLAR
Balıklar İstanbul Kumkapı ve Ereğli`den günlük olarak alınıyormuş. Karides ise Tuzla'dan. Haşmet Bey'den öğrendiğimize göre karides tüm Marmara'ya Tuzla`dan yayılıyormuş. Tuzla bir nevi karides cennetiymiş. Alışverişi bizzat kendileri yapıyorlar. Zeytin ve zeytinyağı Gemlik`ten geliyor. Yılbaşına kadar restoranın iç tarafında bir de organik ürünler reyonu oluşturacaklarmış. Gündüzleri daha çok civardaki fabrika ve diğer kurumlarda çalışanlar, akşamları ise İstanbul ve İzmit'ten gelen özel müşteriler rağbet gösteriyormuş.
 

LEZZET VE HİZMET
Haşmet Bey her ne kadar işletme için bir sloganımız yok dese de  restoranı anlatırken farkında olmadan söyledi sloganı. "Bizim için çok kalabalık müşteri grupları önemli değil. Benim verdiğim hizmeti bozacaksa 300 yerine 500 kişi gelmesini istemem. Burda en önemli şey  lezzet ve hizmet. Bundan ödün vermek istemeyiz” diye anlatırken içerdeki masalara bakınca gerçekten de  lezzet ve servis açısından son derece tatmin olmuş mutlu insanlar gördük.
 

DENİZE ÇOK YAKIN
Gündüz halı mağazalarını gezip Hereke'nin şirin sokaklarında dolaştıktan sonra acıkınca Mercan'a gidebilirsiniz. Gece 24.00`e kadar açık olan restoranda 2 kişi birer balık, arasıcak, salata ve birer içki için ortalama 50 TL ödüyorsunuz. Kalamar dolması 5, uskumru dolması 15 TL. 60 kişi kapasiteli Mercan, Hereke'den İstanbul'a Maltepe, Caddebostan gibi yerler de dahil olmak üzere Anadolu Hisarı`ndaki Lacivert`e kadar denize bu kadar yakın olan tek balık restoranı. Deniz hemen yanıbaşınızda. Üstelik mehtap saati ayrı bi güzel oluyor. Şiddetle tavsiye ediyoruz..
 

Cosby'nin yorumu:

Haşmet Bey`le bundan bir hafta önce Kumkap`ıda balık alırken tanıştım. Balıkları nasıl özenle seçtiğini, her şeyin en iyisini aldığını görünce dayanamayıp sordum. Bana balık restoranını anlattı. Ne kadar özendiğini ve keyif alarak yaptığını görünce kendisine en kısa zamanda geleceğimi söyledim. Bu olayı annemlere anlattığımda onlar da hemen gitmek istediler. Fakat babamın uskumru dolmasını yerken parmaklarını yemesi beni çok korkuttu. Neyseki içerde bir doktor varmış. Ama Hereke`de halı bakarken ve sokaklarda gezerken bir sürü parmaksız insan görünce babamın ne kadar şanslı olduğunu düşündüm..

Benim koklayarak gideceğim yere siz nasıl mı gideceksiniz?
Hereke merkeze inince sahildeki kordon boyuna geliyorsunuz. Hemen arabayı park edip Mercan Balık`a girip kendinizden geçiyorsunuz.. 
 
Tel    :   0262 511 34 58 
GSM :    0539 922 87 27

www.mercan-restorant.com/

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ