KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’e 60 kilometre uzaklıktaki cennet; Ağva
İzmit’e 60 kilometre uzaklıktaki cennet; Ağva
Yaşam
28 Kasım 2009 Cumartesi 11:54
  • 4568
  • 1

İzmit’e 60 kilometre uzaklıktaki cennet; Ağva

Giden tabi ki çoktur. Ancak benim gibi ilk kez gidecek olanlar için söylenebilecek tek söz, artık tatil anlayışınızın değişeceği. Ağva, İzmit’e 60 kilometre uzaklıkta, keşfedilmeyi bekleyen bir cennet

Uzun zamandır gitmeye niyetim vardı Ağva`ya. Nasip geçtiğimiz haftaymış. Bir haftanın ilk günü sizler mesaiye başladığınız saatlerde, ben, beni neyin beklediğini bilmeden yola koyuldum.
Gidiş çok basit. Kandıra F Tipi Cezaevi`nin tam önünden sağa sapıyorsunuz. Sonra dümdüz gidiyorsunuz. Bir ara ‘kayboldum` hissine kapılacaksınız. Bu his, yola çıkan herkes için geçerli. Hislerinize yenilmeden dümdüz devam edin. Akçaova İlköğretim Okulu`nun önünde durun, 20 metre ileriye gidin sola dönün yine dümdüz devam edin.
Yola çıkmadan önce, hava ne kadar güzel olursa olsun, mutlaka ve mutlaka silecekleriniz eğer kullanılmayacak durumdaysa yenileyin. Çünkü dakika başı yağmura yakalanıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz güneş, bir bakıyorsunuz bardaktan boşalırcasına yağmur. Psikolojiniz alt üst olsa da, az sonra göreceğiniz güzellik, bu virajlı ve bol yağmurlu yolu size unutturacak emin olun.
***
Ağva`da ilk durağım, kadim dostum Umut Akıncı`nın işletmeciliğini yaptığı Gizli Bahçe Restaurant oldu.
Adının içinde neden ‘gizli` ifadesi var diye düşündüm bir kaç kez yol boyunca. Restoranı gördüğümde bunu daha iyi anladım. Gizli Bahçe, Göksu Nehri`nin kenarında, muhteşem bir manzaraya sahip.
Ağva merkeze girin. Önünüze çıkan ilk kişiye “Köprü nerede” diye sorun. Tarif ettiği yöne doğru gidin, köprüyü geçip sola dönün, soldaki ik restorant. Zaten sağ tarafta bir şey yok!
Gizli Bahçe`de her şey, aklınıza gelen per şey organik.
Orada yaşayan insanların ‘organik tarım` diye birşeyden haberdar olduklarını sanmıyorum. Çünkü her restoran, her ev, bahçesinde kendi ürününü kendisi yetiştiriyor.
İlginç bir yemek tavsiye edeyim size, Hodan.
Ne olduğunu uzun uzun anlatmayayım. Anlacatacak daha çok şeyim var çok yer kaplamasın. Ama doğada kendilğinden yetişen bir otun yemeği bu.
Parmaklarınıza dikkat!
***
Hava o kadar temiz ki, her saat başında acıkıyorsunuz. Benim gibi açlık ve uykusuzlukla problemini yıllar önce çözmüş bir adam bile, yemek yeme olayını abarttı biraz.
Gizli Bahçe Restaurant`ta bana en keyifli gelen şey, dışarıda şakır şakır yağmur yağarken, yağmur damlalarının Göksu Nehri`ni canını acıtmadan dövüşünü izleyerek, şöminenin başında şarap yudumlamak oldu.
Laf aramızda, biz buralarda hayat yaşamıyoruz!
***
Gizli Bahçe Restaurant`ta akşam yemeğinin ardından Orman Evi`ne gittim. Orman Evi, adından da anlaaşılacağı üzere, ormanın içinde küçük bir otel.
Fiyatı son derece cazip. Ve garanti ediyorum, bir kaç gün ub otelde kaldıktan sonra, bir kaç gün gençleşeceksiniz.
Otelin sahibi Süleyman Gelibolu. Kesinlikle ve kesinlikle tanımanız gereken biri.
Profosyonel kayak hocası. Çalamadığı müzik enstrümanı yok. Harika yemekler yapıyor. 10 numara kahvaltı hazırlıyor, koca oteli tek başına çekip çeviriyor.
Asla ve asla sıkılmazsınız.
Gece geç saatlere kadar, Süleyman Gelibolu, ben ve Umut Akıncı, otelin giriş katındaki şöminenin başında şaraplarımızı yudumlayarak keyifli bir sohbete daldık.
Kahvaltı menüsü şu: Bahçeden yeni toplanmış domates salatalık, ev peyniri, köy yumurtası dalından toplandıktan sonra yapılan reçeller, ve bir de bişey! Bişeyin en olduğunu anlayamadım ama çok iştah açıcı. Bir sürü baharat var içinde.
Özellikle kış aylarında kafa dinlemek ve bilge bir adamla sohbet etmek istiyorsanız, Orman Evi`ne gidebilirsiniz.
Bir başka seçenek ise Ağva`nın en eski otellerinden biri olan Kurfal Otel.
Nail Kaya`nın sahibi olduğu otel için söynebilecek tek söz; 10 numara!
Aslında burada otel fiyatlarını açıklamak isterdim ama, otelin halkla ilişkiler müdiresi Çiğdem Hanım o kadar çok seçenek sundu ki, kafam karıştı. Telefon numarısın vereceğim zaten otelin. Arayıp bi zahmet kendiniz öğrenin!
Çok fazla yazı yazıp, sayfada fotoğrafa az yer kalsın istemiyorum. İşte fotoğraflarla Ağva... Nerede kalacağınızı düşünüyorsunuz, tavsiye edeceğim adreslerden biri Orman Evi. Orman Evi, gerçekten de ormanın içinde. Sessizlik, sükunet istiyorsanız, Orman Evi 10 numara...

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ