KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’in sembollerinden Kebapçı Selman
İzmit’in sembollerinden Kebapçı Selman
Yaşam
11 Aralık 2009 Cuma 18:53
  • 5647
  • 5

İzmit’in sembollerinden Kebapçı Selman

Hafta içi gurme köpeğimiz Cosby’nin evden kaçtığını anladığımızda çok korktuk.

İlk önce oturduğumuz sitede aramaya koyulduk, fakat bulamadık. Neyse ki Cosby`de bu gibi kaybolmalara karşı evcil hayvanların boyunlarına takılabilen çipli tasmalardan vardı.
Çip yardımıyla nerede olduğunu kısa sürede öğrendik.
Cosby, Bekirpaşa civarlarında sinyal veriyordu.
Hemen arabaya atlayıp sinyalin geldiği yöne doğru gittik. Tabiî ki ağzının tadını bilen köpeğimizi Kebapçı Selman`ın kapısında bulduk.

 
Selman Çalışkan, 1960 yılında Makedonya`dan gelmiş ve ilk lokantasını 1969 yılında ağabeyi ile birlikte açmış. Şu ana kadar 5 farklı dükkan açan Selman Usta, 1994`ten beri şuanki yerinde hizmet veriyor. Mönüsü öyle çok kalabalık değil. Sadece bonfile, biftek, köfte, pirzola ve piyaz var. Ama zaten başka bir şey olmasına da gerek yok. Köfteleri lokum gibi, bonfile ve pirzolaları yerken aklınıza başka hiçbir şey gelmiyor. O kadar güzel yapıyor ki, “İyiki de göç etmişsin Selman Usta” diyerek oturduğunuz yerden kalkıp öpesiniz geliyor..

 

GİZLİ FORMÜLÜ VAR
Etleri Gimpa`dan özel olarak alıyor, köfteyi kendi geliştirdiği gizli formulüyle yapıyor.. Nar gibi kızarmış, incecik, lokum gibi etler ve köfteler ızgaradan anında masanıza geliyor. Hepsini bir anda önünüze koyup soğumasına izin vermiyor, her şeyi sıcak sıcak yemezi istiyor. Özellikle öğlen saatlerinde full çeken dükkanın birçok özel müşterisi de var.

 

ÖZEL MÜŞTERİLER
Büyükşehir ve diğer ilçe belediye başkanları, iş adamları, Hyundai`de görevli Koreliler, Pireli`deki İtalyanlar, Brisa`daki Japonlar, rektörler, ilimizdeki ünlü doktorlar, avukatlar, ağzının tadını bilen diğer herkes ve Cosby.. Yani bu küçük dükkanın ulaştığı kitleler bir hayli büyük.. Hatta en son Van Valisi Münir Karaoğlu`nun bile orada olduğunu söylüyor bize Selman Usta..

 

MARKA OLMUŞ
İzmit`in kendi alanında bir markası olmuş ve bu salaş haliyle güzel olan Kebapçı Selman, sürekli yenilenen, her gün yolları, parkları, çehresi değişen İzmit`te eskilerden kalma, tadını ve tarzını zamanla kaybetmeyen değerlerimizden biri. Selman Usta`nın yüzündeki tebessüm zamanın çok ötesinde. Gelecek ile geçmiş arasındaki bir yerlerde gizli olan bu ızgara dükkanı tarzından ve varlığından bir şey kaybetmeden güzel bir anda zamanı durdurmuşcasına hep orda duruyor..

 

HEPSİ TÜKENİYOR
Kendisiyle birlikte 3 kişinin çalıştığı bu şirin ızgaracıda köfteler akşamdan yapılıyor, ertesi gün hepsi bitiyor. Yüzde yüz dana ve kuzu eti karışımıyla yapılan özel köftelerin yanında başka hiçbir yerde yiyemiyeceğiniz acı sos ise iştahınızı kabartıyor. Köfte, piyaz ve içecek için 10 TL ödüyorsunuz. Yakın yerlere servis de var, ama akşam 19.00`dan sonra ve pazar günü gitmiyorsunuz, çünkü Selman Usta evinde dinleniyor..

 

NASIL GİDECEKSİNİZ?
Özellikle söylemek gerekiyor ki öğlen saatlerinde bir hayli kalabalık oluyor. O yüzden gitmeden önce telefon açmanızda fayda var. Kozbinin evden kaçarak gittiği yere siz nasıl mı gideceksiniz ?

Turan Güneş Caddesi Kuşak Sokak No:2 Bekirpaşa eski karakol yanı.
Tel: 324 92 74
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ