KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Islak geceler kabusu olmasın
Islak geceler kabusu olmasın
Yaşam
31 Aralık 2010 Cuma 21:19
  • 3107
  • 0

Islak geceler kabusu olmasın

Birçok çocukta olduğu gibi ergenlik döneminde de görülebilen alt ıslatma sorunu, doğru yaklaşım ve tedaviyle çocukların kabusu olmaktan çıkıyor

Alt ıslatma, çocuklarda olduğu kadar, ergenlerde ve hatta yetişkinlerde de görülebilen bir sorun. Fizyolojik ya da psikolojik sebeplerden kaynaklanan bu problem, tedavi edilmediği takdirde çeşitli psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bizim Yaşam bu hafta, alt ıslatmayla ilgili bilgi almak üzere ‘Yüz Yüze Psikolojik Danışmanlık`ı ziyaret etti. Tıpta enuresis olarak adlandırılan alt ıslatma, çocukların kuru kalmaları gereken 4 yaşından  sonra, gece veya gündüz idrar kaçırma problemi olarak tanımlanıyor. Alt ıslatmanın sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber; uyku ağırlığı, mesane küçüklüğü gibi nedenlere bağlı olduğu düşünülmekte..

SEBEPLERİ NELERDİR
Alt ıslatma, büyük oranda kalıtsal bir sorun ve erken zamanda tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavideki gecikme, ciddi psikososyal sorunlara yol açabiliyor. Psikologlara göre, beş yaşına kadar olan dönemdeki alt ıslatma normal kabul ediliyor, ancak bu sorunun üstesinden çabuk gelebilmek adına en geç üç yaşına kadar bir uzmana başvurmakta fayda var. Çocuklarda görülen alt ıslatma, mesane küçüklüğü gibi fizyolojik sebeplerden kaynaklanabileceği gibi psikolojik sebeplerden de kaynaklanabiliyor. Bunların dışında, tuvalet eğitimindeki aksaklıklar da bu soruna yol açabilen nedenler arasında gösteriliyor.

İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Alt ıslatma, çocuğun hayatını olumsuz etkileyen değişikliklerden dolayı ‘dönemsel` olarak gelişebileceği gibi; travmatik olaylar, okul başarısızlıkları, aile baskısı, arkadaş ilişkileri ve uyum sorunları gibi nedenlerden dolayı ‘uzun süreli` de seyredebiliyor. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ailelerle yapılan işbirliği çok büyük önem taşıyor. Özellikle, 2–4 yaş arası çocuklarda, psikologlar ailelerle birlikte çalışıyor. Yüz Yüze Psikolojik Danışmanlık`ta alt ıslatmayla ilgili yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen işbirliğiyle ailelerin ‘farkındalık düzeyini` arttırmayı ve çocuğun tuvalet alışkanlığının rutin kontrollerini içeriyor.

HOŞGÖRÜ ÖNEMLİ
Bu kontroller çerçevesinde, aileler çocuğun kaç saat kuru kaldığını takip ediyor, çocuklar da psikologlar tarafından hazırlanan tuvalet alışkanlığı çizelgesini işaretliyor. Çocuğun yaşı küçükse, işaretleme işlemi semboller kullanılarak yapılıyor. Çocuklar, ıslanan çarşafları ebeveynleriyle birlikte toplayıp, çamaşır makinesine yine beraber atıyorlar. Erkeklerde daha sık görülen alt ıslatma, aileyle birlikte gerçekleşen sıkı iş birliğiyle 5–6 seansta ortadan kaldırılabiliyor. Bu süreçte, ebeveynlerin sorunu olan çocuklarına hoşgörülü yaklaşmaları gerekiyor. Çocuğun alt ıslatma sorunuyla ilgili olarak dalga geçmesine izin vermek, çocuğu azarlamak, dövmek, hor görmek, cezalandırmak veya tehdit etmek son derece yanlış. Bu davranışlar, çocuklarda ileriki yaşlarda davranış bozukluğu olarak karşımıza çıkabiliyor.

NE YAPMALI?
Psikologlara göre, alt ıslatma sorunu olan çocukların genellikle uykuları çok ağır oluyor. Bu yüzden de çocuk, uyandırılıp eli yüzü yıkandıktan sonra tuvalete götürülmeli. Bu tür çocuklar, yataklarını uykuya daldıktan 1–2 saat sonra ıslatıyor. Bu durumu göz önünde bulundurmak takip açısından oldukça önemli. Yatağını ıslatma problemi olan çocuklara, saat 17.00'den sonra sulu gıdaların sınırlı olarak verilmesi gerekiyor. Çocuk yatağından kuru kalktığında ise sarılarak ya da bir öpücükle onu motive etmek tedavi aşamasında en güzel ödüllendirme yöntemi. n

İletişim:
YÜZ YÜZE DANIŞMANLIK
Adres: Karabaş Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Menekşe Apt. No: 172/3 İzmit
Tel: 0 262 321 48 46
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ