KOCAELİ 13° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3887 TL
  • 6.0956 TL
  • 6.7858 TL
Kocaeli Zirve
İtinayla ve şipşak akrostiş şiir yazılır
İtinayla ve şipşak  akrostiş şiir yazılır
Yaşam
Aktan Uslu
09 Ekim 2018 Salı 20:57

İtinayla ve şipşak akrostiş şiir yazılır

CHP’li gençler Gamze – Deniz Kartal çiftinin düğününe kız tarafı kotasından katılan Gebze’nin sevilen simalarından Özdilek Kırbaş, spor camiasının sevilen gazetecisi Emrah Erdoğan’ın akrostiş şiir talebini birkaç dakikada yerine getirip ulaştırdı

Cümleler seni anlatır / Aşk içinde gönülden / Nerde varsa satır satır / Ikra ilk emirdi zaten / Muhammed Peygamber’e

Kuran-ı Kerim de bizim / İçimizi aydınlatan / Tek kitabımızdır / Artık durmak yok / Bundan sonra da / Izdırap çekmeden / Mutlaka okurum seni kitabım…

Yukarıdaki dizeler Gebze’nin sevilen simalarından, aslen Erzurum eşrafından, bir dönem hakemlik de yapan, Erzurum etkinliklerinin aranılan sunucularından, İlçe Tarım Müdürlüğü emekçisi Özdilek Kırbaş’a ait.

Şair yönüyle de bilinen Kırbaş bir de alabildiğine süratlidir. Kırbaş geçen hafta sonu her ikisi de CHP’li; aslen Erzurum eşrafından Gamze Yıldırım ile aslen Amasya eşrafından Deniz Kartal çiftinin düğünlerine nazik eşi Gülçin Hanım ve yakışıklı oğlu Yunus Uğur ile birlikte katıldı.

Kız tarafından olduğu öngörülen Özdilek Kırbaş; o düğünde mikrofonu Çiler Boylu’ya kaptırdı.. Çünkü düğün damadındı ve mikrofon da CHP’linin olmalıydı. Gelinin de CHP’li, sunucunun ne geline ne damada hemşeri olmayıp Ardahanlı ve aynı zamanda CHP’li olması gibi faktörlerden ötürü de yapacak bir şey yoktu!

Öte yandan Özdilek Kırbaş’ın kız tarafının konuğu olduğu sanıldı ama işin aslı öyle değilmiş. Çeyrek asır boyunca yeşil sahalarda düdük çalan Özdilek Kırbaş ile uzun yıllar Çotanakspor, Mustafapaşaspor gibi takımlarda futbol oynayan Deniz Kartal arasında oluşan hukuktan ötürü Kırbaş davete icabet etmiş. Kırbaş, Kartal için, “Çok centilmen bir futbolcuydu” dedi.

Öte yandan oğlu Yunus Uğur, gelin hanımın Erzurumlu olduğunu öğrenince anne babasına eşlik etmiş. Çiftin düğünlerindeki takı rekoltesi, bundan ötürü artış göstermiş.

 

Düğün esnasında Özdilek Kırbaş’ın cep telefonu çaldı. Arayan; Gebze’nin sevilen spor muhabirlerinden, ilimiz basınının spor kategorisinde de camiasınca tanınıp sevilen, Yenigün Gazetesi’nin Spor Müdürü Emrah Erdoğan idi ve galiba kızının ödevi veya kızı için ya da başka bir gerekçeyle Kuran-ı Kerim temalı bir şiir istedi.

Kırbaş yukarıdaki dizeleri bir iki dakikada, üstelik sıkça kullanılmayan Akrostiş türü ile ve bir iki dakika içinde yazıverdi. Cep telefonuyla fotoğrafını çekip teknolojinin nimetlerinden faydalanarak Erdoğan’a iletti.  

Bize de takdir etmek kaldı… Galiba hak etti.

 

 

Akrostiş Şiir Nedir?

Dizelerin ilk harfleri yukarıdan aşağıya okunduğunda bir sözcük oluşturan şiirlere akrostiş (ikileme) denir. Divan edebiyatında akrostiş; muvaşşah ya da istihrac diye adlandırılır.

İlk akrostişleri Eski Yunanlı ve Romalı şairler yazmıştır. Bu şairler dizelerin baş harflerinden oluşan sözcüklerin anlamı ile şiirin konusu arasında sağlam bir ilişki olmasına özen gösterirlerdi…

Türk edebiyatında akrostişi daha çok Divan şairleri benimsemiştir. Şiirlerini sundukları padişahların ya da ünlü kişilerin adlarını hatta özelliklerini akrostişle yazan pek çok şair vardır.

Bazı akrostişlerde dizelerin yalnız ilk harfleri değil son harfleri de bir sözcük oluşturur. Bunlara çift akrostiş denir. Bir zamanlar şairler arasında becerinin ve ustalığın göstergesi sayılan akrostiş günümüzde eski önemini yitirmiştir.

Bir başka akrostiş türü de bilmecelerde kullanılır. Bu biçimde düzenlenen bilmecelerde bazı sözcüklerin ilk ya da son harfleri bilmecenin çözümünü verir.

Bilgi kaynağı:

www.akrostissiirler.net

DİĞER HABERLER

İlimizde yaşlı nüfus artıyor

İlimizde yaşlı nüfus artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre; 2017 yıl sonu itibariyle Türkiye’nin nüfusunu, 6 milyon 895 bin 385 kişi ile yaşlı nüfus oluşturdu. 65 yaş üstünü içeren yaşlı nüfusu, 2000 yılında toplam nüfusun %5,7'sini (3 858 949) oluştururken, bu oran 2011 yılında % 7,3 (5 490 715) ve 2017 yılında %8,5 (6 895 385) oldu. Yaşlı nüfus oranında yıllara göre bakıldığında, oranın her geçen yıl artıyor.

12 yaşında 50 ameliyat geçirecek

12 yaşında 50 ameliyat geçirecek

Bandırma’da 15 gün önce yaşanan olayda oyun için çıktığı yük vagonu üzerinde yüksek gerilime kapılan 12 yaşındaki Birhat Elitaş, sevk edildiği Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veriyor. Kazanın yaşandığı ilk anda doktorların çok az şans verdiği küçük çocuk, tedavilere cevap vermeye başladı ve yaklaşık 50 ameliyat sonrasında da durumu netleşecek. Oğlunun yanından ayrılmayan anne Asya Nafiye Elitaş, sürekli olarak kana ihtiyaç olduğunu belirterek, 0 RH (+) kan gurubu olan vatandaşlardan yardım istedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Yelkent
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu