KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Keşke çocuk olsam dedirtiyor… YILDIZ ANAOKULU
Keşke çocuk olsam dedirtiyor… YILDIZ ANAOKULU
Yaşam
19 Kasım 2010 Cuma 18:13
  • 3977
  • 0

Keşke çocuk olsam dedirtiyor… YILDIZ ANAOKULU

Bizim YAŞAM’ın anaokulu ve etüt merkezleri alanındaki araştırması devam ediyor.

Bu haftaki durağımız, kuruculuğunu emekli ilköğretim müfettişi Abdurrahman Şahin`in; müdürlüğünü ise eşi, emekli öğretmen Raife Şahin'in yapmakta olduğu Yıldız Anaokulu. Acısu mevkiinde bulunan Yıldız Anaokulu 440 metrekarelik iki kat ve bir çatı katından oluşan sempatik binası, tertemiz, oyuncaklarla dolu sınıfları, 220 metrekarelik bahçesi, bahçesindeki çardaklar ve oyun alanlarıyla ‘keşke çocuk olsam` dedirtecek kadar keyifli bir kurum.
 

DEVLET OKULU CİDDİYETİ
1998 yılından beri kalitesinden ödün vermeden, büyük bir titizlik ve özveriyle hizmet veren Yıldız Anaokulu, İzmit merkezde bulunan anaokulları içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı tek anaokulu olma özelliğine sahip. Kurumda 4-6 yaş aralığında 47 minik öğrenci eğitim görüyor. Sınıfların yaşlara göre ayrıldığı okulda, 4 yaş grubu için iki, 5 ve 6 yaş grubu için birer sınıf olmak üzere toplam 4 sınıfta eğitim veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı`nın müfredatına göre hazırlanan eğitim programında, dersler tıpkı bir devlet okulundaki gibi ciddiyetle işleniyor. Yıldız Anaokulu`nda pedagojik formasyona sahip, üniversite mezunu 4 öğretmen, 8 stajyer öğretmen ve 2 branş öğretmeni eğitim veriyor.
 

ESNEK SERVİS SAATLERİ
Sabah 07.00`den akşam 19.00`a kadar tam gün ve arzu eden aileler için yarım gün olarak, iki farklı zaman programıyla eğitim verilen Yıldız Anaokulu`nda, Yahya Kaptan`dan Şirintepe`ye kadar ulaşan bir servis ağı var. Kurumda servis saatlerini velilerin ayarladığı ve çocukların istenilen her saatte evlerinden alındığı bir sistem uygulanıyor. Çocukların ay içindeki davranışlarını titizlikle takip eden kurum, onların gelişim ve eğilimleri hakkında, her ay sonunda velilere ayrıntılı bir rapor gönderiyor. Yıldız Anaokulu`nun kurucusu ve aynı zamanda pedagog olan Abdurrahman Şahin, talep olduğu takdirde, pedagojik yardım da sağlıyor.
 

PASPASLI MÜDÜR
Yıldız Anaokulu hakkındaki diğer bilgileri, Kurum Müdürü Raife Şahin`den alıyoruz. Okullarında en fazla önem verdikleri konunun hijyen olduğunu ifade eden Raife Hanım, “Öğrenciler beni ‘paspaslı müdür` olarak tanırlar; kapıdan kim girse beni elimde paspas ve temizlik malzemeleriyle görür” diyor. Raife Hanım`ın belirttiği gibi, kurumda temizliğe verilen önem, ilk bakışta dikkat çekecek kadar belirgin. “En önemlisi çocukların temiz bir ortamda bulunması” diyen Raife Şahin, bunun yanında çocukları sosyal hayata ve okula hazırlarken; düzgün Türkçe konuşmalarını, birbirlerine saygıyla hitap etmelerini, doğru ve etkili iletişim becerisi kazanmalarını sağlamayı amaç edindiklerini belirtiyor.
 

GÜNE ZİNDE BAŞLAMAK
Yıldız Anaokulu`nda, faaliyetler her sabah 09.00`da kahvaltıyla başlıyor. Diyetisyenlerle birlikte hazırlanan aylık yemek listesi, genellikle sebze ağırlıklı. Her ayın yemek listesi, aktivitelerin ve ders programının yer aldığı raporla birlikte velilere ulaştırılıyor ve onların da çocuklarının eğitim ve beslenmesini takip edebilmeleri sağlanıyor. Günde 3 öğün yemek verilen kurumda, hazır gıda kullanılmıyor. Raife Hanım Yıldız Anaokulu öğrencilerinin bir gününün nasıl geçtiğini şöyle anlatıyor: “Kahvaltıdan ve çocuklar ellerini yıkadıktan sonra bahçemizdeki spor salonuna geçiyoruz. Her sabah, andımızı okuyor ve müzikle birlikte sabah sporumuzu yapıyoruz. Çocukların güne zinde başlamaları eğitimleri açısından çok önemli.
 

HER SABAH 4 SORU
Sabah sporlarını yapan çocuklar, yaş gruplarına göre ayarlanmış sınıflara geçiyor. Oyun saatlerinde, çocuklar kendi ilgi alanlarıyla ilgili oyun ve oyuncakları seçerek, o alana yöneliyor. Öğretmenlerimiz de, her çocuğun yöneldiği aktivite ışığında, o çocuğun ilgi alanı ve yeteneğini tesbit ediyor.” diyen Raife Şahin, her sabah sınıfları dolaşarak çocuklara bir takım sorular sorduğunu ifade ediyor. Şahin, “Benim sabah sorularım meşhurdur. Toplam 4 soru sorarım. Erken yattınız mı? Kendi yatağınızda mı uyudunuz? Yatmadan önce süt içtiniz mi? Dişlerinizi fırçaladınız mı? Onlara özellikle dün gece nerede uyuduklarını soruyorum. Kendi odalarında uyumaları gelişimleri açısından çok önemli” diyor.
 

OKUL DIŞI AKTİVİTELER
Özel günler için çocukların hep birlikte tasarım yaptıklarını anlatan Raife Hanım “Bayramlarda ve diğer özel günlerde çocukları kolektif çalışmaya yönlendirecek etkinlikler yapıyoruz. Aileleri için tebrik kartları, anneleri için bilezikler yapıyorlar. Bunun dışında, çocuklarımızı her ay tiyatroya ve sinemaya götürüyor, ünitelere göre alan gezileri yapıyoruz. Milli bayramlar, okulun gösteri salonunda öğrencilerle birlikte kutlanıyor. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra, yılsonunda velilerin de katılımıyla bir kutlama gerçekleştiriyoruz.” diyor. Çocukların, okulun bahçesini çok sevdiğini de ifade eden Şahin, Yaz aylarında bahçeye kurdukları havuzun çocukları çok eğlendirdiğini söylüyor.
 

EKTİK, BİÇTİK, AFİYETLE YEDİK
Yıldız Anaokulu`nun bahçesinde küçük bir de tarım alanı var. Çocuklara emek vermeyi ve karşılığını almayı öğretmeyi amaçlayan bu sistemde, çocuklar öğretmenleri eşliğinde sebze meyve yetiştiriyorlar. Bahçe aktivitelerinin önemine dikkat çeken Raife Hanım, “Hobi bahçemizde domates, biber, salatalık, maydanoz yetiştirdik. Çocuklarla birlikte ektik, biçtik ve afiyetle yedik.” diyor. Bahçede tavşan, tavuk, kuş gibi hayvanlar da besleyebildiklerini söyleyen Raife Şahin, hayvan sevgisinin çocuk eğitimindeki önemine parmak basarak, hayvanlarla anlaşabilen çocukların, sosyal hayatta da başarılı ve uyumlu olacaklarını belirtiyor.
 

NEDEN YILDIZ ANAOKULU?
“Aileler, çocuklarını öğrenime en açık oldukları yaşta bir anaokuluna göndermeyi planlarken, öncelikle işletmecinin deneyimlerine bakmalıdırlar.” diyen 22 yıllık emekli sınıf öğretmeni Raife Hanım, velilerin Yıldız Anaokulunu seçerken en çok dikkat ettikleri hususun bu olduğunu belirtiyor. Yıldız Anaokulu, deneyimli ve bilinçli kadrosu, kurumsal yapısı, hijyenik ortamı, fiziksel şartları, yaz okulu seçeneği, eğitim ve beslenme programındaki titizliğiyle, ilimizdeki en iddialı kurumlardan birisi.

İletişim:
YILDIZ ANAOKULU
Adres: Kemalpaşa Mah. Gazibaba bayırı No:5 (Sadık Ahmet Parkı Yanı)  İzmit / KOCAELİ 
Tel: 0262.323 63 75 - 0262 322 15 99 
Web: www.yildizanaokulu.com 
bilgi@yildizanaokulu.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ