KOCAELİ 13° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3887 TL
  • 6.0956 TL
  • 6.7858 TL
Kocaeli Zirve
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak
Yaşam
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 10:07

“Meserret Kahvesi” Kocaeli’de de tiyatro sahnelerinden açılacak

İstanbul’da gazeteciler ve edebiyatçıların uğrak yeri Meserret Kahvesi, İstanbul Sahnesi’nce oynanıyor. Ekibin yolu Kocaeli’den Adalet Yürüşü’nde “Nerede bu adalet” ile geçmişti. Meserret Kahvesi ile de geçecek

İlimiz bugüne kadar esnafa veya girişimceye pek çok kafe, restaurant türü iş yerinin açılışına ev sahipliği yapmıştı. Bu sefer bir kahvenin açılışına ama sahneden ev sahipliği yapacak.

 

Kış aylarında içimizi ısıtacak

“Meserret Kahvesi” usta tiyatrocu Mehmet Esatoğlu’nun yazar, yönetmen ve oyunculuğunda İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başladı. Topluluğun yolu kış aylarında ilimizi de düşecek.

 

Nerede Bu Adalet’i Adalet Yürüyüşü’nde sahnelediler

Yine Esatoğlu’nun yazıp yönettiği “

?” isimli oyunu yürüyüşün konaklama yaptığı yerlerde, Gebze başta olmak üzere Kocaeli’nin çeşitli yerlerinde açık havada sahneleyen Esatoğlu ve arkadaşları yeni oyunlarını Kocaelili tiyatroseverler ile de bu sefer tiyatro salonlarından buluşturmaya kararlı.

 

İzmit, Gebze, Gölcük…

Esatoğlu oyunun başta İzmit, Gebze ve Gölcük olmak üzere Kocaeli’nin dinamik ilçelerinde sahnelemek için girişimlerinin olacağını kaydetti. Esatoğlu, “Kocaeli ve Kocaelililer, yabancısı olduğumuz bir il ve insanlar değil. Ne zaman hangi gerekçeyle bir araya gelecek olursak olalım karşılıklı büyük keyif alıyoruz. Bu ama bir yürüyüş oluyor, ama bir direniş, ama bir anma. Kocaeli’nin birbirinden güzel insanlarıyla, sanatseverler ve tiyatroseverler ile yeni bir buluşma için bizler de gün sayıyoruz” dedi.

 

Oyun hakkında

İstanbul Sahnesi’nce sahnelenmeye başlayan oyun; İstanbul’un en eski mekanlarından “Meserret Kahvesi”nde geçmektedir. Bu kahve İstanbul’un gelmiş geçmiş bütün yazarlarına mekan olmuş bir alandır. Yazar Salah Birsel “Kahveler Kitabı”nda bu mekanı şu sözlerle anlatır:

“Meserret Kahvesi tüm İstanbul’un kahvesidir. Orada hiç değilse bir kez oturmamış edebiyatçı da gösterilemez. Kahve, edebiyatçılardan çok gazetecilerindir. Onlar çokluk gazeteye verecekleri haberleri, yazıları burada yazarlar.”

Oyun boyu kahveden yolu geçen Necip Fazıl’dan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya, Sait Faik’ten Orhan Veli’ye, Sabahattin Ali’ye, Onat Kutlar’a bir dolu şair ve yazarın kah hikayeleri kah eserleri Meserret Kahvesi ile sahnede.

 

Oyun Künyesi:

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenen ve iki rolden birini üstlenen Mehmet Esatoğlu’nun sahnedeki rol arkadaşı Bilgesu Ataman.

Kostüm Hülya Gökyıldırım, dekor Fahri Bozkuş’a ait. Teknik yapımcılığını Muhittin Dumangöz’ün üstlendiği tek perdelik oyun, 80 dakika boyunca seyircilerini Meserret Kahvesi sohbetlerinde ağırlıyor.

 

Yazar hakkında

Mehmet Esatoğlu  1969 yılında tiyatroya başladı. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Beklan Algan’la eğitim çalışmaları yaptı. Zeynep Oral’ın “Adsız Oyun” adlı eserinde rol aldı. 1978 yılında Gogol’ün “Ölü Canlar”eserini sahneledi. 1986 yılında TRT’nin “Kuruluş” ve “Ateşten Günler” dizilerinde rol aldı. 1989’da yurt dışında Almanya, Hollanda ve İsviçre’de gösteriler yaptı. 1990’da TRT’de “Keloğlan” dizisinde başrolü oynadı. 1992-98 arasında Kartal Sanat Tiyatrosu ile çalışmalar yaptı. Tiyatrolarda sahnelen bir dolu oyunu kaleme alan Esatoğlu , geçtiğimiz yıl Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eserini “Mutluluk” adı altında oyunlaştırdı. Yazarın bir başka çalışması da ülkedeki hukuk dışı gelişmeleri konu alan “Nerede Bu Adalet” oyunu oldu.

 

DİĞER HABERLER

İlimizde yaşlı nüfus artıyor

İlimizde yaşlı nüfus artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre; 2017 yıl sonu itibariyle Türkiye’nin nüfusunu, 6 milyon 895 bin 385 kişi ile yaşlı nüfus oluşturdu. 65 yaş üstünü içeren yaşlı nüfusu, 2000 yılında toplam nüfusun %5,7'sini (3 858 949) oluştururken, bu oran 2011 yılında % 7,3 (5 490 715) ve 2017 yılında %8,5 (6 895 385) oldu. Yaşlı nüfus oranında yıllara göre bakıldığında, oranın her geçen yıl artıyor.

12 yaşında 50 ameliyat geçirecek

12 yaşında 50 ameliyat geçirecek

Bandırma’da 15 gün önce yaşanan olayda oyun için çıktığı yük vagonu üzerinde yüksek gerilime kapılan 12 yaşındaki Birhat Elitaş, sevk edildiği Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veriyor. Kazanın yaşandığı ilk anda doktorların çok az şans verdiği küçük çocuk, tedavilere cevap vermeye başladı ve yaklaşık 50 ameliyat sonrasında da durumu netleşecek. Oğlunun yanından ayrılmayan anne Asya Nafiye Elitaş, sürekli olarak kana ihtiyaç olduğunu belirterek, 0 RH (+) kan gurubu olan vatandaşlardan yardım istedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Yelkent
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu