KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Kış mevsimiyle gelen şişmanlık…
Kış mevsimiyle gelen şişmanlık…
Yaşam
26 Kasım 2010 Cuma 11:28
  • 1262
  • 0

Kış mevsimiyle gelen şişmanlık…

Mevsimin kendisini giderek daha fazla hissettirdiği şu günler, beslenme alışkanlıklarımızın da değişmesini beraberinde getiriyor.

Günün bir an önce bitmesi ve sıcacık evimize ulaşmak, çayımızı, kahvemizi yudumladığımız, küçük aperatiflerin eşlik ettiği  sohbetler, daha sakin bir yaşam beklentisi de cabası. Buna paralel olarak; kilo artışları, zayıflamak üzerine paylaşımlar, araştırmalar, mantığımıza yatan diyet denemeleri… Derken kış sonuna ulaşmak. İşte yeni bir dönemde ilerliyoruz; amacım, kilo problemi yaşamamanız, sağlıklı ve kalıcı kilo verebilmeniz adına rehber olabilmek.


Beklenti ne olmalı?

Mevsim etkilerini unutmamak gerekir. Bazal metabolizmanın yaz mevsimine göre yavaşlaması, fiziksel olarak kilo almaya yatkınlık demek oluyor. Bunun üzerine yaşamdaki durağanlık, beslenmedeki kaçamakların çeşit ve sıklığının artması eklendiğinde, hem göze hem de sağlığa zarar veren değişiklikler gözleniyor. Bir de genetik olarak kilo almaya yatkınlık söz konusu ise önüne geçilemeyecek derecede ağırlık artışları görülmekte. Tüm bunlar dikkate alındığında, yapılması gerekenler, bir kez daha alt alta sıralanmalı…


Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayınız.

Unutmayalım; kahvaltı, “Sabahları canım istemiyor” diyerek en kolay atladığımız öğün. Vücudu geceleri daha hafif bir düzeyde çalışan makine gibi düşünürsek eğer, makinenin uygun hızla çalışmasını sağlayan kol, güne başlarken yiyeceğimiz menüden oluşan kahvaltı.  Uygun miktarda karbonhidrat ve protein, bunu destekleyen lif ve vitamin-mineral içeren bir menü, kahvaltıda tercih edeceğimiz besin öğesi içeriği (Örneğin, kepek ekmek arası bir parça peynir ve yanında domates-salatalık, ılık bir bardak süt veya taze bir meyve, arada bir kuru meyveli tahıl gevrekleri). Menü, vaktinize göre biraz daha zenginleştirilebilir. Yapmamız gereken, en önemli öğün olan kahvaltıyı atlamamak…


Az ve sık beslenme ilkesini oturtmaya çalışınız. 

Gün içinde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) ve en az 2 ara öğün olacak şekilde, beslenme saatlerinizi belirleyiniz. Öğünler arasındaki zamanı 3 saat gibi belirleyebilirseniz. Özellikle kan şekeriniz daha düzenli seyredecek, dolayısıyla gün içindeki performansınız düşmeyecektir. Yaşınız, cinsiyetiniz, fiziksel durumunuz ve diğer özelliklerinize göre almanız gereken besin öğelerini, uygun biçimde öğünlere dağıtınız. Böylece vücuttaki işlevleri de maksimum düzeyde olacaktır.


Yemek için ayırdığınız zaman, yaklaşık 20 dakika olmalı. 

Beyinde bulunan tokluk merkezi, bu süre sonunda doyum mesajı göndermekte. Bu arada yenilen miktarı ayarlayabilmek için küçük ebatta kase ve tabaklar kullanmalı,  bir lokma yutulmadan diğeri hazırlanmamalı, yemek esnasında TV izlemek, kitap okumak vb. eylemler yapılmamalı, tüketilmesi uzun süren besinler tercih etmeli (portakal suyu içmek yerine portakal yemek gibi).


Tokken atıştırmak istediğinizde düşük kalorili yiyecekleri tercih ediniz. 

Taze sebzeler, taze meyveler, kuru meyveler ya da kontrollü tüketeceğiniz light besinler, iyi birer atıştırmalıktır. 


Su tüketiminize kış mevsiminde de önem veriniz. 

Vücudun suya olan ihtiyacını, çay, meyve suları vb. içecekleri tüketerek değil de, suyun kendisini içerek karşılayınız. Göz önünde bulunduğunda, su içme sıklığınız ve miktarı artacaktır.  


Akşam yemek saatlerinizi planlayınız.  

Öyle ki, uzun kış geceleri için, erken yenen akşam yemeğinin ardından ilerleyen saatlerde açlık hissinin oluşması kaçınılmaz. Gece yarısını uyku saatiniz olarak düşünürseniz, az ve sık yeme kuralı da uygulanacak olduğundan, 18.00 – 19.00 civarı yenecek bir akşam yemeği ideal olacaktır. Menüde de yer alması gereken besin çeşitleri, hazmı kolay, şişkinlik ve mide şikayetleri yapmayacak, uyku kalitesini etkilemeyecek şekilde olmalı. 


İdeal kış akşamı ara öğünleri

Günün yoğunluğunu unutmanızı, gevşemenizi sağlayacak bir fincan bitki çayı, posa içeriği sayesinde sayısız faydası olacak elma, ılık olarak hazırlanmış süt örnek olarak verilebilecek birkaç örnek. Amaç hem sindirim hem de uyku kalitenizi arttıracak, ertesi güne huzurla başlayacağınız bir akşam geçirmekse şayet, akşam yemeği sonrası da besin seçimleriniz önemli.


Boş enerji kaynaklarından uzak kalınız… 

Can sıkıntısı ve el alışkanlığı derken, günlük almanız gereken enerjinin belki de yarısını dolduracak çeşitte olan meşrubatlar, kuruyemişler, atıştırmalık cips vb. yiyecekler, kilo almanızı arttıracak nitelikte besinlerdir. Kontrolsüzce tüketmekten kaçınınız.    


Besin alışverişlerinizi tokken, liste hazırlayarak yapınız.

Böylece daha kontrollü besin alımı gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz.


Düzenli aktiviteye bir an önce başlayınız. 

Egzersiz, metabolizmanızın hızlanmasına ve düzenli çalışmasına, dolayısıyla sağlığınıza önemli katkı sağlayacak. Önemli olan size en uygun olan egzersizi belirlemek. Böylece sürekliliğini sağlamak daha kolay olacaktır. Örneğin; kahvaltının ardından yapılacak düzenli yürüyüş, günlük performansınızı arttıracak türden. 

Moda diyetler, zayıflama çayları, ilaçları, bantları gibi ulaşabileceğiniz kolay metodların esiri olmayınız. Her birinin metabolizmanızdaki dengeyi bozduğunu, onarılmaz hasarlara sebep olabileceğini unutmayınız…

Hedefimiz;

Sağlıklı ve Formda Olmak = Sağlıklı beslenme alışkanlığı + düzenli fiziksel aktivite + davranış terapisi

Sıcacık, huzur dolu bir kış geçirebilmek, yaza formda ve sağlıklı girebilmek dileğiyle…

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ