KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Niğdeliler Derneği destek bekliyor
Niğdeliler Derneği destek bekliyor
Yaşam
21 Aralık 2012 Cuma 12:54
  • 1730
  • 0

Niğdeliler Derneği destek bekliyor

İlimizin yapı taşlarını oluşturan hemşeri derneklerimizi tanımaya, bu hafta Kocaeli Niğdeliler Derneği ile devam ediyoruz.

2002 yılından beri faaliyet gösteren derneğin başkanlığını son 6 yıldır, ilimizin eski esnaflarından Emin Durukan yürütüyor.

Tüm hemşeri dernekleri gibi yardımlaşma ve dayanışma amacıyla kurulmuş olan Kocaeli Niğdeliler Derneği şu sıralar biraz sıkıntıda.
Ekonomik zorluklar içinde bir kaç kişinin desteğiyle ayakta kalmaya çalışan derneğin sorunlarını da, Niğde`nin yaşatılması gereken değerlerini de Başkan Emin Durukan ile konuştuk...
 
 

Emin Bey, Kocaeli Niğdeliler Derneği ne zaman kurulmuş?
Derneğimiz 2002 yılında, Mustafa Toksöz Bey`in öncülüğünde kuruldu. Son 6 senedir de başkanlık görevini ben yürütüyorum.
 

Siz uzun süredir ilimizde yaşıyorsunuz değil mi?
Elbette, 1970`de geldim. Uzun yıllar mobilya üzerine ticaret yaptım, 1996`da da emekli oldum.
 

Derneğin yönetim kurulunda sizden başka kimler var?
Yönetim kurulumuz Cumalı Bozok, Rukiye Göktürk, Kezban Coşkun, Serkan Baştürk, Yaşar Yiğit ve Hünkar Başoğlu`ndan oluşuyor. 
 

Peki, ilimizde çok sayıda Niğdeli vatandaşımız yaşıyor mu? Kocaeli Niğdeliler Derneği`nin kaç üyesi var?
Kocaeli`de yaklaşık 3 bin Niğdeli yaşıyor. Daha çok İzmit merkezde, Derince, Tütünçiftlik ve Yarımca tarafında yaşıyorlar. Bunlardan 570`i derneğimizin resmi üyesi. 
 

BAŞKAN`IN GELİNLERİ NİĞDELİ

Bu kişiler içinde tanıdığımız, ilimizde isim yapmış olanları da vardır tabii...
Elbette... Mesela İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Kani Baştürk,  Derince Belediyesi Meclis Üyesi Halit Aydın, Ramazan Baştürk ve MOBESKO Başkanı Mustafa Tekdoğan Niğdelidir.
 

Emin Bey, Niğdeliler genellikle mobilya işiyle uğraşıyor, değil mi?
Doğru, genellikle mobilyacılık ve hurdacılık yaparlar. 
 

Niğdelilerin genel karakter özellikleri nelerdir?
Niğdeliler sakin mizaçlı, işinde gücünde insanlardır. Hiç aşırılıkları yoktur. İyi niyetlidirler.
 

Peki, nasıl adetleri vardır? Buralardan farklı mı?
Pek farklı bir adetimiz yok... Ama kızı kendi yörelerinden isterler. Gerçi o da şimdi değişti. Dışarıya da kız veriliyor. Mesela İbrahim Karaosmanoğlu başkanımızın iki gelini de Niğde`nin Koyunlu kasabasından.
 

GELİRİMİZ ÇOK AZ

Niğde mutfağına ait özel yemekleriniz var mı?
Var tabii... En bilineni Niğde tavasıdır. Kuzu etinden yapılan bir et yemeğidir, çok lezzetlidir. Bundan başka nohutlu sulu köftemiz, ‘üzümlü` dediğimiz başka bir et yemeğimiz ve ‘köfter` tabir edilen pestilimiz meşhurdur. Tabii Niğde gazozunu da unutmamak lazım...
 

Emin Bey, biraz da dernek faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum... Neler yapıyorsunuz?
Zeynep Hanım, biz yardımlaşma, dayanışma amacıyla kurulmuş bir derneğiz. Ancak fazla gelirimiz olmadığından dilediğimiz faaliyeti gerçekleştiremiyoruz.
 

Yine de bugüne kadar yaptığınız etkinlikler olmuştur...
Fuarda etkinliklerimiz oldu. Bir televizyon kanalında da Niğde`yi tanıttık. Bunun dışında üyelerimize hastalık dönemlerinde, vefat olaylarında ya da kan lazım olduğunda desteğimiz oluyor.,
 

YÖNETİME TEŞEKKÜR EDERİM

Gelirinizi nereden sağlıyorsunuz?
Dernek aidatları var ama üyelerimiz bu konuda derneğe fazla yardımcı olmuyor. Şahsi ilişkilerimiz sayesinde bir kaç hemşerimizin bize verdiği destekle ancak giderlerimizi karşılayabiliyoruz. Buradan yönetimdeki arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum, fedakarca çalışıyorlar. 
 

Emin Bey, bu ekonomik sıkıntıları yenmenin yolu nedir?
Niğdelilerin derneğimize daha fazla ilgi göstermesi, bir araya gelmesi, aidatların düzenli ödenmesi. Onlar aidatlarını ödemeli ki biz de güçlü olalım, gerektiğinde kendilerine yardımcı olabilelim...
 

Bu sorun aşılırsa, Kocaeli Niğdeliler Derneği nasıl faaliyetlerin içinde olabilir?
O zaman yemekler, geceler düzenler daha fazla gelir elde edebiliriz. Elimizdeki parayla ihtiyacı olan hemşerilerimize yardımcı olabilir, burs verebiliriz. Ramazan ayında yardım kolileri dağıtabiliriz. Yani hedeflerimiz çok ama bunlara yetecek bütçeyi oluşturamıyoruz. 
 

SEÇİM ZAMANI GELİYORLAR

Emin Bey, belediyelerden destek görüyor musunuz?
Zeynep Hanım, belediyeler de diğer siyasetçiler de ancak seçim zamanları yanımıza uğruyor. Şu andaki dernek binamızın giderleri fazla. Belediye şimdi dernekler için bir yer yaptı, oraya gelin diyorlar. Ama bize de bir adres lazım. Bakalım yaknda bir karar vereceğiz. 
 

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Öncelikle bize destek olan bir kaç hemşerimize çok teşekkür ediyorum; derneğimiz onların sayesinde ayakta. Sonra da Niğdeli vatandaşlarımızdan daha fazla birlik olmalarını, derneklerine sahip çıkmalarını rica ediyorum.
 
 
 
 
Kocaeli Niğdeliler Derneği

Başkan: Emin Durukan
Kuruluş tarihi: 2002
Üye sayısı: 570
Adres: Yenişehir Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı 33/A 
Tel: 0536.956 95 22
e-mail: cumali_bozok@hotmail.com
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ