KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’te suç işlemiş Makedonya göçmeni yoktur!
İzmit’te suç işlemiş Makedonya göçmeni yoktur!
Yaşam
16 Kasım 2012 Cuma 16:57
  • 2714
  • 6

İzmit’te suç işlemiş Makedonya göçmeni yoktur!

Merhabalar... Kültür mozaiğimizin renkli taşları olan, değişik etnik kökenlere mensup vatandaşlarımızı; onların adet, gelenek ve göreneklerini tanımaya devam ediyoruz.

Aynı havayı soluyarak yaşadığımız, ticaret yaptığımız, sosyal hayatın her alanında birlikte olduğumuz kişilerin ortak özelliklerini, kültürlerini, bilmediğimiz yönlerini öğrendiğimiz bu keyifli yolculuğumuza devam ediyoruz.

***
Bu haftaki konuğumuz, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Fuat Biçici oldu. Aynı zamanda derneğin kurucu olan Fuat Bey, beni hem  Makedon Türkleri`nin özellikleri, neden göç etmek zorunda kaldıkları, ülkemizde nasıl bir yaşam sürdükleri konusunda aydınlattı hem de derneğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı. Ortaya işte böyle keyifli bir sohbet çıktı.
 
 

Fuat Bey, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ne zaman kuruldu, derneğin kurucusu kimdir?
Derneğimiz 2005 yılında benim başkanlığımda kuruldu.
 

Yönetim kurulunuzda kaç kişi var? 
Benimle birlikte 7 kişiyiz. Yönetim kurulumuz Süleyman Ataç, Muzaffer Aydınoğlu, Nihat Hacıoğlu, Ramazan Kadıçeşme, Kenan Şentürk ve Turgay Aydınoğlu`ndan oluşuyor. 
 

Derneğinizin kuruluş amacı nedir?
Makedonya göçmenleri Türkiye`ye 1950`lerde geldi. Haliyle yaşlı nesil yavaş yavaş yok olmaya başladı. Bizim amacımız da, geleneklerimizin göreneklerimizin onlarla birlikte kaybolmasını engellemek, kültürümüzü yaşatabilmek, adetlerimizi gençlerimize aktarabilmek. Kocaeli Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği siyasi değil, sosyal olarak çalışan bir dernektir. Derneğimizin her görüşten üyesi vardır ve biz hepsine aynı mesafede durmamız gerektiğini biliriz. 
 

EVLERE KONUK OLUYORUZ

Fuat Bey, bu göç neden olmuş?
Çünkü orada yaşayan Türkler`in sosyal yaşamda fazla bir yerleri yoktu. Yükselmeleri, bir yerlere gelmeleri istenmiyordu. Yani bir şekilde asimile ediliyorlardı. Bu yüzden bütün mallarını, mülklerini Makedonya`da bırakıp gurbete çıktılar. Kimisi buraya geldi, kimisi dünyanın başka ülkelerine gitti.
 

Kocaeli`de derneğinizin kaç üyesi var, başka şubeniz var mı?
Hayır, başka şubemiz yok. Şu anda derneğimize kayıtlı tam 380 üyemiz bulunuyor.
 

Biraz da derneğin faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum, Fuat Bey... Kültürünüzü, geleneklerinizi yaşatmak için ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz?
Bir kere her sene mayıs ayında bir Makedonya gezimiz olur. İlk gezimize 65 kişi katılmıştı, ancak artık bu sayıyı 20-30 kişiyle sınırlı tutuyoruz. Bu geziler oradaki ve ülkemizdeki Makedon Türkleri`nin kaynaşmasını, birbirlerini unutmamasını sağlıyor. Köyleri geziyor, evlere konuk oluyoruz.
 

HALILARI BURADAN GÖNDERDİK

İlginç bir seyahate benziyor...
Elbette... Grup halinde bir kahve içmek için girdiğimiz evlerdeki gelin kızların herkese yetişmek, hizmette kusur etmemek için  nasıl dört döndüğünü görmeniz lazım, Zeynep Hanım... 
 

Yardımlaşma anlamında etkinlikleriniz oluyor mu?
Tabii... Örneği
n, Makedonya`daki bir köyün camisinin bütün halılarını buradan gönderdik. Aynı caminin alemini de Yuvacık`taki Suat Usta yaptı. Ayrıca, yine oradaki bir hastaneye de ambulans hibe ettik.
 

Ne kadar güzel işler yapmışsınız... Dostluklar böyle pekişiyor, değil mi?
Elbette... Biraz önce bahsettiğimiz gezilerde, son akşam her köyden 5 kişiyi kaldığımız otelde akşam yemeğinde ağırlarız. Bu da bir tür kaynaşma ve veda gecesi gibi olur.
 

YÖRESEL OYUNLARIMIZI OYNUYORUZ

Peki, yurt içinde de gezileriniz oluyor mu?
Evet, özellikle Ramazan ayında camileri geziyoruz. Fazla reklamı sevmediğimiz için duyurmuyoruz ama engelli çocuklarımız için de etkinlikler yapıyoruz.
 

Nasıl etkinlikler bunlar?
Mesela, Edirne`de yaşayan down sendromlu çocukları ilimize getirdik ve onları Harikalar Sahili`nde ağırladık. Çok güzel bir gün geçirdiler. Dönüşte de bize teşekkür etmek için kendi elleriyle yaptıkları seramik bir pano gönderdiler. Çok mutlu olduk.
 

Bu arada, oldukça geniş katılımlı geceler düzenlediğinizi duydum...
Evet, her sene mart ayında, örf ve adetlerimizi yaşattığımız bir yemeğimiz olur ve bu yemeğe 500-600 kişi katılır. Oldukça eğlenceli geçen bir organizasyondur. Makedonya`dan yerel müzisyenler gelir. Onlar çalar, biz yöresel oyunlarımızı oynarız.
 

SUÇ İŞLEYEN YOK

Makedonca biliyor musunuz? Aile arasında konuşur musunuz?
Tabii... Evimizde Makedonca konuşulur. Ayrıca, yaşlılarımızla iletişim kurmak için konuşmak zorundayız zaten, çünkü onlar Türkçe konuşamıyor. Evlerde konuşulduğu için gençlerimiz de dilimizi öğrendi.
 

Fuat Bey, Makedon Türkleri`nin en karakteristik özelliği nedir?
Bir kere kızları çok güzel olur, erkekleri de çok yakışıklı... Bunun dışında dürüst, mülayim, çalışkan, güvenilir insanlardır. Şu ana kadar İzmit`te bir suç işlemiş Makedonya göçmeni yoktur. Borçlu kalmayı hiç sevmezler. Gelenlerin yüzde 99`u burada işini kurmuş, ev bark sahibi olmuştur. Ayrıca, vatandaşlık görevlerini eksiksiz yerine getirirler. Bu sebeplerle de toplumda hiç dışlanmadık.
 

Peki, adetlerinizi, gelenek göreneklerinizi yaşatıyor musunuz? Mesela Makedon Türkleri`nin kendilerine has yemekleri var mıdır?
Yemeklerimiz Türk yemekleriyle örtüşüyor. Daha çok ete dayalı bir mutfağımız var. Büryan, elbasan, sütlü Nuriye bizim yemeklerimizdir. Çok lezzetli böreklerimiz vardır.
 

YEREL YÖNETİMLER İLGİSİZ

Bizden farklı adetleriniz var mı? Düğün dernek nasıl kurulur?
En önemli düğün adetimiz, dağıtılan yemeklerdir. Hala her düğünümüzde mutlaka işkembe çorbası, patatesli et yemeği, kuru fasulye-pilav ve irmik helvası dağıtılır. Bir de düğünden bir müddet sonra gelin ve damadın ailesi birbirlerini yemekte ağırlar. Buna parviçe denir. Parviçede en az 11 çeşit yemek pişirilir. Çeşidin fazla olması karşı tarafa verilen değeri ve cömertliği gösterir.
 

Fuat Bey, dernek olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı?
Sıkıntı denemez ama biz bugüne kadar varlığımızı kimseye yük olmadan sürdürdük, kimseden de destek görmedik. Yerel yönetimlerin bizim gibi dernekleri seçimden seçime hatırlaması hoş olmuyor. Destek derken, bu sadece ekonomik olarak anlaşılmasın. Yerel yönetimlerin bizleri hiçe saymasından, gereken ilgiyi göstermemesinden bahsediyorum.
 
 
Kocaeli Makedonya Göçmenleri 
Kültür ve Dayanışma Derneği

Başkan: Fuat Biçici
Kuruluş tarihi: 2005
Üye sayısı: 380
Adres: 28 Haziran Mahallesi Turan Güneş Caddesi no: 267 kat:1 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.322 66 46

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ