KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Ne yediğimizi bilelim…
Ne yediğimizi bilelim…
Yaşam
17 Eylül 2010 Cuma 23:58
  • 1528
  • 0

Ne yediğimizi bilelim…

Temel gereksinimlerimizden birisi olan beslenme eylemi, çoğumuz için aynı zamanda bir zevk aracı.

Çeşidin çok olduğu, dostlarımızla birlikte tatlı sohbetleri paylaştığımız, hem göze hem mideye hitabeden bir sofra düşlediğimizde, çağrıştırdığı duygular tebessüm sağlamakta. Böyle bir sofra hazırlayacaksanız şayet; ilk iş, menü planlamak. Ardından malzeme listesi çıkaracak ve alışverişe gideceksiniz. Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmak isterim:  İlkemiz sağlıklı beslenmek. Bunun temel kuralı ise, hem ruh sağlığımızı hem de beden sağlığımızı koruyacak şekilde faydalanmak.  
 

Etiket okuma alışkanlığı kazanalım…
Besinler, üretimden soframıza gelene dek çeşitli işlemlerden geçmekte. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde, hazır besin çeşidi artmış ve yılın her döneminde, neredeyse her besine ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir. Ve biliyoruz ki, ilimizde bizlere bu besin çeşitliliğini sunan çok sayıda market ve işletme var. Tüketici olarak, sağlıklı beslenme ilkeleri ışığı altında, bu besinlerden elbette faydalanacağız. Altını çizmek istediğim nokta, bu besinlerin hijyenik şartlarla hazırlandığının ve sofralarımıza gelene dek bu şartların korunduğunun, tarafımızdan takibi. 
 

İlk aşama ambalaj kontrolü
Ambalajlı herhangi bir ürünü elinize aldığınızda, paketin açık olmaması, vakumlu bir paketse hava almamış, bir şekilde darbe alarak yırtılmamış, küf vb. biyolojik etmenlerle kirlenmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.
İkinci aşama üretim ve son kullanma tarihlerinin kontrolü
Gıda Yasasının ambalaj üzerinde bulunmasını zorunlu tuttuğu bilgilerden birisi de üretim ve son kullanma tarih bilgilerinin varlığıdır. Bu tarihler mutlaka kontrol edilmelidir. Böylece, güvenli aralıkta bulunan besin alarak, olası sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.
 

İçindekiler
Besinin bileşiminde bulunan ana ve yardımcı besinlerin ne olduğu ve hatta bazılarında oranları, ambalaj üzerinde tüketici bilgisine sunulmaktadır. Bu bilgi sayesinde, hem damak tadımıza en yakın besini seçebiliyor hem de içerikte yer alan gıda katkı maddeleri gibi yardımcı kimyasalların, kullanım sınırlarını denetlemiş oluyoruz.
 

Besin Öğesi Bilgisi
Beslenmenin kişiye özel olduğu, beslenme biliminin en temel söylevidir. Bu doğrultuda, tüketeceğiniz besini satın alırken, hangi besin öğesini (enerji, karbonhidrat, yağ vb.), ne oranda ve günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacak şekilde size sunacağı bilgisini edinmelisiniz. Böylece, gün içerisindeki beslenme planınızın ana hatları da ortaya çıkacaktır. 
 

Saklama koşulları
Besini evimize götürdük ve kullanmak için bir süre de evde beklemesi gerekiyor veya paketi açtık ve ihtiyacımız kadarını kullandık. Ambalaj üzerinde yer alan saklama koşulları bilgisi sayesinde, besini en uygun koşullarda depolayacak ve güvenli şekilde besinden maksimum düzeyde faydalanmış olacağız.
 

En uygun kullanma tarifi
Teknolojinin gelişimiyle besin çeşidinin arttığından söz etmiştim. Öyle ki, damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabileceğiniz tarzda ve sunumda ürün portföyü bulunmakta. Ambalaj üzerinde nasıl hazırlayacağınız bilgisi detaylı ve çoğunlukla resmedilerek size aktarılmakta. Tek yapmanız gereken, etikete şöyle bir göz atmak. 
 

Üretim yeri ve iletişim bilgileri
Firmalar, ürünleriyle ilgili olarak olası en ufak bir sorunu ve/veya tüketici memnuniyet geri bildirimlerini alabilmek adına, firma bilgilerinin ambalaj üzerinde yer almasını sağlar. Böylece ürün geliştirme çalışmalarına destek sağlamanızı beklerler.
Ambalajı uygun şekilde yok etme bilgisi
Son yıllarda tüketicinin de bilinçlenmesi sayesinde, özellikle geri dönüşüm ve böylece çevreye en az zarar düşüncesiyle, ambalaj çeşitleri de geliştirilmiştir. Tüketici olarak üzerimize düşen, etiket üzerinde yer alan bu bilgi doğrultusunda, en uygun şekilde ambalajı yok etmek olmalıdır.
 

Ev dışında yemek yerken…
İş yaşamımız, sosyal yaşantımız derken, ev dışında yediğimiz öğün sayısının hafife alınamayacak derecede çok olduğu aşikar. Besinlerin çevresel etmenlerden ne kadar çabuk etkilendiğini düşünecek olursak, nerede-ne yediğimiz daha da önemli bir hal almakta. Yemek yemek için hazırlık aşamasından sunuma, kullandığı besin çeşidinin kalitesinden, personeline, hem pişirme hem de servis için kullanılan malzemeye dek her aşamada hijyen kurallarına dikkat eden, etmeye çalışan tesisleri tercih etmeliyiz.  Bu tarz tesislerin, hiç çekinmeden kullandıkları besinlerin firma bilgilerini tüketici ile paylaştıklarını bilmekteyiz. Yaklaşımımız, ev dışında beslenme sıklığının artacağını düşündüğümüzde, bu hizmeti sunan üreticileri de beslenme konusunda daha dikkatli olmaya itecektir. 
***
Ne yediğimizi bilirsek, alacağımız tat ve haz, bir o kadar artacaktır. Gelecekte karşılaşabileceğimiz beslenme ile ilgili sorunların önüne geçebilmiş olacağız. Böylece hem ruhumuz hem de bedenimiz mutlu olacak.
BİLİNÇLİ BESLENEREK, SAĞLIKLI BİREYLER OLABİLİRİZ…

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ