KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kurban Bayramında' da sağlıklı beslenebiliriz...
Kurban Bayramında' da sağlıklı beslenebiliriz...
Yaşam
12 Kasım 2010 Cuma 12:04
  • 1044
  • 0

Kurban Bayramında' da sağlıklı beslenebiliriz...

Bayramlar ne güzeldir… Sevdikleriyle bir araya gelme fırsatı bulur insanlar. Herkes, her zamankinden daha özenli giyinmiştir, çocuklar başka bir neşe içindedir. Gülücüklerle karşılar büyükler küçüklerini, sımsıcak sevgilerini yansıtmaya çalışırlar…

Yeni umutlar yeşerecek, yeni başlangıçlar, yeni koşuşturmacalar yaşanacak…  Öyle değil midir hayat? Hep bir sonraki adım, bir sonraki başlangıç için bir şeyleri bekleriz. Yeni yıl deriz, ardından yaz tatili hedeflenir, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı derken, zaman akıp gitmiştir.  Diyet başlangıçları hep Pazartesi günleridir. İşte, birkaç gün sonra bir mihenk taşına daha ulaşacağız. Madem sağlık her olgunun başı ve sağlıklı beslenme temel ilke; bu bayramda da yeterli ve dengeli beslenmeye devam edelim. Kişisel beslenme düzenimize en yakın şekilde beslenelim.       

Sevdiklerimizle, nice güzel günlere…

Kurban bayramında beslenme…
         
Kurban bayramının etkisiyle, daha özenli sofraların kurulması kaçınılmaz. Kalabalık katılımlı ziyaretler, lezzeti yerinde yemekler, çeşit çeşit tatlılar, peşi sıra karşı konulması zor olacak öğünler… Hal böyle iken, hedef sağlık olunca, yapılması gereken beslenmenin sağlık üzerindeki etkileri göz ardı edilmeden, beslenme alışkanlıklarını bu süreçte de devam ettirebilmek.

İlk adım
           
Sağlık koşullarına uygun olarak gerçekleşen bir kesimin ardından, etin 1 gün süreyle buzdolabında dinlendirilmesi sağlanmalı. Burada amaç, hem sindirim sonrasında meydana gelebilecek problemleri minimuma indirebilmek, hem de etin bünyesinde bulunan mikroorganizmaların zararsız hale gelmesini sağlamaktır.

 Etin saklanması

Etler kolay bozulabilen, yüksek riskli besinler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, en uygun sürede ve en uygun şekilde saklanması gerekmektedir. Saklanacak olan etler, küçük parçalar (tek yemeklik miktarlar) halinde ve yassı paketler olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu şekilde, buzdolabında 1-2 gün, buzlukta (-2 derece) 3 hafta, derin dondurucuda (-18 derece) 3 ay saklanabilir. Dondurulmuş olan etler, buzdolabının alt raflarında çözdürülmeli. Çözünmüş olan etlere tekrar dondurma işlemi, uygulanmamalıdır. 

 Tüketilecek ete uygulanacak pişirme yöntemi

Seçilecek olan yöntem, sağlığı tehdit etmeyecek yöntemlerden biri olmalıdır. Bileşiminde bulunan besin öğelerinin kaybını önlemek ve vücutta kullanılım oranını arttırabilmek adına, eti düşük ısıda ve yavaş pişirmek, kendi suyuyla pişmesini sağlamak, sebzelerle birlikte pişirmek ya da yanında sebze tüketmek vb. ilkelere dikkat etmek gerekmektedir. Haşlama, fırında pişirme ya da ızgara, en sağlıklı yöntemlerdir. Etli yemeklerde, ayrıca yağ eklenmeden pişirme işlemi uygulanmalıdır. Bileşimlerindeki yağ oranı yüksektir. Yemeğe kullanılmadan önce de yağlı kısımları kesip ayrılmalıdır.  

Gün içerisinde yenilecek et miktarı

İyi kalite proteinden ve birçok temel vitamin (özellikle A, B1, B6, B12) ve mineralden (Demir, Çinko, Magnezyum, Fosfor vb.) zengin olan et, bayram süresince ana öğünlerde mutlaka karşımıza çıkacak. Bu besinin aşırı tüketimi neticesinde, başta hazım problemleri olmak üzere bir takım sıkıntıları davet edebileceğimizi unutmayalım. Protein içeriği çok iyi evet, ancak doymuş yağ içeriği de hatırı sayılır derecede.  Özellikle kronik bir hastalığa sahip bireyler, kalp ve damar hastalığı  (tansiyon, damar tıkanıklığı vb.) olanlar, böbrek hastaları, diyabetikler, karaciğer hastalığı olan kişiler, yüksek kolesterol değeri olanlar daha bir dikkatli olmalılar.

 Sakatatlar (ciğer, böbrek, yürek, beyin vb.)

Sakatatlar, bileşimlerinde bulunan bazı besin öğeleri nedeniyle ve mikroorganizmaların en sevdiği besinler arasında olduğundan, beslenme düzenimizde yer alması konusunda dikkatli olunması gerekli besinlerdendir. 

Tatlı tüketimine dikkat… 
             
Ziyaretler esnasında ikramların başında şeker, çikolata ve tatlılar gelmektedir. Öyle göz alıcı, lezzetli ve çeşitlidirler ki, hayır diyebilmek, geri çevirebilmek neredeyse imkansızdır. Ancak hatırlatmak isterim ki, bu besinler, özellikle kilo kontrolünden tutun, kalp-damar sağlığına, sindirim sistemi hastalıklarından, uyku düzenine dek, başta şeker içeriği olmak üzere, doymuş yağ, kafein, un vb. ile sağlığımızı bozacak birçok besin öğesi içerirler.Porsiyon kontrolü yapabilelim ki, birkaç günlük mutluluk, bayramın ardından kabusa dönüşmesin. Önerim şerbetli tatlılar yerine, daha hafif tatlıları ikram etmemiz, tercih etmemiz yönünde. Sütlü tatlılar, meyve salataları, ilimizin tatlısı pişmaniye, kabak tatlısı vb.                

Besin öğesi çeşitliliği yapalım

Öğünlerde diğer besinlere de mutlaka uygun oranlarda yer vermek gerekmektedir. Sağlık ve vücudun düzgün çalışabilmesi için, proteinlerden başka karbonhidratlara, yağlara, vitamin ve minerallere, suya ihtiyaç duyduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca besin öğeleri vücutta kullanılırken, birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu nedenle, etlerin yanı sıra, süt ve ürünleri, sebze ve meyveler, bayram süresince öğünlerimizde kişisel beslenme planımıza uygun olarak tüketilmelidir.
 
Azar azar ve sık sık 
 
Sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasına paralel, metabolizmamız da düzgün işleyecek, olası problemlerin önüne geçilebilecektir.  
               
Çay ve kahve tüketimi

Aşırı tüketildiğinde, bileşimlerinde bulunan Kafein, Tein, Tanen gibi kimyasallar, metabolizmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa, açık ve az sayıda içilecek çay ve /veya bir fincan kahve, bayram keyfimize keyif katacaktır. 

Keyifli sohbetleri, keyifli lezzetleri, çok sayıdaki sevdiğimizle paylaşabilmek dileğiyle,
İYİ BAYRAMLAR…

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ