KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’in Mısır Çarşısı; Akçacami Sokak
İzmit’in Mısır Çarşısı; Akçacami Sokak
Yaşam
05 Aralık 2009 Cumartesi 11:45
  • 3896
  • 0

İzmit’in Mısır Çarşısı; Akçacami Sokak

İstanbul’da Mısır Çarşısı var da İzmit’in yok mu? Akçacami Sokak, Eminönü’ndeki tarihi Mısır Çarşısı’nı artmıyor. Sokağın tek eksiği üstünün kapalı olmaması

İstanbul'un en eski çarşılarındandır Mısır Çarşısı. 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılan Mısır Çarşısı`nın tarihi değeri o kadar büyüktür ki İstanbul`a gelen turistler tarihi Mısır Çarşısı`nı şöyle bir gezmeden geçmezler. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda baharatlar, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukların yanı sıra, kuruyemiş, şarküteri ürünleri de satılmakta, çarşı Eminönü`nün adeta vazgeçilmez uğrak yeri olmayı hala sürdürmektedir. Tabi İstanbul`un Mısır Çarşısı var da, İzmit`in yok mu? Var tabi. Abdurrahman Yüksel Caddesi`nden İnönü Caddesi`ne çıkmadan bir sokak önce sola döndüğünüzde yani Akçacamii`nin hemen yan tarafındaki Akçacami Sokağı`nı bilmeyen yoktur. Şöyle sokağın başında bir durun ve bakın tarihi Mısır Çarşısı`ndan ne eksiği var?
 

İZMİT KADAR ESKİ BİR TARİH
İzmit`in en eski aktarları orada. Sadece baharat değil şarküteri ürünleri ve kuruyemişçisi, kitapçısı da var.   İzmit`in Mısır Çarşısı`nın ünü belki çok yayılmadı. Belki turistler özenle gelip bu çarşıyı ziyaret etmiyor. Ama inanın eski bir tarihe sahip olan İzmit kadar eski bir çarşı orası. Tek eksiği sokağın üstünün açık olması, ışıklandırma sisteminin iyi olmaması. Dünya doğal ürünlere dönüşe yeni yeni başlarken Akçacami Sokak`taki Mert Baharat, Mısır Çarşısı Baharat ve Bakliyat, Can Şifa Baharat ve Aktariye ile Kırım Baharat ve Aktariye  alternatif tıbbın tüm şifalı bitliklerini, en taze ve sağlıklı bakliyat ve baharatları buradan İzmit halkına dağıtıyor. Peki sadece aktarlar mı var. Tabi ki hayır.
 

AKÇACAMİ SOKAK ONLARDAN SORULUR
Mesela İzmit`in en eski ve en meşhur şemsiye ustası Aydın Şemsiye`nin sahibi Ali Osman Aydın 25 yıldır orada İzmit halkının eskiyen şemsilerini tamir ediyor ve sağlam şemsiyeler üretiyor.  Yaklaşık 3 yıldır kitap severlere en iyi yayın evlerinden kitaplar getirerek İzmit`teki okur kitlesini attırmak için savaş veren Bilim Kitapevi`nin sahibi Ferhat Gündüz, bulunması kolay olmayan börülce, esmer bulgur, köy unu, sarı mercimek ve şehriyeli bulgur gibi çeşit çeşit bakliyatı 20 yıldır itina ile İzmit halkına sunan Çetin Gıda`nın sahibi Nezih Çetin, doğum günleri için pasta süsü arayanlara ilaç olan Beyaz İncim Pasta Malzemeleri ve Süsleri`nin sahibi Gülten Kırgız, ismini Mısır  Çarşısı`ndan alan ve her çeşit baharatın yanı sıra şifalı bitkiler, bitkisel kökler kurutulmuş meyve, sebze ve yemişleriyle oldukça geniş yelpazede hizmet veren Yurtseven Boran`ın sahibi olduğu Mısır Çarşısı, sokağın ilk aktariyelerinden Can Şifa Baharat ve Aktariye, zücaciyeniz ve çiçekçiniz Pelur Ambalaj ve Sanayi çalışanı Talat Oğuz  ile tabi ki taze ve günlük gıdaları ile Ömer Yıldız`ın sahibi olduğu Yıldız Şarküteri her türlü ihtiyacınıza hizmet veriyor. İzmit`in Mısır Çarşısı`nı sokağın esnafıyla konuştuk. Esnaf sokağın hareketsizliğinden şikayetçi olduğu kadar sokağa gerekli değerin de verilmediğinden dert yanıyor.
 

SOKAĞIN ÜSTÜ KAPATILSIN
Sokak esnafından Yıldız Şarküteri`nin sahibi Ömer Yıldız, “8 yıldır buradayım ve sokağın hareketliliği eskiye oranla düşük. Evet sizin de dediğiniz gibi burası Eminönü`ndeki tarihi Mısır Çarşısı kadar eski ve değerli bir sokak. Ancak gerekli değer verilmiyor. Mesela sokağın üstü kapatılabilir. Işıklandırma yapılabilir. İşte o zaman insanlar kışın soğuk ya da yağmurlu demeden her vakit diledikleri gelebilecek ve alışveriş yapabilecekler” dedi. Mısır Çarşısı Aktariye ve Baharat`ın sahibi Yurtseven Boran ise sokağın üst kısmının kapatılması gerektiğini seçim döneminde esnafı gezen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`a söylediklerini ancak bir çalışma yapılmadığını dile getirdi. Sokağın kitapçısı Ferhat Gündüz ve şemsiyecisi Ali Osman Aydın ise sokağa gerekli değerin verilmemesinden yakındı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ