KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
ispanyol paça geri döndü!
ispanyol paça geri döndü!
Yaşam
09 Aralık 2011 Cuma 18:59
  • 3058
  • 0

ispanyol paça geri döndü!

70’li yıllarda paçalar ne kadar ‘İspanyol’ olursa, o kadar makbuldü.

70`lerin gençleri bunu “Biz köşeyi dönerdik, paçalarımız 10 dakika sonra gelirdi” cümlesiyle tarif ederdi.
İspanyol paçanın saltanatı geri geldi.
Hem de sanki hiç gitmemiş, popülarıtesini hiç kaybetmemiş gibi…

Bilinen şu ki, ilk bol paça pantolonları 19. Yüzyıl`da Amerika ve İngiltere`de donanma giydi. 1960`larda bol paçalar hippi kültürünün bir parçası idi. 70`lerde ise hippi olsun olmasın, herkes giydi. Bol paçaların herkese mal olmasında iki ünlü yıldızın payı büyük. Cher ve Sonny Bono, o zaman yaptıkları popüler televizyon şovunda İspanyol paça pantolonları üstlerinden çıkarmayınca, iş çığrından çıktı. Başta izleyicileri, daha sonra izleyicilerin izleyicileri bu modayı takip etti. Kadın ve erkek ayrımı olmadığından sokaktaki etkisi büyük oldu. Moda akımının ismi, Türkiye`ye İspanyol paça olarak geldi.
 

TOZLU ALBÜMLERDEN GÜNÜMÜZE
İspanyol paça pantolonlar, 60'lı yıllarda hippi kültürünün vazgeçilmez elemanları arasında ilk sırayı alırken, 70'li yıllardan itibaren, 80'li yılların hemen hemen ortasına kadar birçok kişinin tercihi oluyordu. Anne, babalarınızın tozlanmış albümlerini çıkarıp baktığınızda, akımın ne denli hakim olduğunu objektiflere yansıyan karelerden anlayabilir, geçmişe doğru yapmış olduğunuz yolculukta günümüz trendlerine dair bir çok parça yakalayabilirsiniz.
 

İSPANYOL PAÇA VE PLATFORM TOPUK
Son dönemde, İspanyol paçaların geri dönüşü birçok kadını sevindiriyor olsa da, nasıl giyinmesi gerektiğini iyi bilenleri biraz hüsrana uğratıyor. Şu bir gerçek ki, İspanyol paça pantolonlar ince ve uzun vücut yapısındaki kadınlara daha çok yakışırken, kısa ve kalın bacaklı kadınları olduğundan daha kısa ve kilolu gösteriyor. Ancak bu salaşlık yanlısı akımın etkisinde kalanlara tüyomuz, annelerinizin tozlanmış albümlerini çıkarmışken, İspanyol paçalı jean'lerini nasıl kombine ettiklerine bir göz atmaları. Platform topuklu ayakkabılarla muhteşem durduklarını görecek ve tereddütsüz uygulamaya geçeceksiniz…

HANGİ MARKA NE YAPTI?

Jean markalarının hemen hemen hepsinde İspanyol paça jean tasarımları göze çarpıyor. Seven, Miss Sixty, Wrangler, Citizens of Humanity, J Brand, Juicy Couture gibi markalar renk renk İspanyol paça jean`ler tasarladı. Bunların yanı sıra Elie Tahari, Marc Jacobs, Diane von Furstenberg, Oscar de la Renta ve Sienna Miller`la kardeşinin markası Twenty 8 by Twelve gibi markalar da kumaş İspanyol paça pantolonlar yaptı.
 

EN KULLANIŞLI RENKLER
Bu pantolonlar geçen sezon gerçekleştirilen kış defilelerinde en baskın öğe olarak podyuma çıktı. Hemen hemen her rengi var. Ama en kullanışlı üç renk; kahve, gri ve siyah. Bu renk pantolonları çok parlak üstlerle birlikte kullanabilirsiniz. İstediğiniz rengi giymekte özgürsünüz ama giydiğiniz şeyin dar olmasına özen göstermelisiniz. Dar balıkçı yaka kazaklar, bele oturan gömlekler şık durur.
 

VINTAGE PARÇALAR ALICI BULUYOR
Belin iki yanından pörtleyen fazlalıklar ise kalın kemerlerle kamufle edilebilir. Son olarak küçük bir öneri… 70`lerde giyilen İspanyol paça pantolonlar şimdi önemli vintage koleksiyonlarının baş köşelerinde yer alıyor ve yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Kim bilir, bir 40 yıl sonra 2008`lerde giyilenler de vintage olur. Yani giydiklerinizi modası geçince atmamanız, çocuklarınıza miras olarak bırakmanız önerilir.

 

 

 

WIDE LEGS, BELL-BOTTOMS VE PALAZZO PANTS

İngilizce`de geniş bacaklar anlamına gelen ‘wide legs`, çok bol pantolon anlamında kullanılıyor. Türkçe`de İspanyol paça dediğimiz pantolon modelinin İngilizcesi ‘Bell-Bottoms`. ‘Palazzo Pants` ise iki bacağınızı birbirine yapıştırdığınızda sanki etek giymişsiniz gibi gözüken pantolonlara deniyor; Türkçesi pantolon-etek. Ve bu sezon moda olan yalnızca İspanyol paça değil, üçü de var. Tercih sizin. Bir çok modeli bir arada görmek, deneyip deneyip çıkarmak istiyorsanız Harvey Nichols, Naked, V2K, Beymen gibi mağazalara gitmelisiniz.

ÇOK ÖNEMLİ UYARI!

İspanyol paça ya da bol paça jean alışverişinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, aynayla aranıza kimseyi sokmamak ve ‘Paçalarını orijinal paça yaptırırım, iki dakikada kısaltırım, bu pantolon sizi çok açtı` diyen tezgahtarların gazına gelmemek. Unutmayın, o paça hiçbir zaman orijinal olmaz, orijinal olsa da sizi açmaz.

 

 

 

ÜNLÜ MODACILAR NELER DİYOR?

• Bahar Korçan: “İnce ve uzunlarda duruş mükemmel ve zarif”
Kış sezonunda İspanyol paça dediğimiz bol paçalı pantolonlar çok ama çok var. Ben geri gelişini özleme ve kısırdöngüye bağlıyorum. Uzunca bir zamandır elbisenin egemenliğinin altında ezilmiş pantolondan böylesine nostaljik bir çıkış bekleniyordu doğrusu. Ama kanımca elbise hükümdarlığı bırakacak gibi gözükmüyor. Hayli bol paça pantolon her kadın bedeninin taşıyacağı bir kesim değil. Hele boy ortalaması bizimki gibi olan ülkelerde durum ürkütücü. İnce ve uzun olunca duruşu mükemmel ve zarif.


• Arzu Kaprol: “Erkeklerde de moda olacak”
İspanyol paça, muhteşem dönüşünün ilk sinyalini 3 yıl önce, yüksek bel pantolonların görünmesi ile verdi. Şu anda en büyük sürpriz, kadın koleksiyonlarından sonra erkek koleksiyonlarında da İspanyol paçanın görülmesi. Ben bu dönüşü retro-future akımı olarak isimlendiriyorum. 1970`lerin eğlencesi ile gelecek duygusunun bir karışımı. İspanyol paçalı bol pantolonları ince ve uzun siluet sahibi olanlar giymeli. Bol üstlerle değil, mümkün olduğunca üste oturan bluzlarla kullanılmalı, uçuşan kollar destekleyici olmalı.


• Vural Gökçaylı: “Kısa boylular giyince paçalı tavuğa benziyorlar”
1970 dönemlerinde gençlerin çok benimsediği bir modaydı İspanyol paça. Aynen mini etek gibi sokakta başladı. Sonra büyük modacıların dikkatini çekti. Christian Dior`dan Yves Saint Laurent`a birçok ünlü tasarımcı hem abiye hem de spor koleksiyonlarında İspanyol paçayı kullandı. Hatta Yves Saint Laurent, hafif transparan ve ipek versiyonunu bile yaptı. Bilinirliğinin artmasında John Travolta`nın payı büyüktür. Dans ederken bol paça pantolon giymesi çok iyi bir seçimdi. İspanyol paça giyecek kişi öncelikle uzun boylu olmalı. Poposunun küçük ve yukarı doğru olması gerek. Kısa bacaklı ve düşük popolu hanımlar boşuna uğraşmasın, iyi durmaz. Baştan uyaralım, giyerlerse paçalı tavuğa benzerler.
 

HAFTANIN BLOG`U

Mood/Trend
Fotoğraf ve moda hayatımın büyük bir kısmını kapsıyor. İlham veren moda çekimleri yakın takibimde! Bir yandan üniversitede fotoğraf bölümünde okuyorum. Diğer bir yandan freelance olarak moda editorü asistanlığı yapıyorum. Blogumda da beğendiğim, sevdiğim gözüme takılan her şeyi paylaşmayı seviyorum."
http://moodtrend.tumblr.com/
 

HAFTANIN SÖZÜ

“Her istediğini elde edememek, mutluluğun ayrılmaz bir parçasıdır.” B. Russel
 

Ölmeden önce...

Münih'te dünyanın en büyük içki festivali Oktoberfest'e katılın.
 

Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA…

 ‘Zirveye Giden Yol`, vizyon filmi, MUTLAKA seyredin,

 ‘Derindekiler`, Kıraç, yeni çıkan albüm, MUTLAKA alın,

 ‘Zuhur`, Tayfun Gönül, kitap, MUTLAKA okuyun,

 Sezen Aksu Türkiye Turnesi, MUTLAKA takip edin,

 ‘40 Yıllık Bir Akşam` 12 Aralık, Lütfi Kırdar, MUTLAKA katılın,

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ