KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Kültür ve sanata yeni bir soluk
Kültür ve sanata yeni bir soluk
Yaşam
17 Aralık 2010 Cuma 20:57
  • 3045
  • 1

Kültür ve sanata yeni bir soluk

Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği, Kocaeli’de kültür-sanatın yeniden, her zamankinden daha yoğun ve sürekli olarak üretilmesi için faaliyetlerine başlıyor.

Kısa bir süre önce kurulan Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği, ilimizdeki kültür ve sanat faaliyetlerine yeni bir soluk getirmek amacıyla hayata geçti. Kocaeli`deki sanat ve kültür etkinliklerinin yeniden ve daha yoğun şekilde üretilmesini hedefleyen dernek, panellere, atölyelere, festivallere, workshoplara ve sergilere de ev sahipliği yapacak. Kocaeli Kültür Kollektifi Derneği, faaliyetlerini gerçekleştirmek için Kafe Kedi`yi mesken tuttu.
***
Kafe Kedi, iç dekorasyonun özgünlüğü açısından İzmit`te bir ilk. Sahip olduğu genç nüfusa rağmen oldukça az sayıda kafenin varlığını sürdürdüğü İzmit için yepyeni bir soluk, yepyeni bir renk… Zaten içeri girer girmez kültür ve sanatın kokusunu duymaya başlıyorsunuz. İşte bu kadar güzel ve samimi bir ortamda gerçekleşecek olan etkinliklerin detaylarını öğrenmek ve derneği daha yakından tanıyabilmek için derneğin kurucularından Sevgi Ata Çetin`le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
***
Sevgi Hanım`la yaptığımız bu güzel sohbetten sonra, Kültür Kolektifi Derneği`nin kentimizin kültürel alanına yeni bir soluk getireceğinden iyice emin oldum. 75 bin öğrenci kapasitesine sahip bir şehir olarak düşündüğümüzde, Kocaeli aslında oldukça kısıtlı kültür ve sanat etkinliklerine sahip. Bu yüzden yeterince tanıtılırsa, yakında Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin vazgeçilmez mekanlarından biri olabilir. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Kafe Kedi`de çayınız yudumlayıp kitabınızı okurken, ev yapımı elmalı turtadan muhakkak tatmalısınız.n Merve


Sevgi Hanım, öncelikle sizi tanıyalım ve tanıtalım istiyorum. Kendinizden bahseder misiniz?
Ankaralıyım. 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü`nü kazanınca İzmit`e taşındım; sonra da kaldım, dönemedim Ankara`ya.
Neden İzmit`te kalmayı tercih ettiniz?
İzmit`i çok sevdim. İnsan ailesinden uzakta yaşamaya başlayınca daha somut ilişkiler kurmaya başlıyor. Dolayısıyla benim de çevrem gelişti burada. Yeni insanlarla tanıştım ve ortak paylaşımlarımız sonucu burada hep birlikte bir şeyler yapabileceğimizi düşündüm. Sonra da Kültür Kolektifi Derneği fikri gelişti kafamda ve uygulamaya geçtik.
Derneğiniz amacı tam olarak nedir?
Uzun zamandır İzmit`te yaşayan, kültür-sanat ortamlarında bire bir bulunmuş bir grup insanız. Bu uzun süreli birlikteliğimizi devam ettirmek adına, kurumsal bir çerçevede yeni fikirler oluşturmak için kurulduk.

HER MESLEKTEN DERNEK ÜYESİ

Peki, neydi bu ‘bir grup insan`ı bir araya getiren?
Aslında grup içinde herkes farklı meslek gruplarından geliyor ancak, bizim ortak noktamız kültür ve sanata olan tutkumuz. Benimle beraber 17 kurucu üyemiz var ve bu 17 kişinin ortak yapabildiği bir şeyler var. Kendi içimize kapanmaktansa dışarıya açılmayı ve yaptıklarımızı Kocaelililer`le paylaşmayı tercih ettik.
Kurucu üyeleriniz hangi meslek gruplarından?
İnşaat ustası var mesela; çok güzel öyküler ve şiirler yazıyor. Felsefe hocası, fotoğrafçı, doktor, müzeci, mühendis, müzisyen ve tekstilci arkadaşlarımız var. Yalnız, bir detayı vurgulamak istiyorum; etkinliklerin hem kendisi hem de bizim için verimli olması açısından bir yıl boyunca üye alamıyoruz çünkü bir dernek olarak yapmak istediklerimizi düzenli olarak takip etmek istiyoruz.

İNSANLAR ATALET İÇİNDE

Oldukça farklı meslek gruplarından gelen bu 17 insanı İzmit`te bir ‘Kültür Kolektifi Derneği` kurmaya iten sebep neydi?
İzmit`te yaşarken şunu fark ettim: İnsanlar bir atalet içinde. 10 sene önce burada 10 tane kültür merkezi varken, bugün 3-4 tane var. Herkes kendi içinde bir şeyler yapıyor gibi gözüküyor ama ben İzmit`i, sokakta yürürken müzisyenlere rastladığım ya da 5 değil 10 tiyatro topluluğunun olduğu bir şehir olarak hayal ediyorum. Deneğimiz de bu amaca hizmet etmek için insanları bir araya getirerek yeni bir şeyler üretilmesini sağlayacak. Eskiden Sanat Kahvesi ve Barok Kültür Merkezi`nin bulunduğu bir kentti İzmit. Şimdi tek birleştirici unsur olarak Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) var. Neden biri de biz olmayalım?
Yani, Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği bir bakıma sanat merkezi rolünü de üstlenecek…
Aslında sanat merkezi olma iddiamız yok ama sanatseverlerin buluşma alanı olmak istiyoruz. 

İZMİT GENÇ JAZZ FESTİVALİ

Gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz neler?
İlk gerçekleşecek olan proje tamamlanmak üzere. Mayıs ayının son haftasında İzmit Genç Jazz Festivali düzenlemeyi planlıyoruz. Bunun dışında atölye çalışmalarımız başlayacak, ‘Bir istek nasıl gerçekleştirilir?`, ‘Hukuk devleti ‘ ve ‘Felsefe gerekli midir?` atölyeleri bunlardan birkaçı. Sonra Ocak ayında bir panel programı düzenlemeyi düşünüyoruz. Birbirinden farklı sanat dallarıyla ilgili panelistler çağrılacak ve bu paneller web sitemizden duyurulacak. Edebiyat, müzik, öykü, mimarlık, güzel sanatlar ve sinemayla ilgili paneller gerçekleştireceğiz. Bunların dışında İzmit`in bir sokak tiyatrosu festivaline ev sahipliği yapmasını çok isterim mesela.
Atölye ve panellerle ilgili değişik fikirlere açık mısınız? Mesela önümüzdeki günlerde size bir proje teklifiyle gelsem nasıl karşılarsınız?
Neden olmasın? Herkesle çalışmaya açığız. Kültür ve sanat alanında, yönergelere uygun şekilde hazırlanmış bir faaliyet dosyası incelenir, eksiklikler varsa düzeltilip geri gönderilir. Sonra da uygulamaya konulabilir.
Aktivitelerinizi daha yakından takip etme adına kültür ve sanat müdavimlerine size nasıl ulaşmalarını öneriyorsunuz?
Web sitemizdeki duyuru ekranından, düzenlenecek etkinliklerden önceden haberdar olma şansları var. Tabii, kültür ve sanat müdavimlerini Kafe Kedi`ye de bekliyoruz.
 

 

Bir kafeden daha fazlası: KAFE KEDİ

Biraz da, faaliyetlerinizi gerçekleştirebilmek adına mesken tuttuğunuz Kafe Kedi`nin ortamından bahsetmek istiyorum çünkü çok güzel dekore edilmiş, oldukça geniş bir alana sahip…
Teşekkür ederiz. Evet, gerçekten çok uğraştık. İç dekorasyonu tamamıyla bize ait. Strafor üzerine kumaş ve kağıtlarla yaptığımız kaplamalar kafeye ayrı bir hava kattı. Fotoğraf sanatçısı olduğum için kafenin bir bölümünde kendi çektiğim fotoğraflardan oluşan bir bölüm de var.
Başka neler var Kedi Kafe`de? Mesela üst kat da oldukça geniş ve güzel bir mekan olmuş…
Üst katta okuma odamız ve kütüphanemiz var. Kafe Kedi`ye kitap bağışlamayı isteyenlerin kitaplarını kütüphanemizde görmeyi çok isteriz. Böylece daha geniş bir kütüphane oluşturmuş oluruz diye düşünüyorum. Bunun dışında, bir arkadaşımız 12 ayrı dergiye üye oldu. Kafemize gelenler alt katta ya da daha sakin bir ortam istiyorlarsa, üst katta bu dergileri ve kitapları okuma şansı bulacaklar. ‘Fanzin`imiz de var. Buraya yazılan yazıları, şiirleri ve öyküleri derleyip aylık bir dergi çıkarabiliriz mesela.
Kafenin alt katını nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?
Alt katta 130 metrekare bir alan var. Sanat galerisine dönüştürmek istiyoruz. İzmit yeni bir sergi salonuna kavuşabilir bu sayede. Üniversiteden hocalar geldi, nasıl değerlendirebileceğimizi konuştuk ancak, çok ciddi bir bütçe gerekiyor. Bunun dışında müzik odaları ve etüt odaları oluşturabiliriz.
 İletişim
KOCAELİ KÜLTÜR KOLLEKTİFİ DERNEĞİ

Adres: Karabaş mahallesi, Süleyman Paşa Sokak, No.14/a İzmit
Tel: 0507.793 80 98
Web: http://www.kulturkolektifi.com/

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ