Kocaeli Zirve
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
Yaşam
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 10:07
  • 1310
  • 0

“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak

İstanbul’da gazeteciler ve edebiyatçıların uğrak yeri Meserret Kahvesi, İstanbul Sahnesi’nce oynanıyor. Ekibin yolu Kocaeli’den Adalet Yürüşü’nde “Nerede bu adalet” ile geçmişti. Meserret Kahvesi ile de geçecek

İlimiz bugüne kadar esnafa veya girişimceye pek çok kafe, restaurant türü iş yerinin açılışına ev sahipliği yapmıştı. Bu sefer bir kahvenin açılışına ama sahneden ev sahipliği yapacak.

 

Kış aylarında içimizi ısıtacak

“Meserret Kahvesi” usta tiyatrocu Mehmet Esatoğlu’nun yazar, yönetmen ve oyunculuğunda İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başladı. Topluluğun yolu kış aylarında ilimizi de düşecek.

 

Nerede Bu Adalet’i Adalet Yürüyüşü’nde sahnelediler

Yine Esatoğlu’nun yazıp yönettiği “

?” isimli oyunu yürüyüşün konaklama yaptığı yerlerde, Gebze başta olmak üzere Kocaeli’nin çeşitli yerlerinde açık havada sahneleyen Esatoğlu ve arkadaşları yeni oyunlarını Kocaelili tiyatroseverler ile de bu sefer tiyatro salonlarından buluşturmaya kararlı.

 

İzmit, Gebze, Gölcük…

Esatoğlu oyunun başta İzmit, Gebze ve Gölcük olmak üzere Kocaeli’nin dinamik ilçelerinde sahnelemek için girişimlerinin olacağını kaydetti. Esatoğlu, “Kocaeli ve Kocaelililer, yabancısı olduğumuz bir il ve insanlar değil. Ne zaman hangi gerekçeyle bir araya gelecek olursak olalım karşılıklı büyük keyif alıyoruz. Bu ama bir yürüyüş oluyor, ama bir direniş, ama bir anma. Kocaeli’nin birbirinden güzel insanlarıyla, sanatseverler ve tiyatroseverler ile yeni bir buluşma için bizler de gün sayıyoruz” dedi.

 

Oyun hakkında

İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başlayan oyun; İstanbul’un en eski mekanlarından “Meserret Kahvesi”nde geçmektedir. Bu kahve İstanbul’un gelmiş geçmiş bütün yazarlarına mekan olmuş bir alandır. Yazar Salah Birsel “Kahveler Kitabı”nda bu mekanı şu sözlerle anlatır:

“Meserret Kahvesi tüm İstanbul’un kahvesidir. Orada hiç değilse bir kez oturmamış edebiyatçı da gösterilemez. Kahve, edebiyatçılardan çok gazetecilerindir. Onlar çokluk gazeteye verecekleri haberleri, yazıları burada yazarlar.”

Oyun boyu kahveden yolu geçen Necip Fazıl’dan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya, Sait Faik’ten Orhan Veli’ye, Sabahattin Ali’ye, Onat Kutlar’a bir dolu şair ve yazarın kah hikayeleri kah eserleri Meserret Kahvesi ile sahnede.

 

Oyun Künyesi:

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenen ve iki rolden birini üstlenen Mehmet Esatoğlu’nun sahnedeki rol arkadaşı Bilgesu Ataman.

Kostüm Hülya Gökyıldırım, dekor Fahri Bozkuş’a ait. Teknik yapımcılığını Muhittin Dumangöz’ün üstlendiği tek perdelik oyun, 80 dakika boyunca seyircilerini Meserret Kahvesi sohbetlerinde ağırlıyor.

 

Yazar hakkında

Mehmet Esatoğlu  1969 yılında tiyatroya başladı. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Beklan Algan’la eğitim çalışmaları yaptı. Zeynep Oral’ın “Adsız Oyun” adlı eserinde rol aldı. 1978 yılında Gogol’ün “Ölü Canlar”eserini sahneledi. 1986 yılında TRT’nin “Kuruluş” ve “Ateşten Günler” dizilerinde rol aldı. 1989’da yurt dışında Almanya, Hollanda ve İsviçre’de gösteriler yaptı. 1990’da TRT’de “Keloğlan” dizisinde başrolü oynadı. 1992-98 arasında Kartal Sanat Tiyatrosu ile çalışmalar yaptı. Tiyatrolarda sahnelen bir dolu oyunu kaleme alan Esatoğlu , geçtiğimiz yıl Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eserini “Mutluluk” adı altında oyunlaştırdı. Yazarın bir başka çalışması da ülkedeki hukuk dışı gelişmeleri konu alan “Nerede Bu Adalet” oyunu oldu.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

Cemil Yaman, Erdoğan'la Macaristan'da

Yazan: Dilovası

Yorum: Helal olsun gerçekten büyük başarıdır tebrikler

Baran vatandaşa telefonla ulaşıyor

Yazan: Herekeli

Yorum: Kamuoyunda iyi bir izlenim bıraktığı kesnlikle hikaye, REİS ne demişti benim yanıma bu tanıdım şu akrabam diye kimse gelmesin Baran koşturup dursun boşuna çünkü son çırpınışları ElvEda BLD.BŞK.ğı

“İndirim her alanda yapılmalı”

Yazan: Körfezli

Yorum: Başkan doğru söylüyor İndirim her alanda olmalı Başta KÖRFEZ İZMİT TAM 3,50 TL yerine 2,00 TL Öğrenci 1,00 TL indi - bindi 1,00 TL Ne güzel olur

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Onur gezen

Yorum: Allah rahmet eylesin.mekanin cennet olsun Neval.

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Varli

Yorum: Bir insan vefat etmiş,bu haberin ortasında reklam olcak is mi? Biraz daha anlayış biraz daha insanlık lutfen

Baran saha çalışmalarını hızlandırdı

Yazan: Körfezli

Yorum: Baran sözde Saha çalışmalarını hızlandırmış gözüksede Bu Dönem BLD.BŞK. lığına aday gösterilmeyecek

Balıkçı; Herkesin desteğini istiyorum

Yazan: Mehmet yılmaz

Yorum: Güzel insan

KENT REHBERİ