KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
Yaşam
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 10:07
  • 3354
  • 0

“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak

İstanbul’da gazeteciler ve edebiyatçıların uğrak yeri Meserret Kahvesi, İstanbul Sahnesi’nce oynanıyor. Ekibin yolu Kocaeli’den Adalet Yürüşü’nde “Nerede bu adalet” ile geçmişti. Meserret Kahvesi ile de geçecek

İlimiz bugüne kadar esnafa veya girişimceye pek çok kafe, restaurant türü iş yerinin açılışına ev sahipliği yapmıştı. Bu sefer bir kahvenin açılışına ama sahneden ev sahipliği yapacak.

 

Kış aylarında içimizi ısıtacak

“Meserret Kahvesi” usta tiyatrocu Mehmet Esatoğlu’nun yazar, yönetmen ve oyunculuğunda İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başladı. Topluluğun yolu kış aylarında ilimizi de düşecek.

 

Nerede Bu Adalet’i Adalet Yürüyüşü’nde sahnelediler

Yine Esatoğlu’nun yazıp yönettiği “

?” isimli oyunu yürüyüşün konaklama yaptığı yerlerde, Gebze başta olmak üzere Kocaeli’nin çeşitli yerlerinde açık havada sahneleyen Esatoğlu ve arkadaşları yeni oyunlarını Kocaelili tiyatroseverler ile de bu sefer tiyatro salonlarından buluşturmaya kararlı.

 

İzmit, Gebze, Gölcük…

Esatoğlu oyunun başta İzmit, Gebze ve Gölcük olmak üzere Kocaeli’nin dinamik ilçelerinde sahnelemek için girişimlerinin olacağını kaydetti. Esatoğlu, “Kocaeli ve Kocaelililer, yabancısı olduğumuz bir il ve insanlar değil. Ne zaman hangi gerekçeyle bir araya gelecek olursak olalım karşılıklı büyük keyif alıyoruz. Bu ama bir yürüyüş oluyor, ama bir direniş, ama bir anma. Kocaeli’nin birbirinden güzel insanlarıyla, sanatseverler ve tiyatroseverler ile yeni bir buluşma için bizler de gün sayıyoruz” dedi.

 

Oyun hakkında

İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başlayan oyun; İstanbul’un en eski mekanlarından “Meserret Kahvesi”nde geçmektedir. Bu kahve İstanbul’un gelmiş geçmiş bütün yazarlarına mekan olmuş bir alandır. Yazar Salah Birsel “Kahveler Kitabı”nda bu mekanı şu sözlerle anlatır:

“Meserret Kahvesi tüm İstanbul’un kahvesidir. Orada hiç değilse bir kez oturmamış edebiyatçı da gösterilemez. Kahve, edebiyatçılardan çok gazetecilerindir. Onlar çokluk gazeteye verecekleri haberleri, yazıları burada yazarlar.”

Oyun boyu kahveden yolu geçen Necip Fazıl’dan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya, Sait Faik’ten Orhan Veli’ye, Sabahattin Ali’ye, Onat Kutlar’a bir dolu şair ve yazarın kah hikayeleri kah eserleri Meserret Kahvesi ile sahnede.

 

Oyun Künyesi:

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenen ve iki rolden birini üstlenen Mehmet Esatoğlu’nun sahnedeki rol arkadaşı Bilgesu Ataman.

Kostüm Hülya Gökyıldırım, dekor Fahri Bozkuş’a ait. Teknik yapımcılığını Muhittin Dumangöz’ün üstlendiği tek perdelik oyun, 80 dakika boyunca seyircilerini Meserret Kahvesi sohbetlerinde ağırlıyor.

 

Yazar hakkında

Mehmet Esatoğlu  1969 yılında tiyatroya başladı. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Beklan Algan’la eğitim çalışmaları yaptı. Zeynep Oral’ın “Adsız Oyun” adlı eserinde rol aldı. 1978 yılında Gogol’ün “Ölü Canlar”eserini sahneledi. 1986 yılında TRT’nin “Kuruluş” ve “Ateşten Günler” dizilerinde rol aldı. 1989’da yurt dışında Almanya, Hollanda ve İsviçre’de gösteriler yaptı. 1990’da TRT’de “Keloğlan” dizisinde başrolü oynadı. 1992-98 arasında Kartal Sanat Tiyatrosu ile çalışmalar yaptı. Tiyatrolarda sahnelen bir dolu oyunu kaleme alan Esatoğlu , geçtiğimiz yıl Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eserini “Mutluluk” adı altında oyunlaştırdı. Yazarın bir başka çalışması da ülkedeki hukuk dışı gelişmeleri konu alan “Nerede Bu Adalet” oyunu oldu.

 

DİĞER HABERLER

KO-MEK Fotoğrafçılık Yarışması’nın sonuçları açıklandı

KO-MEK Fotoğrafçılık Yarışması’nın sonuçları açıklandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, kursiyerlerinin eğitim motivasyonunu, bünyesinde açtığı yarışmalarla desteklemeyi sürdürüyor. KO-MEK Fotoğrafçılık branşı kursiyerleri arasında açılan ödüllü fotoğraf yarışması da bu motivasyona adeta güç kattı. Şubat ayında düzenlenen yarışmanın sonuçları açıklanarak, dereceye girenler belli oldu. “Kocaeli’nde Doğa ve Mekan” temalı fotoğraf yarışmasında Gebze Kurs Merkezi kursiyeri Ahmet Kurtuluş birinci oldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ