KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
İş dünyasının ‘HANIMAĞA’sı
İş dünyasının ‘HANIMAĞA’sı
Yaşam
26 Kasım 2010 Cuma 16:14
  • 6817
  • 2

İş dünyasının ‘HANIMAĞA’sı

Sevgili okurlar; Yükselen Değerler’in bu haftaki konuğu, Kİ-MAŞ Reklam ve Promosyon Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin sahiplerinden BAHAR BAYKAL…

Yükselen Değerler`in çıkış amacıyla bu zamana dek geçen sürede hiçbir yöne sapmadan, öne çıkmasını istediğimiz doğru insanlarla, bir şekilde buluşuyoruz. Her hafta ayrı bir heyecan, ayrı bir keyif oluyor benim için. Bu haftaki konuğum Bahar Hanım`ı, Yükselen Değerler`in ilk göz ağrısı Nurten Canayakın sayesinde tanıdım. Bayram sonrası hoş bir seda yapalım diye bir kahve içimlik bir araya geldiğimiz Nurten Hanım`la, konumuz Yükselen Değerler ve elbette ki, kadınlarımızdı. Bahar Baykal`dan uzunca bahsetti Sayın Canayakın. Hemen yanımdan telefonla ulaştı ve bizi buluşturdu. Bahar Hanım`la birkaç gün sonra Körfez çıkışı, Kirazlıyalı`daki işyerinde buluştuk.

***
Yardımcısı bizi en üst kattaki ofisine doğru götürürken, her katta ayrı bir güzellikle karşılaşıyorduk. Her yer adeta botanik bahçe gibi donatılmıştı. Belli ki, çok zarif bir hanımla tanışacaktım. Öyle de oldu. Bahar Hanım`la hiç tanışma seremonisine girmedik çünkü enerjisi ve pozitif yaklaşımıyla buna ihtiyaç duymadık. Hani İstanbul`un köklü insanları için söylenen bir söz vardır ya, Bahar Baykal aynı o misalde; tam bir İstanbul hanımefendisi. Bakımlı, zarif, konuşmaları özenli, hali ve tavrı derseniz keza öyle. Hatta, Bahar Hanım asaleti oğlunun adını “ASİL” koyacak kadar içine sindirmiş.

***
Kİ-MAŞ, büyük gaz firmaları başta olmak üzere, ihtiyaç duyacak her işletmenin promosyon ürünlerini kendi fabrikasında birinci sınıf kalitede üretiyor. Tam iki bin çeşit ürün yelpazesine sahipler. Neredeyse 40 yıllık maziye sahip bu imalathaneyi, benim gibi bilmeyen tüm Kocaeli`ye anlatmak istiyorum. Bahar Hanım, eşi Mehmet Bey`le beraber, her gün yenilenen yüzleriyle sektöründe tek olma yolunda ilerliyor. Mehmet Bey, bilgisayar yaygınlaşmadan önce, eşinin ürünlerdeki yazıları öğrendiği grafikerlik sayesinde tek tek elleriyle yazdığını, şimdi bilgisayar ortamında yazılan yazıların Bahar Hanım`ınkiler kadar güzel olmadığını ilan-ı aşk ederek anlattı bize. İmalathanenin her biriminde çalışan personel işini sevgiyle yapıyor, patronlarına saygıyla beraber sevgi de  besliyor. Girdiğim yerlerde buna çok dikkat ederim. Çalışanları ona, bu nedenle “hanımağa” diyor olmalılar. Kocaeli`de her işletmenin ihtiyaç duyacağı bir sektör olan promosyon ürünlerinin, ilimizde en iyi şekilde yapılıyor olması bizim için gurur kaynağı. Başarılı bir iş kadını profili ile sizleri baş başa bırakıyorum.


Bahar Hanım, çok zarif görünüyorsunuz. Bu zarif hanımefendiyi kısaca tanıyabilir miyiz?

1960 yılında İstanbul`da doğdum, aslen de İstanbulluyum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükyalı`da, liseyi Üsküdar Kız Lisesinde okudum. The Berlitz School of Languages`de yönetici sekreterliği ve yabancı dil eğitimi alırken Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdim. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Çocuğunuzdan bahsedelim o halde. Okuyor mu, çalışıyor mu?

Oğlum Asil, Sabancı Üniversitesine bu yıl başladı. Makine Elektronik Bölümünde ve bu yıl hazırlık okuyor. İki yıldır ailece yoğun bir sınav stresi yaşadık. İnşallah o stresi bu yıl atacağız.

Çocuğunuz tek evlat olunca da daha bir kıymetli oluyor değil mi?

Her anne için aynıdır muhakkak ama biz oğlumuzu okula bırakırken bir sendrom yaşadık. Hiç alışmamışız birbirimizden ayrı kalmaya. Dolayısıyla yurda verirken bir duygusallık oldu.

Kİ-MAŞ EŞİM TARAFINDAN KURULDU

Kİ-MAŞ ne zaman ve nasıl kuruldu, kuruluş aşamasında da aynı işi mi yapıyordunuz?

Kİ-MAŞ, 1972 yılında, tamamen öz sermayeyle eşim Mehmet Baykal tarafından kuruldu. Kendisi kimya mühendisidir. İş hayatına plastik enjeksiyon imalatıyla başladık. Daha sonra otomotiv yan sanayi, armatür sanayi iç parçaları, gaz firmalarının aparatları gibi çeşitli üretim faaliyetlerini sürdürdük. Her zaman yeniliklere açık olmamız ve müteşebbis yönümüz, bizi promosyon sektörüne yöneltti.

Promosyon sektöründe ne gibi ürünler üretiyorsunuz Bahar Hanım?

Bizim yaptığımız ürünler daha çok müşteri odaklı olur. Mesela bu sene kalem yaptırdınız ama seneye kalem istemezsiniz; bir özelliği olması lazım. Yani benim yaptığım kalemin üzerinde bir saat bile olabiliyor. Fark katabiliyorum, tasarımlar bize ait oluyor. Daha çok gaz firmalarının promosyon ürünlerini yapıyoruz. Türkiye`de 55`in üzerinde gaz firması var. Hemen hemen hepsiyle çalışıyoruz. Araç giydirmeden tutun, reklam panolarına, tüp tapalarından  dedantörüne kadar hepsini biz üretiyoruz. Promosyon sektörü devamlı yenilik isteyen bir dal.

ÜRÜN TASARIMLARI BAHAR HANIM`DAN…

`Ürünlerin tasarımları bana ait` dediniz. Tasarım da kendi alanında ciddi bir iştir. Halkla ilişkiler okumuş biri olarak, grafik ve tasarımla alakanızı tam anlayamadım?

İlk zamanlarda ürettiğimiz ürünlerin baskı işini fason firmalara veriyorduk. Dolayısıyla baskıdaki aksamalar işimize yansıyordu. Dedik ki, “Neden bu işi de biz yapmıyoruz?” Güzel sanatların güzel yazı, grafik tasarım ve süsleme dallarına yakın ilgi duyuyordum. Bu ilgi, baskı tekniği üzerinde araştırmalar yapmama neden oldu. O dönemlerde çalışma ortamımız çok farklıydı. Teknoloji olsun, bilgi olsun, yetişmiş insan gücü olsun; günümüzle kıyaslanamayacak kadar az özellikler taşıyordu. Tanımlar çok yabancı gelebilir ama bilenler için ifade etmek isterim. Rapido, Letraset ve Agrandizör üçlüsüyle grafikerlik öğrendim. Yani, bilişim teknolojisi bilgisayarlarının yaptığını, ben o zamanlar elle çizerek yapıyordum.

Peki, gaz sektörü dışında, piyasada kimlerle çalışıyorsunuz?

İlaç sektörü, sağlık, gıda, iletişim sektörüyle de çalışıyoruz. Mesela Fenerbahçe`nin lisanslı ürünlerini de biz yapıyoruz. Bu yıl Telekom`la çalışıyoruz. Türkiye`nin her yerine buradan kamyonlarla ürün gider. Ayrıca yurt dışına ihracatımız da var. Zaman zaman yurt dışıyla da talep doğrultusunda çalışıyoruz.

Sizinki, yoğunluk ve dikkat isteyen bir iş değil mi?

Oldukça yoğun bir tempoda, neredeyse 24 saat çalışıyoruz. Çünkü biz perakende hizmet vermiyoruz. Çok sayıda ürün yapıyoruz. Mesela bir firma buraya gelip de 50 veya yüz tane ürün yaptıramıyor.

TÜM KALİTE BELGELERİ MEVCUT

Eşiniz ve siz bu şirkette nasıl bir görev dağılımı üstlendiniz?

Eşim tamamen imalathaneyle ilgilidir. O bu işin mutfağından gelmiştir. İlk makinesini 1971 yılında almıştı, o makine hala da imalatta durur. Ben de işin halkla ilişkiler kısmı, idarecilik ve ürünlerin tasarımıyla ilgileniyorum.

Yaptığınız iş teknolojiden sonuna kadar faydalanmanızı sağlıyor. Bu anlamda, piyasanın merdiven altı dediğimiz üreticilerinden ayrılmanızı sağlayacak kalite tescil belgeleriniz bulunuyor mu?

Elbette bulunuyor. Şirketimiz; marka tasarım, tescil ve faydalı model belgelerimizin yanı sıra, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı`ndan gıdayla temas eden plastik madde ve malzemeleri üreten işyerlerine ait çalışma izni ve gıda sicil belgesi; ayrıca üretim izni belgesi alarak kalite standartlarına uygun olduğunu tescil etmiştir.

Kocaeli`de bu denli kapsama sahip olarak, sizinle aynı işi yapan firma var mı Bahar Hanım? Şirketinizin bundan sonraki hedefi ne olacak?

Kocaeli`de bu işi yapan birkaç firma vardır fakat tam bizim donanımımızda değil. Biz her şeyi kendimiz üretiyoruz, başka imalatçı yok. Şirket olarak bundan sonraki hedefimiz Türkiye`de promosyon ürünler üreten tek firma olmak, markalaşmak istiyoruz. İnşallah o da olacak.

HİÇBİR ZAMAN PATRONLUK YAPMADIK

Yaklaşık kırk yıllık bir firma olan Kİ-MAŞ`ın başarısını neye borçlusunuz?

Öncelikle sürekli yenilenmeye borçluyuz, sonra da müşteriye tutumumuzdan dolayı başarılıyız. Biz müşterimize ürünü teslim ettikten sonra işi bitmiş görmüyoruz. Prensip olarak geri dönüşümlü çalışıyoruz. Müşterimizle ‘Bir şikayetiniz var mı?` diye diyoloğa geçiyoruz. Aslında siparişi bize veren firmayı tanıyorum. Siz bana dünya kadar sipariş veriyorsunuz. Ben, sizin bayinize ürün yapıyorum ama bayiye şikayet gelmeden, ‘Memnun musunuz?` diye onlara soruyorum. Ana bayiye şikayet gitmesinin tedbirini alıyorum ve hatamız varsa hemen düzeltiyoruz.

Kİ-MAŞ`ta kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Şu anda 35 personelimiz var. Yoğunluk olduğunda bu rakam artabiliyor. Çalışanlarımızla uzun süreli birlikteliğimiz oluyor. Bizimle gelen, bizimle kalıyor. Hepsi evladımız gibi, biz bir aileyiz. Hiçbir zaman patronluk yapmadık. Bazen bana ‘Sen bizim hanımağamızsın` derler. Bunu iş dünyasında da bana sıkça söylerler.

Kırk yıllık ve bu işi kapsamlı şekilde ilimizde yapan tek firmasınız. Biz bunu niye bilmiyoruz, niçin basınla bu güzellikleri şimdiye dek paylaşmadınız?

Yani hiç basına çıkalım diye bir şey aklımıza da gelmedi. Biz kendi halimizde çalıştık. Ama dediğiniz doğru, biz Kocaeli`de sektörümüzde tekiz ve bunu Kocaeli haklı da öğrenmeliydi. Şimdi sizin aracılığınızla da deklare etmiş olduk.

AŞK EVLİLİĞİ YAPTIK

Bahar Hanım, eşiniz Mehmet Beyle nasıl tanıştınız, aşk evliliği mi yaptınız?

Eşimle iş ortamında tanıştık. Ben ECA grubunda çalışıyordum, bir iş toplantısında karşılaştık ve tanıştık. Daha sonra hayat yolunda birlikte yürümeye karar verdik. Bizim şarkımız da “Beraber yürüdük biz bu yollarda” adlı parçadır. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi, aşk evliliği yaptık.

Eşinizle aynı iş ortamında çalışmaktan karşılıklı olarak memnun musunuz Bahar Hanım?

Eşimle birbirimizi tamamlıyoruz. O üretimde bir şeyler yapmak için sürekli kafa yorar, alır karşısına beni ‘Öyle mi yapalım, böyle mi yapalım` der. Ben de fikir söylerim, olmadı beraber fikirler üretiriz. İş yerinde biz eş gibi değil de, iki farklı çalışan gibiyiz. Bu yıllardır böyle. O bana Bahar Hanım der, ben de ona Mehmet Bey derim. Bazen gün içinde on dakika gördüğüm olur veya hiç görmem. Yani iki yabancıyızdır iş yerinde. Biz artık bu konuda profesyonelleştik.

İçinde bulunduğumuz bu fabrikanın mülkü size mi ait Bahar Hanım? Bir de nerede ikamet ettiğinizi sorabilir miyim?

Fabrikanın bulunduğu yer boş bir alandı ve biz satın aldık. Binamızı yaptık. Buranın tuğlasına dahi elim değmiştir. Burayı yaptıktan sonra depremi yaşadık. Tabii, canımıza bir şey olmayınca buraya koştuk ve hiçbir şey olmadığını görünce sevindik. Çünkü burayı yaparken nuh betonla çalışıyorduk. Her kata ayrı derecede beton koydular. Bunun faydasını depremi yaşayınca anladık. Gaz tesislerine yakın olmak için Kirazlıyalı`yı tercih ettik. İkamet olarak Yarımca`nın merkezinde oturuyoruz.

BAHÇE İŞLERİNİ ÇOK SEVİYOR

Kafanızı dinlendirmek için neler yapmayı tercih edersiniz?

Yazlığımız, işyerinin biraz uzağında, Kirazlıyalı`da bulunuyor. Yazın orada balık tutmayı çok seviyoruz. İşten eve dönünce en iyi stres atma yöntemimiz budur. Fakat birkaç yıldır balık yok. Düşünün ki, biz burada köpekbalığı bile yakalamıştık. Yazlık evin bulunduğu yer, hiçbir şeyi aratmıyor. Huzur buluyoruz. Bahçemize domates, maydanoz ekiyoruz. Sabah kahvaltısı için onları kendi elimle toplarım. İş yerimizde de öyle. Terasta meyve ve sebzeler yetiştiriyoruz.

Toprakla iç içe olmaktan büyük keyif alıyor olmalısınız?

Evet, bu bir hobi bizim için. Hatta bununla ilgili şöyle bir şey yaptık. Körfez Kaymakamlığı, sanayici iş kadınları ve iş adamlarıyla, güç verilmiş ileri tarım uygulamaları projesi kapsamında, Sevindikli köyünde seralar kurduk. Dokuz girişimci iş kadını olarak buradaki amacımız, köylerimizdeki kadınları iş hayatına kazandırmak, ekonomik özgürlüklerini elde etmek için, kendi seralarını kurmaya teşvik etmekti. Bunu da başardık sanırım.

DOKUZ YÜREKLİ KADINDAN KÖYE SERA HİZMETİ

Bu İl Kadın Girişimciler Kurulu kadar başarılı, azimli ve diğer kadınlar için bir şey yapma çabasında, bu denli kararlı bir sivil toplum örgütü daha yoktur diye düşünüyorum. Her adımınız on numara…

Öyle gerçekten. Köydeki kadınlarla birlikte biz de seracılığı öğrendik. Hatta belki daha sonra hayvancılıkla ilgili projeler olur. Sera projesinde dokuz yürekli kadın arkadaşız, birbirimizden elektrik de alıyoruz.

Genellikle Körfez ve Kirazlıyalı arasında bulunuyorsunuz anladığım kadarıyla. İzmit`e yolunuz düşerse nerelere gidersiniz?

İzmit`le pek işim olmuyor açıkçası. Sanayi odasının toplantıları için geliyorum. Onun dışında balıkçı Hamdi`ye gideriz, Yükseliş Otele gideriz. Daha çok toplumla birlikte olup, faydalı işler yapmayı seviyorum.

Ülkesi için kaygılanan biri misiniz Bahar Hanım?

Kaygılanıyorum tabii. Bayrağımıza yeterince sahip çıkamıyoruz. Çok yerde farklı düşünceler oluyor, Cumhuriyetimize yeterince sahip çıkamıyoruz. Ülkemi çok seviyorum ve her şeyi yapabilirim. Birlik ve beraberlik olgusu, bizim için en güzeli.

HERŞEYİ BEĞENMEM AMA PROJENİZ HARİKA

Sizce bizim millet olarak en büyük problemimiz nedir?

İletişimsizlik ve eğitimsizlik. Eğitim olursa anlayış da oluyor. Olmazsa anlayış da olmuyor. Önce eğitim, sonra iletişim. Bir şeyleri doğru anlatmak çok önemli, o nedenle birbirimizle sağlıklı iletişimi sağlamadığımız müddetçe, ileri gidemeyiz.

Bahar Hanım, sizi tanımaktan büyük keyif aldım. Yükselen Değerler projemizi nasıl buldunuz?

Ben bu projeyi çok beğendim. Hakikatten çok beğendim. Öyle her şeyi beğenmem ben, her şeyin güzeli olsun isterim. O yüzden sizin projenizi Kocaeli`de ilk olduğu için ve ayrıca bunu bir bayanın yapıyor olması nedeniyle beğendim. Onun için sizi çok tebrik ediyorum. Düşünmeniz bile güzel. Bizlere ayrı bir değer katıyorsunuz. Sizin gibi aydın insanlar bu memlekete katma değer katarsa, Türkiye başarılı olacaktır. Ayrıca çok güler yüzlü buldum sizi. Tekrar teşekkür ederim.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ