KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Konstipasyonunuz (kabızlık), hatalı beslenme sonucu mu?
Konstipasyonunuz (kabızlık), hatalı beslenme sonucu mu?
Yaşam
10 Aralık 2010 Cuma 14:21
  • 1933
  • 0

Konstipasyonunuz (kabızlık), hatalı beslenme sonucu mu?

Sindirim sistemi ağızda başlar. İyi çiğnenmiş besin parçaları, yemek borusu boyunca ilerler ve mideye geçer.

Burada mide asidinin de etkisiyle daha küçük parçalara ayrılan besinler, ince barsaklara ve emilme işlemi gerçekleştikten sonra vücuttan uzaklaştırılmak üzere kalın barsaklara geçer. Şayet sistem sağlıklı çalışıyorsa, dışkı barsak hareketlerinin yardımıyla ideal şekliyle vücuttan uzaklaşır. Ancak, bir takım sebeplerle, (örneğin, hareketsiz yaşam, stres, bazı karaciğer, safra kesesi ve kas hastalıkları, yanlış beslenme vb) barsak hareketleri yavaşlar ve kabızlık meydana gelir. Kabızlıkta, barsak içinde bulunan dışkının, barsakta kalış süresi uzayacağından dışkıda bulunan su emilecek, dışkı kuruyacak ve barsaktaki ilerlemesi zorlaşacaktır. Neticesinde çürüme gerçekleşecek, barsaktaki zararlı mikroorganizmalar beslenmelerini arttıracak, gaz oluşumu, toksin salgılama ve barsak duvarına zarar verme gerçekleşecektir.
Konstipasyon etkileri
 Sağlıklı dışkılamama neticesinde bireyde baş ağrısı, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik, halsizlik-yorgunluk, ciltte bozukluklar, hemoroid(basur) ve etkileri, barsakta divertiküller (çıkıntı) ve etkileri,  ağız kokusu, keskin vücut kokusu görülebilmektedir.
Sağlıklı barsak hareketi
Kalın barsakta bulunan dışkı 24 saat içinde, ritmik kasılmalarla dışarıya doğru sürüklenir. Birey, tuvalette beklemek zorunda kalmaz, dışkı kayarak yol alacağından ıkınması gerekmez ve dışkılama sonrası barsağın tamamen boşaldığını hisseder.
Konstipasyon nedenleri 
 Konstipe vakaların yüzde 60`ının yanlış beslenme nedeniyle bu sorunu yaşadıkları kanıtlanmıştır. Kalan yüzde 40‘lık bölümde ise hareketsiz yaşam, stres, yeterince su içmeme, aşırı yemek yeme, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, enzim eksiklikleri, çeşitli barsak hastalıkları, hemoroidler, kas zayıflığı, prostat sorunları, yanlış zayıflama diyetleri, bazı ilaçlar, hatalı laksatif kullanımı etkendir.
Konstipasyon için beslenme önerileri
Yeterli ve dengeli beslenerek, barsak hareketlerinizi büyük ölçüde düzenleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ilkeleri sayesinde, konstipasyon sebebiniz ne olursa olsun, büyük ölçüde rahatlama yaşayacaksınız.
*   Konstipasyon için en temel alışkanlık, az ve sık beslenme ilkesini oturtmak olmalı
*   Kahvaltı etme alışkanlığı kazanılmalı:
Kahvaltı vücut için çalar saat gibidir. İdeal bir kahvaltı, sindirim eylemini başlatacak, beyin barsakları çalışır hale sokacaktır. 15 dakika daha erken kalkarak kahvaltınızı edebilir, sabah saatlerinde düzenli dışkılama alışkanlığı kazanarak, günü daha rahat geçirebilirsiniz. 
*   Besinler çok çiğnenmeli.
*   Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalı.
*    En temel içeceğimiz olan su, ideal ölçüde tüketilmeli.
Sağlık sorununuz yoksa, harcadığınız enerji başına 1,5 ml. Su içmelisiniz.  Gün içinde içilen sıvı içecekler için, su ihtiyacını karşılıyor diye düşünmeyiniz.    
*    Acı, baharatlı besinlerin sindirimi etkileyeceği unutulmamalı.
*    Demli çay, koyu kahve, meşrubat kabızlığı tetikleyen grup besinlerdendir.
*    Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri, kabızlığı tetikleyebilir.
*    Salamura besinler (turşu vb.), ekşi yoğurt, tulum peyniri, tarhana dikkat edilmesi gereken besinlerdendir.
*    Tek tip beslenme, hatalı zayıflama diyetleri kaçınılması gereken beslenme davranışlarıdır.
*    Lifli beslenmeye özen gösteriniz.
Bu grup besinler, dışkıyı yumuşatarak, barsak içinde hareketini kolaylaştırmaktadır. Kepek ekmeği gibi tahıllı besinler, meyve ve sebzeler liften zengin besinlerdir. Günlük ideal lif alımı 18 gm olup, sürekli kabızlıkta ihtiyaç 30-35 gm`lara çıkmaktadır.
*   Kurubaklagil gibi gaz yapıcı besinlerin pişirme tekniği önemli.
Kurubaklagiler ve karnabahar gibi gaz yapıcı, sindirimi esnasında barsak hareketlerini etkileyen besinler, uygun pişirme yöntemi sayesinde olumsuz etkilerini kaybetmekteler. Karnabahar gibi sebzeler haşlanarak suyu dökülürse, kurubaklagiller su içinde en az 8 saat bekletilir ve süzülürse, bulgur gibi besinler yenirken çok çiğnenir ve ondan sonra yutulursa, hazımsızlık etkileri büyük ölçüde azalmaktadır.
Düzenli tuvalet alışkanlığı önemli
Tuvalet alışkanlığı için en ideal zaman, sabah saatleridir. Kahvaltı sonrası bir süreyi tuvalette geçirerek barsak hareketlerinizi sabah saatleri için hazır hale getirebilirsiniz. Karın bölgesine yapacağınız dairesel masaj size yardımcı olacaktır. Ayrıca, gün içinde tuvalet ihtiyacınız doğduğunda ertelemeyiniz. Aksi takdirde, barsakta bekleyecek dışkı su kaybedecek ve daha sonraki dışkılama eylemi zorlaşacaktır. 
Stresi azaltmaya çalışınız
Stresin birçok hastalığı tetiklediği gibi, kabızlığı da arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Mümkün olduğunca stresinizi azaltmaya çalışınız.
Laksatif kullanımı doktor kontrolünde olmalı
Laksatifler, barsak hareketini arttırmak amacıyla kullanılan, toz, içecek, bitki çayları vb. şekillerde piyasada bulunan ürünlerdir. Sık kullanımları barsak açısından dezavantajdır. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanımı gerekmektedir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ