KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Lezzetin çekim gücü: Kocaeli Köfte
Lezzetin çekim gücü: Kocaeli Köfte
Yaşam
21 Kasım 2009 Cumartesi 11:16
  • 5227
  • 9

Lezzetin çekim gücü: Kocaeli Köfte

Bulgaristan’dan gelen özel bir baharatla yapılan köftelerin eşi benzeri yok. Yiyen bir daha yiyor. Ünü il dışına yayılan Kocaeli Köfte, İzmitliler’in lezzet durağı

Kocaeli Köfte`nin sahibi Hüseyin Akçan`ın 26 yıl önce çırak olarak çalışmaya başladığı Köfteci Adalı`da hayatı değişti.
Akmeşe`nin Kervansaray Köyü`nde çobanlık yaparken kentimizin en ünlü köfte ustası olan Nazım ustanın yanında yaklaşık bir yıl çalıştıktan sonra 3 tekerlekli, tahtadan yapılma teneke ızgaralı bir seyyar arabayla Kocaeli Devlet Hastanesi`nin köşesinde köfte satmaya başlayan dört çocuk babası Akçan`ın o günlerdeki en büyük hayali bir gün Kocaeli`nin en leziz köftelerini daha büyük ve şık bir mekanda halka sunmaktı.
Nitekim öyle oldu. 3 tekerlekli seyyar köfte arabasının önünde, o yıllarda lokantalarda dahi ustaların giymediği beyaz önlüğü ve şapkasıyla fotoğraf çektiren köfteci Hüseyin usta, şimdi başarıdan başarıya koşuyor. 
Hüseyin usta çok hırslı. Ancak gözünü para kazanma hırsı bürüyenlerden değil. İnsan kazanma hırsı var onda. Hayatının merkezine insanı oturtmuş ve bir insana yakışır hizmet nasıl verilir hep onu düşünmüş.
Tabi bunca yılını verdiği köfte işinde, en büyük yardımcısı hayat ve yol arkadaşı eşi Türkan Hanım`ın başarısına olan katkısını unutmamak gerek.
Zira Türkan Hanım yıllarca evinde İzmit halkının tiryakisi haline geldiği o köfteleri yoğuran kişi.
Hüseyin usta seyyar arabayla başladığı köfte işine önce küçük bir kamyonetle ve 13 eleman ile devam etti.
Bundan 5 yıl önce de Cedit Mahallesi Turan Güneş Caddesi Devlet Hastanesi yanında ilk dükkanını açtı.
Şuan bir kasap dükkanı, bir köfte dükkanı sahibi olan Akçan, son olarak Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Yenişehir Numara 135`te Kocaeli Köfte Lahmacun Kebap Salonu`nu hizmete açtı. Seyyar satıcılıkla başlayan başarı hikayesini Hüseyin Akçan ile konuştuk.

 

AKÇAY`IN SERÜVENİ
1966 Akmeşe Kervansaray Köyü`nde dünyaya gelen Akçan, 1982 yılında bir yıl boyunca Köfteci Adalı` da çırak olarak çalıştığını söyleyerek o dönemi şöyle anlatıyor: “Adalı`da bir yıl çıraklık yaptıktan sonra Nazım ustadan köfte yoğurmayı öğrendim. Ve 3 tekerlekli tahta bir köfte arabası aldım. Seyyar arabada köfte yapmaya başladığımda eşim Türkan Hanım evde köfte yapıyordu.  Eşimin desteği olmasaydı buralarda olmazdım. Eşim hem 4 tane çocuk büyüttü. Hem de tek başına yıllarca kilolarca köfte yaptı.
 

İNÖNÜ`DE KÖFTE SATTI
Eşimle birlikte köfte işine ilk başladığımız yıllarda yani 20 yıl önce Beşiktaş İnönü stadyumunda yıllarca köfte sattım. İnönü stadyumu köfte satmak için çok müsaitti. Her haftasonu nerde yağlı güreş varsa o şehre giderdim. İzmir`e bile gittim. Panayırlara giderdik köfte satmaya. Hatta Kavacık`ta bir panayıra gitmiştim. Orada en az 40 köfteci olurdu. Oraya ilk gittiğimde 10 köfte sattım sonra 30 köfte bir senenin sonunda bin köfte satmaya başladım. Her 15 günde bir gidiyordum. Köfteciler beni oradan göndermek için ellerinden geleni yapıyordu. Fırıncı sahip çıkmıştı bana. Ekmeği ondan alıyordum.”
 

İLK DÜKKAN AZERBAYCAN`DA
İlk dükkanını Azerbaycanlı bir arkadaşı ile Azerbaycan`da açtığını kaydeden Akçan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bundan 9 yıl önce Azerbaycan`da bir dükkan açtım.  İlk dükkanım yurtdışındaydı. Çok da başarılı olduk.  Ancak eşimi ve çocuklarımı Azerbaycan`a götüremedim, memleketi bırakıp gelmek istemediler. Ben de geri döndüm. Ve Bundan 4 yıl önce, 2005 yılında Cedit Mahallesi Turan Güneş Caddesi Numara 44`te Kocaeli Devlet Hastanesi`nin yanında İzmit`teki ilk dükkanımı açtım. Seyyardayken önceleri tek başına iş yapıyordum.
 

SEYYAR ARABADA 13 KİŞİ
Ancak sonra köftelerim o kadar beğenildi ki artık arabada değil de küçük bir kamyonette 13 kişiyle köfte satmaya devam ettim. Aşırı iş yapıyordum. Seyyar köfteciler dükkan açtığında hep hüsrana uğrarlar. Seyyarlar malum ekmek arasına konan ve tükürük köftesi olarak tabir edilen sakatatçıdan alınan etle köfte yaparlar. Ama o köfte tabağa girdiği zaman kötü durur. Ben seyyarken dahi dana eti kullanıyordum. Tabi kullandığım ete göre de fiyatı vardı. Ben 2.5 TL`ye yarım ekmek köfte satarken, piyasa da 1 TL`ye satılıyordu. Devlet Hastanesi`nin yolu kilitleniyordu müşteriden. Şuan vardiyalı olmak üzere 55 kişi çalışıyoruz. 
 

ETİ DE KENDİLERİNDEN
Dükkan açtığımda ilk etapta eti başka yerden alıyordum. Sonra dedim kendi etimizi kendimiz keselim. Bir tane kasap dükkanı açtım. Kadıköy Bağdat Caddesi üzerinde. Sonra Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Yenişehir Mahallesi`nde Keskinler Lahmacun Kebap`ın devredildiğini duydum. Zaten seyyarken de şöyle güzel bir yer açmayı hep düşünüyordum ve orayı da alarak konsepti geniş daha şık bir mekan açtım.” Hayatı boyunca hep başarılı olmak için mücadele ettiğini belirten Akçan, başarılı olmasının nedenleri arsında insana duyduğu saygının büyük bir yer kapladığını belirtiyor.


KÖFTENİN HİKAYESİ 18 YIL ÖNCE BAŞLADI

Leziz köftelerinin sırrını da açıklayan Akçan, “Aslında benim köftemin hayat hikayesi 18 yıl önce Kocaeli Devlet Hastanesi`nde trafik kazası nedeni ile oğlu yoğun bakımda yatan Abdullah amca ile başladı. Şimdi vefat etti. Abdullah amca bir gün yanıma geldi köfte ekmek istedi. Tabi ‘beğenmezsem parasını vermem` dedi. Yedi, ancak “Beğenmedim”  diye şaka yaptı. Tabi sonra konuştuk kendisi ile bana ‘Sen bu işi gerçekten yapmak istiyor musun` dedi. Ben de ‘evet` dedim. Bana baharatı söyleyen de o zaten. Asıl hikayesi bu.
 

İŞİN SIRRI BAHARATTA
4 ay burada kaldı oğlu için ve 4 ayda beni tam bir köfteci yaptı. O vefat edene kadar hep görüştük. Köftemizde dana eti kuzu döşü ve Bulgaristan`dan getirmiş olduğum özel bir baharat.  İşin sırrı orada. Tabi biz köfteyi yaparken gönlümüzü de koyarak yapıyoruz. Zaten köftelerimizin bu kadar sevilmesinde bizim güler yüzlü, tatlı dilli olmamızın payı büyük. Sektörde bu kadar tutunmamızda zaman ve teknolojiye ayak uydurmanızın gerekli.
 

ONLİNE SİPARİŞ
Rakiplerimiz bizi çekemediler, köftelerimize laf ettiler. Ancak aslı olmadığı için işlerimde hiç düşüş olmadı. Çünkü müşteri bize güveniyordu.  Logomuzu da çok eleştirdiler. Logonun tasarımı tamamen bana ait. Tırnaklarımla kazıyıp bugünlere geldiğim için öyle bir logoyu tercih ettim” diye konuştu. Akçan, Türkiye`de ilk kez online sipariş alan köfteci olduklarını, seyyar satıcıyken bile teflonla evlere servis yaptığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dükkanı ilk açtığımız yıl 2005`te online siparişe başladık. Gecenin 3`üne kadar 7 kurye ile bir yarım ekmek dahi olsa İzmit sınırları içerisinde her yere götürüyoruz. Bırakın şimdiyi ben seyyar satıcıyken dahi mobiletle sipariş götürüyordum.
 

HEDEF KALİTE BELGESİ ALMAK
Telefonla sipariş gelirdi.  İnternetten ortalama 200 sipariş alıyoruz. Tabi güne göre değişiyor. İSO 9001 ve 22000  belgelerini alıp güzel bir tesis yapmak. Zaten kaliteye verdiğimiz önem nedeniyle Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olan Gizem Şimşek ile birlikte çalışıyoruz. Bu belgelerin müracaatları başladı. Biz sadece bu belgeleri alalımda gerisine bakarız gibi bir düşüncemiz yok. Birde bunları uygulayacağız. Biz yavaş yavaş sindire sindire büyüyoruz. Yoksa bizden bayilik isteyen çok. İstanbul`dan Adapazarı`na. Ama biz yere sağlam basmak istiyoruz. Önemli olan zirveye çıkmak ve orada kalmak. Ki zirvede kalmak daha zor.”

 

İLK ŞUBE İZMİR`E AÇILACAK

Kocaeli Köfte`yi il dışına da taşımak isteyen Akçan ilk dükkanını İzmir`de açmak istediğini belirterek sebebini de şöyle açıklıyor; “Kocaeli Köfte İzmit`e mal oldu. İnegöl`ün nasıl ki köftesi meşhursa Kocaeli`nin de pişmaniyesi kadar köftesi de meşhur olacak. Dedelerim Bulgaristan`dan Ege`ye göçmüşler. Aydın`a yerleşmişler. Oradan da İzmit`e gelmişler. O çekse gerek. Bir de İzmir insanı gezmeyi, dışarıda yemek yemeyi sevenler.” Akçan şuan İzmit sınırları içerisinde günde 180 ile 200 kilo köfte sattıklarını da sözlerine eklemeden geçemiyor. Akçan, Şimdi Yenişehir Mahallesi`ndeki imalathane de köfte makineleri ile köftelerini yapıyor.
 

DİKSİYON DERSİ
Personel eğitimine önem verdiklerini belirten Akçan, “Personele müşteriye nasıl davranacağı yönünde eğitim veriyoruz.  Şuan seyyardan gelen personelim ve bende dahil eğitim alıyoruz.  Müşteriye nasıl davranılır, nasıl hizmet edilir ve nasıl konuşulur diye diksiyon dersi bile alıyoruz. Ayşe Hanım, Mehmet Bey demeyi öğrendik mesela. Gıda hijyeni için personel eğitim alıyor. Biz kurumsallaşmak istiyoruz. Bir müşteri için 10 tane garsonu feda ederim. Benim için müşteri çok önemli. Hatta müşterimin şikayetinden dolayı topluca işten çıkarttığım işçiler bile oldu. Müşteri memnuniyetini arttırmak için yakında müşteri anketlerine başlayacağız.
 

HALKA BORÇLUYUZ
Müşterinin isteği doğrultusunda yeni tatlarda ekleyeceğiz. Mesela başarılı olmamızın bir sırrı da personelle olan ilişkimiz. Ayın personelini seçiyoruz aramızda. Hem de personel kendi arasında seçiyor. Tabi ayın kötü personelini de seçiyoruz. Sonra personelimizle birlikte pikniğe gidiyoruz. Sinemaya gidiyoruz. Onların evlerini ziyaret ediyor sıkıntıları var mı diye kontrol ediyorum” diye konuştu. Akçan Kocaeli halkına teşekkür etmeden de geçemiyor, “Biz çalıştık, her şeyin güzel olmasını istedik. Sizde bizi sevdiniz. Bu günlere onların sayesinde geldik.” Akçan sözlerine son verirken köftede olduğu kadar lahmacunda da başarılı olduklarını söyleyerek, “Lahmacunda aşırı iddialıyız. Sulhi Ergen ustamız lahmacunun imparatorudur. Urfalıdır. Lahmacunu da karakteri de çok güzel bir insandır” dedi. 


Fiyatlar

Porsiyon köfte, salata, ayran, sos ve çay 7 TL. 
tam ekmek 5 TL.
3 çeyrek 4 TL.
yarım ekmek 3 TL. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ