KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kandıralı antik eşyacı mucizeler yaratıyor
Kandıralı antik eşyacı mucizeler yaratıyor
Yaşam
14 Kasım 2009 Cumartesi 09:58
  • 1662
  • 2

Kandıralı antik eşyacı mucizeler yaratıyor

Kaymakamlıktan aldığı fonla antik eşya yapımına başlayan Kandıralı köylü Yaşar Sağgül, derme çatma bir barakada mucizeler yaratıyor

Kandıra`nın Akçabeyli Köyü`nde yaşayan ve tesisat işleri yaparken iflas eden Yaşar Sağgül, hem köyüne faydalı olmak hem de geçimini daha kolay sağlayabilmek için antik eşya işine el attı. Bir yıl önce Kandıra Kaymakamlığı`nın sosyal yardımlaşma fonuna başvuran 3 çocuk babası Sağgül, 25 gün önce derme çatma bir barakada başladığı antik eşya yapımında şehir dışından sipariş almaya başladı bile. Antik eşya işine girişini anlatan Sağgül, şöyle konuştu; “Bundan 3 yıl önce Marmaris`e gittim. Orada keşfettim antik eşyayı. Gelen turistler küçük bir at arabasına 2 bin 500 dolar veriyordu. Ben de ‘Bu işi yaparım` dedim ve başladım. Evimin yanındaki barakada  testereyle başladım işe.
 

DERME ÇATMA ATÖLYE
Önce bir at arabası yaptım. Sonra baktım testereyle olmayacak. Kaymakamlığın sosyal yardımlaşma fonundan yararlandım ve gerekli olan 6 makineyi temin ettik. Kendim almış olsaydım bu makineleri emin olun 20 bin TL`yi geçerdi masrafı. Ama şimdi 8 yıl boyunca hiç faizsiz ödeyeceğim makinelerin borcunu. Hatta ilk yaptığım at arabasını kermeste satıp Filistin halkına bağışladım.” Derme çatma bir atölyede 6 makineyle köyden arkadaşı İsmail Yapar ile çalıştıklarını söyleyen Sağgül, en büyük hedefinin gençlere bu işi öğretip bir ekmek kapısı açmak olduğunu söyledi. Sağgül, şöyle konuştu; “Yanımda 15 kişi rahat çalışır. Ancak çalışan insan olmadığı için 2 kişi işleri anca yetiştiriyoruz.
 

TASARIMLARI SİZ ÇİZİYORSUNUZ
Bu iş devlet destekli. Ve devlet istihdama kazandırılan herkesin ilk 5 yıl sigortasını ödüyor. İkinci 5 yıl yüzde 70`ini devlet, yüzde 30`unu işveren ödüyor. Yani sigortalı ve maaşlı bir iş. Ancak ben bir türlü gençleri bu işe adapte edemedim.” Antik eşya için şehir dışından çok fazla talep  olduğunu kaydeden Sağgül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Antik eşya meraklıları istedikleri şeyi çizip bize gösteriyor biz de yapıyoruz. Ahşap heykelden tutun da ağaçtan kaşığa kadar her şeyi yapıyoruz. Tek sıkıntım yerimiz çok dar. 40 metrekarelik alanda yapmaya çalışıyoruz bu işi. Tabi bir de yağmur yağdığında içeri su giriyor.
 

KANDIRA`DAN ANKARA`YA SİPARİŞ
Yer sıkıntımız var. Havalar soğumaya başlayınca sobayla ısınmaya çalışıyoruz. Halbuki daha iyi bir yer temin edilse bize çok daha verimli çalışırız.” Sağgül 25 günde yaptığı pek çok işi sattığını ve önümüzdeki günlerde AKP Yozgat Milletvekili Osman Coşkun`unun siparişi üzerine yapmış olduğu at arabasını Ankara`ya götüreceğini kaydetti. Sağgül, yaptığı işlerin nakliyatını da kendisi yapıyor. Antik eşyacı Sağgül, “Kazandığım ban yetiyor” diyerek yaptığı işten kazandığı paranın yüzde 10`unu fakir fonuna, yüzde 5`ini Kızılay`a, yüzde 5`ini de çocuk esirgeme kurumuna bağışlıyor.

 

UYGUN FİYATLAR

Tasarımlarında sağlamlık açısından çınar ve kestane ağaçlarını kullanan Sağgül`ün 25 gündür başladığı antik eşya yapımında bitirdiği çalışmalar fiyatları ie şöyle;
Bahçe oturma grubu; 1000 TL
Su değirmeni; 600 TL
At arabası;1.200 TL
Çocuk oyun evleri; 2 bin 500 TL
Tahta oyuncaklar; 25 TL

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ