KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Neden cinsel eğitim? (2)
Neden cinsel eğitim? (2)
Yaşam
20 Aralık 2012 Perşembe 12:59
  • 508
  • 0

Neden cinsel eğitim? (2)

Çocuklar ebeveynlerine yönelttikleri soru ve gözlemler dışında yaşıtlarıyla kurdukları oyunlarla da meraklarını gidermeye çalışır.
Doktorculuk ve evcilik en popüler ve sık oynadıkları oyunlardır. Vücutlarını incelemek, ellemek, diğerlerinin kendi gibi olduğunu anlamak ve bu alandaki enerjilerini aktarmak isterler. Erkekler meraktan kızların eteğini kaldırabilir, kızlar tuvalette erkekleri görmeye çalışabilir. 
 

MERAKINI GİDERİN
Aynı şeyleri ebeveynlerine yapıp vücutlarını görmek isteyebilirler. Bu durumlarda yaşına uygun bir kitaptan benzerlikler ve farklılıklar çocuğa gösterilebilir. Böylece çocuğun merakı ve varsa kaygıları giderilebilir. Küçük yaşta bir kız çocuğunun annenin memesine özenmesi cinsel kimliğin gelişimi açısından önemli bir aşamadır. Çocuğun cinsiyetini kabul etme ve bedenini onaylaması ileriki yaşlarda olumlu kimlik algısını oluşturur. 
 

ŞAKALARA DİKKAT!
Bedeninden memnun olmayan bir çocuk bununla ilgili problemler yaşar. Bunu aşmak için çeşitli yöntemler kullanır. Kendini ikna etmeye çalışır. Cinsellikle ilgili kaygılar kız çocuklarda penise sahip olmamaktan dolayı eksiklik hissi; erkek çocuklarda penise bir zarar gelmesi, sünnetle ilgili kaygılar olabilir. Çocuklara bedenleriyle ilgili yapılan şakalar onlara rahatsızlık verebilir, çünkü çocuklar yetişkinlerin söylediklerine inanırlar.
 

BAZI ŞEYLERİ ÖĞRENİR
Okul çağı çocukları 7 yaşından sonra cinsellikle ilgili fazla soru sormaz. Bu onların merak ve ilgilerinin ortadan kalktığı anlamına gelmez, sadece bazı şeyleri artık öğrenmiştir. Bu dönemde kendi cinslerinden olanlarla, arkadaş gruplarında cinsel konuları konuşurlar. Cinsel konularla ilgili şaka ve sözler özellikle erkek çocuklar arasında daha fazla kullanılır. Kız çocuklar daha çok bilgi kısmıyla ilgilenirken, erkek çocuklar toplumun da kendisine verdiği güçle daha rahat ve özgürdür.
 

BİLGİ VERMEK GEREKİR
Kız çocuklar cinsel kimliklerini vurgulamaktan çekinirler. Bu öğrenilmiş bir davranıştır. Her gelişimde olduğu gibi genel olandan uzaklaşan ve farklılaşan davranış ve tutumları izlemekte fayda vardır. Çocukların konuşmadığı ve soru sormadığı bu dönemde ebeveynin ve eğitimcilerin gözlemci ve güvenilir bir kaynak olarak var olmaları ara ara süreçle ilgili bilgi vermeleri yerinde olur. 
 

ANNE-BABANIN İLİŞKİSİ
Aslında çocuklar ebeveyn ve öğretmenlerinin zannettiğinden daha fazla bilgiye sahiptir, çünkü bu konuda zannettiğimizden daha fazla kaynakları vardır. Toplum içindeki örnekler, izledikleri film ve cinsel içerikli reklamlar onların merak ve ilgisini bu alana çekebilir. Bazı çocuklar gördüklerini taklit yoluyla anlamaya çalışabilir. Dikkat anne ile babanın ilişkisine kayar. Böylece cinsel kimliğin gelişiminde çok önemli olan ‘özdeşim` gerçekleşir. 
 

ÇOCUK ÖZDEŞİM KURAR
Kız çocuk babayı elde etmek için anneyle, erkek çocuk anneyi elde etmek için babayla özdeşim kurar. Bu çocuğun kendi cinsel kimliğini kazanması açısından önemlidir. Bazı çocuklar özellikle okul öncesi dönemde bedenlerinden haz aldıklarını fark ederler. Cinsel organla oynama, elleme ve benzeri davranışlar gösterebilirler. Bazıları ise dikkat çekmek için bunu sürdürebilir. Bu durumda çocuğun enerjisini başka bir alana yöneltmek en doğrusu olacaktır.
 

BEDEN KİŞİYE ÖZELDİR
Cinsel eğitimde temel olan bedenin kişiye özel olduğudur. Bununla ilgili kişisel sınırlara çocuk açısından da saygı gösterilmelidir. İstemediği ortamlarda soymamak, vücudunu başkalarına göstermemek, kapı açık tuvalete girmemek, cinsiyetiyle ilgili abartılı ya da küçük düşürücü ifadeler kullanmamak, ve tehdit etmemek gibi... Bu yaklaşımların her biri çocuğun ileriki yaşlardaki cinselliğini etkileyebilecek yaklaşımlardır. 
 

DOĞAL BİR MERAK
Cinsel eğitimin temel amaçlarından biri de çocuğa kendisini ve vücudunu korumayı öğretmektir. Sevgili anne babalar; Çocukların cinsel konulardaki merakı diğer konulardaki merakı gibi yerinde ve sağlıklıdır. Önemli olan çocuğun bilgi ihtiyacını doğru şekilde giderebilmektir. Bu konuda çocuk ile iletişim kurarken çeşitli kitapları araç olarak kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda bir uzmandan destek alabilirsiniz.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ