KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kadınlar bakireliğe önem veriyor
Kadınlar bakireliğe önem veriyor
Yaşam
16 Kasım 2009 Pazartesi 14:11
  • 837
  • 0

Kadınlar bakireliğe önem veriyor

Kadınların yüzde 80’i 'kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır' görüşünde. İşte o ilginç araştırma;

Kadınların yüzde 80`i "kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır" görüşünü savunurken, yüzde 69.4`ü ise, kadının eşinden izin almadan istediği yere gitmemesi gerektiğini düşünüyor.

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması-2008 verilerinde kadınların yüzde 80`inin, "kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır" ifadesine katıldığı görüldü. Kadınların yüzde 69.4`ü ise "Kadınlar eşinden izin almaya gerek duymaksızın istediği yere gidebilir" ifadesine katılmadığını ifade etti.

Kadınların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarını daha iyi anlamak amacıyla, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması-2008`de görüşülen kadınlara, ev içinde, sosyal ve politik hayatta kadınların rolleri ile kız ve erkek çocukların eğitimine ilişkin olarak belirtilen ifadelere katılıp katılmadıkları soruldu.

Türkiye genelinde 7 bin 405 kadına uygulanan ankette, kadınların yüzde 80`i "kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır", yüzde 41`i "kadın eşiyle aynı fikirde değilse bile tartışmamalıdır" ifadelerine genel olarak katıldıklarını belirtti.
Kadınların yüzde 12.3`ü, "erkek çocuğun eğitimli olması kız çocuğun eğitimli olmasından her zaman daha iyidir", yüzde 15.3`ü "erkekler kadınlardan daha akıllıdır", yüzde 41`i "kadın eşiyle aynı fikirde değilse bile tartışmamalıdır" ve yüzde 17.2`si "ailede önemli kararlar sadece ailenin erkekleri tarafından alınmalıdır" ifadelerine katıldıklarını belirtti.

 

KADIN EŞİNDEN İZİN ALMADAN İSTEDİĞİ YERE GİDEBİLİR

Ayrıca kadınların yüzde 69.4`ü "kadınlar izinsiz bir yere gitmemeli" görüşüne katılmadığını belirtirken, yüzde 32.7`si ‘erkek ev işleri yapmalı", yüzde 20.4`ü "daha çok kadın politikacı olmalı ve yüzde 8.1`i "kadınlar çalışmamalı" görüşlerine katılmadıklarını ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ