KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Kasr-ı Çakır’da kebap şöleni
Kasr-ı Çakır’da kebap şöleni
Yaşam
21 Aralık 2012 Cuma 09:53
  • 2344
  • 0

Kasr-ı Çakır’da kebap şöleni

Tütünçiftlik sahil yolunda hizmet veren Kasr-ı Çakır hem lezzetli kebapları hem de muhteşem Körfez manzarasıyla fark yaratıyor
Geçtiğimiz hafta, Kasr-ı Çakır`ın dillere destan Adana kebabını tatmak üzere mekanı ziyaret ettim... Güler yüzlü bir karşılamadan sonra sağ taraftaki büyük masaya yöneldim. Kasr-ı Çakır, denizin kemen yanındaki konumuyla muhteşem bir manzaraya sahip. Yüksek tavanlı salonda, oturduğum yer ile deniz arasında en fazla beş metre mesafe vardı. Yemeğimi yerken hayranlık uyandıran Körfez manzarasını, denizdeki balıkçı teknelerini, yağmur tanelerinin suyun üzerinde bıraktığı izleri izlemek çok hoş olacaktı.
 
İRADEMİ TEST EDİYORUM
Tam manzaraya dalmışken, masama gelen dumanı üstünde puf ekmekler beni kendime getirdi. Hemen ardından sunulan mezeler ise sanki kebaba giden yolda irademi test etmek için vardı. Kasr-ı Çakır`da mezeleri yemeye başlamadan önce çok iyi düşünmelisiniz, çünkü o kadar lezzetliler ki bir 

kere başladıktan sonra durmak mümkün değil. Öğrendiğime göre mezelerin günlük olarak yapılıyorlarmış. Hepsi tadı ve kıvamıyla şahane, ancak közde patlıcan, acılı ezme ve közlenmiş soğanı mutlaka denemelisiniz.
 
KEBABIN YOL ARKADAŞLARI
Ben mezeleri yemeye devam ederken, maharetli ustaların ellerinde hazırlanıp kömür ateşinde cızır cızır pişen kebaplardan da, insanın iştahını kabartan bir koku yayılıyor etrafa. Eti ve harcı hazırlayan ustanın önemi kadar, pişiricinin ustalığı da lezzetli bir kebap için önemli bir faktör. Bilirsiniz... Kebabın yanında olmazsa olmazlar vardır. Soğan, közlenmiş biber ile domates, ezme salata asırlardır kebabın yol arkadaşıdır. Ben Kasr-ı Çakır`da en iyi ezmeyi, en iyi mezeleri yemenin keyfini yaşıyorum. 
 
SANKİ GÖRSEL BİR ŞOV
Ve nihayet siparişimiz masadaki yerini alıyor. Tabağın ortasında Adana kebap, etrafında tavuk kanadı ve yağsız göğüs eti yer alıyor. O kadar muhteşem görünüyorlar ki, midemden önce gözlerim bayram ediyor. Sanki masada yemek değil de, görsel bir şov var. Mekanın kebapları da mezeleri gibi anlatılmaz bir lezzete sahip. Kasr-ı Çakır mekanına da menüsü kadar özen göstermiş. İlk kapıdan girdiğinizde  karşınıza çıkan antika ocağı görününce, bunu hemen anlıyorsunuz.
 
MASALARDA DA OCAK VAR
Dekoratif amaçlı kullanılan bu ocağın üzerinde Osmanlı motifleri var. Şimdi sıra diğer kapıdan içeri girmeye geldi. İçeri adımınızı atar atmaz büyük bir nezaketle masanıza kadar eşlik eden personel, ortamla aranızı ısıtan ilk faktör. Mekandaki büyük dev sütunlar çok heybetli görünüyor. Kasr-ı Çakır`ın iş yemekleri için düşünülmüş özel bir alanı da var. Ortalama yüz kişi kapasiteli büyük bir restoran burası. Bazı masalarda bulunan, bakırdan yapılmış özel ocak başları hem görsel hem de işlevsel olarak çok başarılı. 
 
FERAH VE AYDINLIK
Salonun tüm dış cephesi yüksek ve geniş bir camekanla çevrili. Bu da mekana oldukça ferah ve aydınlık bir ortam sağlıyor. Ayrıca modern ve son derece konforlu koltuklar da keyfinize keyif katıyor. Kasr-ı Çakır Tütünçiftlik sahil yolunda, Körfez`in en geniş manzarasına hakim konumuyla  ve bir köşk ihtişamıyla ağırlıyor misafirlerini. Siz de Körfez`in en güzel noktalarından birinde ağız tadıyla nefis kebaplar yemek isterseniz, Kasr-ı Çakır`a mutlaka uğramalısınız.
 
 

Kebabın 4 bin yıl önce Çukurova`yı yurt edinen Kızzuwartna Krallığı`nın Adana`ya bıraktığı bir lezzet mirası olduğunu biliyor muydunuz?

 
 

İLETİŞİM
KASR-I ÇAKIR
Adres: Tütünçiftlik Sahil Yolu Körfez/Kocaeli
Rezarvasyon: 0262.526 60 20 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ