KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
İnce görünmenin sırları
İnce görünmenin sırları
Yaşam
12 Kasım 2010 Cuma 12:54
  • 2133
  • 0

İnce görünmenin sırları

Tıpkı makyaj hileleri, fotoğraf hileleri, ışık-gölge hileleri gibi ince görünmenin de hileleri aslında hemen elinizin altında yatıyor.

Hayır, hayır! Photoshop değil, sadece gardırobunuz…
Moda olan, size göre olan; trend olan, size yakışacak olan demek değildi. Bu esasen, beden numaranızla ilgili bir şey değil, küresel bir sorun!
Kısacası ‘Moda ne olursa, ben illa onu giyerim` diyenler, lütfen bu yazıyı atlayıp, yeşil çayın keyfini sürmeye devam ediniz!

Bedeniniz ne olursa olsun, kıyafetleri kullanarak olduğunuzdan daha ince görünmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken gardırobunuzu nasıl kullanacağınızı bilmeniz ve yanına “trend” denen yoldaşını almış “moda” denen canavara karşı sağlam durmanız.
Devam etmeden önce, hadi soyunalım; çıplaklığınızla baş başa kalıp, bu defalık vücudunuza biraz daha analitik yaklaşalım. Bakar bakmaz “Bu ne hal, ne yapsam boş” demek ya da “Tanrı kadını yaratmış”`a sığınmak yasak. Aynadan size göz kırpan fazlalıklara takılmak yerine, vücudunuzun tümüne odaklanın, yani pro-porsiyonunuza! Belden üstünüz ve belden altınız arasındaki orana dikkat edin.

 

İLLÜZYON YARATIN
Omuzlarınızın genişliği, boynunuzun uzunluğu, kalça kemiklerinizin genişliği gibi, kemiklerinizin belirlediği yapıya göz gezdirin. Böylece bedeninizin alt ve üst yarısında simetriyi nasıl sağlamanız gerektiği hakkında fikir edinin. Giysileri kullanarak üst ve alt bedeni dengelemek, ince görünmenin, daha da önemlisi orantılı, yani Leonardo Da Vinci tabiriyle ‘güzel görünmenin` sırrı. Vücudunuza bu genel bakışınızda vücudunuzun geri kalanıyla uyumlu görünmeyen bölgeniz, doğru kıyafetle illüzyon yaratacağınız bölgeniz olacaktır.

 

BİRKAÇ TEMEL KURAL
Şimdi bir kaç temel kuralın üzerinden geçelim, yani kalçaydı, karındı ayırmadan olmazsa olmazlara bakalım...


1. Kendi beden numaranızı bulun ve orada kalın!
Olduğunuzdan küçük beden kıyafetler fazlalıkların bir yerden mutlaka isyan bayrağı açmasına sebep olacaktır. Küçük beden kıyafetler sizi ince göstermeyeceği gibi, görüntünüzde yumru ve şişkinlikler yaratacaktır. Aynı şekilde, bedeninizden büyük kıyafetlerle kendinizi sakladığınızı düşünmeyin; fazlasıyla bol, salaş ve büyük bedenli giysiler sizi daha da kalın ve kilolu gösterecektir. Yani ne çok dar ne çok bol.

 

 

 

 

2. Siyah herkesi mutlaka olduğundan ince gösterir!
Siyah, lacivert, antrasit, koyu kahve gibi koyu, masif renkler bedeni inceltir, karın ve göğüsteki sarkık görüntüyü ve “love handle” dediğimiz, bel çevresindeki can simidi fazlalığı düzleştirir. Ama ince görünmek uğruna hayatınızı da karartmayın; aksesuarlar her zaman hayat kurtarır! Üstelik parlak renkli aksesuarlarla hem kıyafetin koyu rengini canlandırabilir, hem de dikkati problemli bölgelerinizden uzaklaştırabilirsiniz. Bir çift kırmızı pabuç dikkati ayaklarınıza, pırıl pırıl mercan küpeler güzel yüzünüze veya saçlarınıza, parlak renkli bir paşmina ya da fular aynı zamanda göğüs ve karnı da gizleyerek dikkati boynunuza çekecektir.

 

3. Çizgiler, doğru ellerde muhteşem birer silahtır!
Enine çizgilerden kesinlikle kaçının. Bunun yanında boyuna çizgiler ve kumaşın içinden geçen belli belirsiz dikey çizgiler (takım elbiselerdeki gibi) bedeni kesinlikle incelten bir illüzyon yaratır. Sadece dikey çizgiler değil örneğin gönye biçimli asimetrik çizgiler de, özellikle üst bedeni olduğundan ince göstererek, daha da uzun olduğu görüntüsünü verecektir.

 

4. Monokrom!
Monokrom yani baştan ayağa tek renk, tek ton giyinmek sizi hem ince hem de uzun gösterecektir. Üstelik bu sezon çok da moda. Özellikle koyu renklerde ya da cilt renginize uyumlu pastel tonlarda monokrom tercihi yaparsanız, beden görünümünüzün ne kadar inceldiğine şaşıracaksınız. Bir kaç farklı renk/ton deneyin ve doğru rengi bulun. Üzerinde aynı renk bir palto olan bir elbise giyince bir ila iki beden arasında daha ince göstereceğinizi ve fazlalıkların kaybolacağını biliyor muydunuz?

 

5. Uzun ince bir yol!
Daha uzun ve ince bir görünüm için pantolonunuzun paça boyu neredeyse yere değecek uzunlukta olsun, ayakkabının ön tarafında yarattığı kat sizi daha uzun ve ince gösterecektir. Bilekte biten pantolonlar görüntüye 5 kg kadar eklemektedir.

 

6. Ayakkabının Gücü
Ayakkabınızın sizi daha uzun ve daha ince göstermesine izin verin. Bantlı topuklu sandaletler ya da ‘kitten heel` denen çok alçak topuklardan, bilekte bantlı olan ‘Mary Jane` modellerden ve kare burun ayakkabılardan kaçının; yüksek ve kalın topuklu modern modelleri tercih edin.

 

7. Desen dengesi
Desenli giyinmek istiyorsanız, desenlerin küçük ve birbiriyle örtüşen tipte olmasına dikkat edin. Yine de, siz siz olun desenli taytlar giymekten sakının.

 

8. Aksesuar
Kalın kemerler karnınızı daha düz gösterecektir. Ayrıca parlak ve farklı aksesuarlarla ilgiyi problemli bölgenizden çekebilirsiniz. İri aksesuarları seviyorsanız en azından bir taneyle yetininiz, üst üste çok fazla iri aksesuar, fazlalık ve hacim getirecektir.

 

9. İç çamaşırı
Fazlalıkları olan vücutlarda iç çamaşırı özenle seçilmeli ve iç giyime önemli yatırım yapılmalı. Tangalar ve g-stringler küçük kalçalar için tasarlandığından, ince bir görünüm vermek için bunlardan kaçınıp destekleyici çamaşırlar tercih edilmeli. İyi fit eden bir sutyen, kalçaları kavrayan dikişsiz, likralı ve ince alt çamaşırları mutlaka deneyerek seçin. Koyu renkli külotlu çoraplar bacaklarınızı olduğundan daha ince gösterecektir.

 

 

 

 

10. Atkuyruğu
Saçlarınızı yüksek bir atkuyruğu yapın ve aynaya dönün, atkuyruğu saç modeli yüzü ve üst gövdeyi daha ince gösterir.

 

11. Çanta Kemer Ayakkabı
Küçük el çantalarından kaçının, orta boylu çantalar pro-porsiyonunuzu bozmayacağından daha doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca kemer ve ayakkabınızı, giydiğiniz etek ya da pantolonla aynı renk seçmek sizi daha uzun ve haliyle ince gösterecektir.

 

12. Alçak dağları siz yarattınız! Evet, evet, sizden bahsediyorum…
Postür ince görünmenin, güzel görünmenin, alımlı görünmenin en önemli anahtarlarından biri. Duruşunuza dikkat edin, kafanızın bir köşesinde hep “Eyvah fişi çekmeyi unuttum / aman yarabbi faturayı yatırmayı unuttum” vahametinde bir “ Hiii dik durmuyorum” iç sesi olsun.
Dik durun, karnı içeri çekin, omuzlarınız ne gevşek olsun ne de kulaklarınıza çıkarak sizi gersin, omuriliğinizi hissedin, düzenli ve iyi nefes alın, görüntüde çoktan incelip uzadınız daha da önemlisi kendiniz için harika bir şey yaptınız bile .
Haftanın Sözü
“Ne çok zekiyim ne de çok yetenekli, yalnızca aşırı meraklıyım”
Albert Einstein


 Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA…
 NewYork`ta Beş Minare, Vizyon Filmi,  MUTLAKA izleyin,
 Prensesin Uykusu, Çağan Irmak filmi, MUTLAKA izleyin,
 Ödünç Bedenler, Sokak Kitapları Yayını, MUTLAKA okuyun,
 Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre, April Yayıncılık, MUTLAKA okuyun,
 Twitter hesabı, MUTLAKA edinin,

Bunları biliyor muydunuz?
 Nil Karaibrahimgil-Serdar Erener çiftinin Beyrut`a girişte sorun yaşadığını,
 Seda Sayan`ın 4 yıl hapsi istendiğini,
 “Yahşi Cazibe” dizisinin “Paris”`inin bir sponsoru olduğunu
 Cem Yılmaz`ın son filminde bir polisi canlandırdığını,
 Yönetmen Fatih Akın`ın, Hamburg Senatörü Reinhard Stuth'u yuhaladığını
 biliyor muydunuz?

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ