KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kullansam mı? Atsam mı?
Kullansam mı? Atsam mı?
Yaşam
09 Aralık 2011 Cuma 20:24
  • 2522
  • 0

Kullansam mı? Atsam mı?

Daha sonra kullanmak üzere aldığımız makyaj malzemeleri fazla bekletildiğinde cildimize zarar verebilir. Ne de olsa onların da belirli bir ömrü var...

Sürekli kullandığınız ruj veya rimel kampanyaya girdiğinde ondan birkaç tane alıp saklamak pek akıllıca bir iş değil. Çünkü her malzemenin belirli bir dayanma süresi var. Açıldıktan ve kullanılmaya başlandıktan sonra bakteriler, ısı ve ışık ürünü olumsuz etkileyebilir. Bir krem ne kadar sıvı içerirse, dayanma süresi ve mikroorganizmalara karşı direnci de o kadar düşer. Örneğin, yağ oranı yüksek bir krem, sıvı oranı yüksek nemlendirme özelliği olan bir kreme oranla daha dayanıklıdır. Kullanım süresini aşan, çok sıcak ve aydınlık yerde muhafaza edilen makyaj malzemeleri hemen bozulmaya başlar. Bu durumda tek çare onları çöpe atmak ve yenilerini alıp kullanmaktır. Peki, hangi ürünü kullanmaya devam etmeli, hangisini zamanı geldiğinde çöpe atmalıyız? İşte cevapları…

 

Makyaj malzemelerimin ömrü ne kadar?

• RUJ
Ömrü 1-2 yıldır. Yaz aylarında havanın çok sıcak olması nedeniyle rujların yüzeyinde küçük su kabarcıkları oluşabilir, bu normaldir. Eğer rujunuz kurumuşsa, dudağınıza sürdükten sonra üzerine parlatıcı sürerek kuruluğu giderebilirsiniz. Çok kuruları çöpe atın.
 

• FONDÖTEN
Açılmadığı sürece 2 - 3 yıl dayanır. Eğer fondöteniniz dibe çökmüş ve üst yüzeyde yağ tabakası oluşmuşsa, biraz sallayarak tekrar eski haline getirebilirsiniz. Fondöten süngeri kullanıyorsanız bunu her kullanımdan sonra yıkamalı ve özenle saklamalısınız.
 

• GÖZ KALEMİ
Likit olanların tıpkı rimeller gibi içine hava dolabileceğinden ömürleri kısadır. Açılıp uzun süre kullanılmayanların da kuruma tehlikesi var. Göz kalemlerin dayanıklılığı ortalama 3 yıldır.
 

• ALLIK
Suya dayanıklı olduğu için uzun müddet kullanılabilir. Fakat aşırı sıcakta kuruyan allıkları derhal çöpe atmalısınız.
 

• PUDRA
Allıklar gibi uzun ömürlüdür. Ama kompakt pudralar, hava aldıkları süre boyunca kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.
 

• GÖZALTI KAPATICILARI
1 - 2 yıl dayanırlar. Fakat kompakt şeklinde olanlar daha çabuk kurur ve bir zaman sonra kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca gözaltında çizgilerin oluşumunu engellemek için mutlaka nemlendirici içeren ürünler kullanmalısınız.
 

• FAR
Dayanıklılık süreleri 1 - 2 yıldır. Bundan sonra farlar kuruyabilir veya çatlayabilir. Zamanı geçen farların en belirgin özelliği ise gözkapaklarında dağılmamasıdır.
 

Parfümüm dayanıklı mı?

Açıldıktan sonra ömrü iki yıldır. En iyisi parfümleri kuru ve serin bir yerde saklamaktır. Güneş ışınlarına maruz kalan parfümlerin kokusu çabuk uçar.
 

Ojemi nasıl saklamalıyım?

Hiç açılmadığı sürece ömrü iki yıldır. Ağzı açılan ve uzun zaman kullanılmayan ojeler kalınlaşarak bozulmaya başlar. Ojelerinizin ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra fırçasını temizlemeli ve ağzını uzun süre açık bırakmamalısınız. Ayrıca piyasa da satılan oje inceltici ürünlerden kullanabilirsiniz.
 

 

 

Kremleri nasıl koruyacağım?

• Cilt temizleme ürünü
Uzun süre dayanır. Çünkü içerdikleri maddeler bakteri oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. Fakat temizleme mendilleri 1 - 2 yıl içerisinde tüketilmelidir. Alkollü ürünlerin ömrü yaklaşık 2, yağlıların ise 1 yıldır. Eğer üründe tortulaşma başlamışsa, kesinlikle kullanmayın.
 

• Nemlendirici krem
Açılmadığı sürece yaklaşık 3 yıl dayanır. Açılan ve uzun zaman kullanılmayan malzemelerin üst yüzeyinde yağ tabakası oluşabilir ve kötü kokmaya başlar. Tüp içinde bulunan nemlendirici kremler, havayla temas etmediği için daha uzun ömürlüdür.
 

• Güneş kremi
Asla bir önceki yazdan kalan güneş kreminizi kullanmayın. Çünkü genelde kumsala götürülen ve güneş ışınlarına direkt maruz kalan kremlerin içeriğindeki maddeler bir müddet sonra ısı nedeniyle olumsuz yönde etkilenmeye başlar. Normalde güneş kremlerinin dayanma süresi 6 aydır.
 

• Otobronzan
Kullanım ömrü 1 - 2 yıldır. Fakat çok sıcak ortamlarda uzun süre bekletilen ürünlerin içeriğindeki bronzlaştırıcı maddeler kısa zamanda etkilerini kaybedebilir.
 

• Ampüller
Özellikle cilt yenileyici ampüller ve yüksek düzeyde konsantre edilmiş etki maddeleri içeren ürünler açılıp ısı ve ışıkla temas ettikten sonra ancak 12 saat dayanabilir. Etkili bir sonuç alabilmek için bu tarz ürünleri açıp hemen tüketmeliyiz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ