KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmenliğini bıraktı, iş kadını oldu
Öğretmenliğini bıraktı, iş kadını oldu
Yaşam
22 Ekim 2010 Cuma 18:31
  • 6310
  • 2

Öğretmenliğini bıraktı, iş kadını oldu

Sevgili Yükselen Değerler okurları; istikrarlı yolumuzda mesafe alırken, sizlere değişik iş sahalarını tanıtmanın keyfini de yaşıyorum.

Bu arada değişik iş sahalarını tanımak bana da inanılmaz iyi geliyor. Özellikle imalata yönelik iş kolları daha bir ilgimi çekiyor. Bir ürünün oluşum aşamalarını izlemek, yerinde görmek, inanın harika bir olay. Verilen emek, dökülen ter, kaliteli ürün, hepsini aynı anda görebiliyorsunuz. İşte CEM-FA OPTİK`te bunları ayrıntılı biçimde gözlemleme fırsatı buldum. Bu haftanın Yükselen Değeri, DİLER ÖZEREN, aile mesleği olan optik üretimini, isteyerek okuduğu İngilizce öğretmenliğine tercih etmiş.

Eğer bir yerde bir girişimcilik ruhu sıkışıp kalmışsa; ne yaparsanız yapın, mutlaka bir gün, gün yüzüne çıkıyor ve sizin kontrolünüz dışına taşıyor. Diler Hanım`da da bunu gördüm. O ne yardan, ne serden geçenlerden olmuş. Ticareti, girişimciliği belki öğretmenliğe tercih etmiş fakat, eğitmenlik tarafını da başka biçimlerde yaşatmayı başarmış. Fabrikayı bir okul, çalışanları öğrenci görerek, kendince bir eğitim yuvası yaratmış. Bunun dışında eğitim olarak ‘Kime faydam olur` diye düşünmüş olacak ki; Kadın girişimciler Kurulunda almış soluğu. O kurulda da kurul üyeleriyle beraber, evinde oturan kadınlara “ne verebiliriz”in peşine düşmüş.

İş hayatında çok sayıda yer almasını arzu ettiğim kadınlarımızı, bu şekilde bir mücadelenin ve üretkenliğin içinde görmek fevkalade güzel vakadır. Diler Hanım, iyi bir iş kadını olabilir, iyi bir eğitmen olabilir fakat röportaj esnasında aşırı heyecanlandığını fark ettim. Bu da onun her işi titizlikle yapma arzusundan kaynaklı olsa gerek. Belki çok şey vardı anlatmak istediği ama o anlatmasa da ben hissettim hepsini. Yüreği güzel olan bu naif hanımefendiye, işlerindeki başarısının devamını dilerken, Yükselen Değerler ailesine Hoş geldiniz diyorum.Yükselen Değerlerde bir iş kadınını ağırlamak her zaman için ayrı bir keyif. Diler Özeren kimdir, kısaca tanıyalım.

1966 Diyarbakır doğumluyum. Asıl mesleğim İngilizce öğretmenliğiydi. Ama mesleğimi sadece iki buçuk yıl yaptım.

Neden bıraktınız öğretmenliği Diler Hanım?
Bu meslek bizim baba mesleğimizdi. ALTIN OPTİK babam Siraç Altındağ tarafından 45 yıl evvel kuruldu. Gerek öğrencilik yıllarımda, gerekse öğretmenlik zamanımda bu işten hiç kopmadım. Bir şekilde işin içindeydim.

AİLE ŞİRKETİYİZ

Optik firması yabancı olduğum bir alan. Biraz bu iş konusunu okurlarımıza da anlatır mısınız?

Biz mağazacılıktan, toptan pazarlamaya ve geçen yılsonu itibariyle de üretime geçtik. Optik sektöründe, Türkiye`nin ilk beş firmasından biriyiz. Bünyemizde ALTIN OPTİK ve CEM-FA OPTİK olmak üzere iki firma var. Altın Optik dünyaca ünlü SOLA gözlük camlarının üretimini yapıyor, CEM-FA Optik de gerek üretilen bu camları, gerekse ithalatını yapmış olduğu CARL ZEISS gözlük camlarını, JAGUAR, DAVIDOFF, ZEISS, CHARMANT, ESPRIT, PUMA, LIGHTEC, ÖGA, MOREL gibi gözlük çerçeve ve güneş gözlüklerini pazarlıyor. Bunun yanı sıra optik mağazalarının başlıca ihtiyacı olan BRIOT ve WECO cam kesme makinalarını da Türkiye geneline pazarlıyor.

Burası bir aile şirketi olduğuna göre, başka kardeşleriniz de var mı sizinle birlikte?

Evet var, iki erkek kardeşim, kardeşimin eşi ile birlikte çalışıyoruz. Babamızın da engin tecrübelerinden hala çok yararlanıyoruz.

Tam anlamıyla neler yapıyorsunuz bu imalathanede?

Kişiye özel numaralı gözlük camı üretiyoruz. Bu camlar doktorların yazmış olduğu reçetelerin optik mağazalara gitmesinden sonra bize ulaşır ve reçetenin sahibi olan kişiye özel camlar üretilir.
Üretimin dışında ise, bir optik mağazasının başlıca ihtiyacı olan ürünlerin ithalatını yapıp Türkiye genelinde satışını yapıyoruz.

BABAM DOLMA KALEM TAMİRCİSİYMİŞ

Peki, bu işi babanız nasıl kurmuş, size anlattığı bir hikayesi vardır muhakkak?

Babamın çok ilginç hikayesi var aslında. Diyarbakır`da bir sokak başında bulunan küçük bir tezgahta dolma kalem tamirciliğinden başlamış. Devamında gözlük tamiri yapmış. Bir süre sonra da  Türkiye`de ithalatın çok sıkıntılı olduğu bir dönemde çok az ürünle bir optik mağazası açmış. 1983`de İstanbul Bahariye Caddesi`nde açılan mağazayla biz de İstanbul`a yerleştik. Ben ve kardeşlerim bir yandan eğitimimizi tamamlıyor, bir yandan da ona yardım ediyorduk. Yaklaşık 25 yıl önce CEM-FA Optik`in kurulması ile birlikte de ithalata başladık. Almanya ağırlıklı olmak üzere, Avrupa ülkelerine ithalat yapmaktayız.

CEM-FA Optik`in nerelerde şubeleri bulunuyor?

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara`da şubelerimiz var. Mağaza olarak yalnızca Bahariye`de hizmet veriyoruz. Biz mağazacılıktan gelmemize rağmen, bu işin üretim ve toptan satışına ağırlık verdik. O nedenle tek mağazayla kaldık.

Bu şubeleri arttırmayı düşünüyor musunuz, istihdam anlamında kaç kişiye iş imkanı sağlıyorsunuz?

Evet, 2011 senesinde sayımızı arttırmayı düşünüyoruz. CEM-FA ve ALTIN Optik adı altında iki şirketimizde, toplam 90 kişiye istihdam sağlıyoruz.

EŞİM GÖZ DOKTORU 

Optik işi zevkli bir iş mi, sizin buradaki göreviniz tam anlamıyla nedir?

Optik işi çok zevkli ve kutsal bir iş çünkü göz sağlığı hepimiz için çok önemli. Bununla birlikte, aslında ben pazarlama işini çok keyifli buluyorum… Şirkette işin, finans ve gözlük çerçevesi pazarlama bölümüyle ilgileniyorum.

Hele de bayanlar için öğretmenlik gibi, naif bir mesleği bırakmakta zorlanmadınız mı, bir de İngilizce öğretmeni olmak için epey uğraş vermiş olmanız gerektiğini de göz önüne alırsak?

Tabii ki, öğretmenlik de çok zevkli, çok kutsal bir iş. Hatta babam da aslen Türkçe Edebiyat öğretmeni, kız kardeşim de İngilizce öğretmeni.  Ancak çocukluğumuzdan beri optik ve satış yapmanın zevkini aldık. Öğretmenimiz de bu mesleğin en eskilerinden ve en iyilerinden olan babamız idi.

Diler Hanım, ailenizden söz eder misiniz bize?

Evliyim ve iki çocuğum var. 12 yaşında doğuştan gelişim problemi olan bir oğlum var. Adı Mustafa. Özel eğitim almakta. Kızım Zeynep ise bu sene okula başladı. Eşim, göz doktoru.

HEDEF, KALİTELİ ÜRÜN VE HİZMET

Yani göz doktoru olmasına şaşırmamak lazım sanırım. Ama bu noktada nasıl tanıştığınızı sormak istiyorum?

Eşim benim ilkokul arkadaşımdı aslında. Anadolu lisesinde de beraberdik, üniversitede farklı yerdeydik ama üniversiteden sonra kısmet oldu evlendik.

Daha ileri hedefleriniz var mı, yoksa bu noktada kalmayı mı planlıyorsunuz?

Bu işe başladığımızdan beri, babamızdan aldığımız bir düstur var. Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet sunma anlamında. Bundan hiç ödün vermemeyi ilke edindik kendimize. Önümüzdeki yıllarda bundan taviz vermeden, organizasyonumuzu biraz daha genişletip, henüz başladığımız üretimimizi daha yaygınlaştırmak istiyoruz. Gerek müşteri portföyümüzü, gerek hitap ettiğimiz bölgeleri arttıracağız.

Hem annesiniz, hem iş kadınısınız. Üstelik problemi olan özel bir çocuğa sahipsiniz. Tüm bunları bir arada yürütmek sizin için zor olmuyor mu?

Tabiî ki zor, kolay bir şey değil. Ama ben başarmayı seven bir insanım. Başarmanın getirdiği haz çok önemli. İnsan isteyince olmayacak şey yoktur. Şartlarınıza göre çözümleri yaratabilirseniz, hem anne, hem de işkadını olabilirsiniz. Ülkemizin çalışan kadınlara ihtiyacı var.

CARL ZEİSS`İN DİSTRİBÜTÖRÜYÜZ

Bu koskoca binada üretim yapılıyor ama ona rağmen çok derin bir sessizlik var. Ofis ortamları da çok sessiz geldi bana?

Çünkü imalat kısmı binanın en alt katında. Ofis ortamlarımız da ise herkes işiyle meşguldür. Öyle de olması gerekir. Zaman zaman seslerimiz çıkıyor ama genellikle bu tempoda çalışıyoruz. Bizim işimizde dikkat çok önemli. Sonuçta göz sağlığına hitap ediyoruz. Bu arada biz bu yılın başında, kalite yönetim sisteminin çalışmalarına başladık. Büyük olasılıkla 2011 yılında kalite yönetim sistemini de almış olacağız.

Gözlükler özellikle de güneş gözlükleri çok pahalı. Acaba ithal olmasından kaynaklı bir şey mi?

Evet pahalı, çünkü Türkiye`de kendi üretimimiz çok az. Uzak doğuda kendi markasıyla üreten Türk firmaları da var. Ama bunlar da sonuçta ithalat oluyor.

Peki, piyasada işporta tarzı dediğimiz biçimde satılan güneş gözlükleri için ne diyorsunuz?

Onlar tamamen sağlıksız ürünlerdir. Ayrıca sadece güneş gözlüğünde değil, optikte de var.

KADIN GİRİŞİMCİLER KURULUNDAYIM

Bildiğim kadarıyla siz de “Kadın Girişimciler Kurulunda” yer alıyorsunuz. Bu kurul çok başka bir şey değil mi Diler Hanım?

Evet, ben de bu kuruldayım ve bu sene başkan yardımcılığını yürütüyorum. İşlerimiz dışında bize ayrı bir keyif veren bir kurulda görev almaktayız. Henüz 2 yıllık bir kurul olmasına rağmen çok güzel işler gerçekleştirdik. Açmış olduğumuz çeşitli kurslar vasıtasıyla birçok kadınımıza meslek edindirdik. Birçoğu almış oldukları bu eğitimlerden sonra iş sahibi oldular. İnanıyorum ki, bundan sonraki dönemde çok daha başarılı projeler ortaya çıkaracağız. İş potansiyeli çok yüksek olan bir bölgede kadınlarımız iş hayatında daha fazla yer almalı. Önce kendisine sonra çocuklarına ve ailesine ve nihayetinde de ülkesine daha faydalı olmalıdır. Kurul başkanımız Pembe Arslan da bunu dile getirmişti daha evvel. Bizim asıl amacımız, evde oturan kadını, iş hayatına kazandırmak, ayakta durmasını sağlamak, kendi parasını kazanabilmeyi sağlamak. Annelik gibi dünyanın en kutsal, aynı zamanda en zor işini yapabilen kadınlar isterse her şeyi başarabilir.

ÖĞRETMENLİK RUHUMDA VAR

Diler Hanım, kadın girişimciler kurulu bana göre bir STK olarak, en kutsal vazifeyi üstlenmiş kuruldur. Kendi hayatlarını kurmuş, ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadınlarımızın, benden sonrası tufan demediği bir kurul burası…

Kesinlikle öyle, bu düşünceleriniz için çok sağ olun. Zaten hepimiz iş hayatımız boyunca kadınları destekledik. Ne anlamda destekledik? Onlara istihdam yarattık, onun dışında, tecrübelerimizi paylaştık. Neyi yeni öğreniyorsak, mutlaka onlara da aktardık. Bunu yalnızca bizim işimiz yürüsün diye yapmadık. Bugün burada çalışırlar, yarın başka bir yerde. Donanım kazansınlar istiyoruz. Belki öğretmenlik ruhumdan da kaynaklı bir şey var.

İçinizde bir ukde olarak kalmış olabilir mi öğretmenlik mesleği? Yada hiç geri dönesiniz geldi mi öğretmenliğe?

Aslında ben iş ortamında bile öğretmenliği hep devam ettirdim. Çalıştığım her dönemde, bunu çalışanlarla paylaştım. Belki burada da o keyfi yaşadığım için hiç geri dönmedim.

İzmit`e sıkça gelemiyorsunuz sanırım. Gebze ile arasındaki mesafe düşünülürse…

Kadın girişimciler kurulunun toplantıları olduğunda geliyorum daha çok. İlk başlarda işleri ayarlayıp gelmek zor olmuştu ama şimdi severek geliyoruz. Kocaeli ve ilçeleri ülkemizin iş yaşamı için çok önemli bir bölge. Uzun yıllar faaliyet gösterdiğimiz İstanbul`dan sonra şirketimizin GOSB`da bulunmasından son derece mutluyuz.

KOCAELİ`Yİ BENİMSEMEK

Boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında çok boş vaktim olmuyor. Kendime vakit ayırmayalı epey zaman oldu. Kendi kendime dolaşmayı, çeşitli dergi,  kitap ve gazete okumayı seviyorum. Eşim, ailem ve çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Özellikle bu konuda kızımın benden beklentisi çok yüksek. Doğayı çok seviyorum, İstanbul`da boğaza gitmekten keyif alıyorum.

Kocaelili olmayı özümsediniz mi Diler Hanım?

Yaklaşık 7 yıldır Gebze`de bulunuyoruz. Bahsettiğim gibi İstanbul`un karmaşasından sonra Kocaeli Gebze (GOSB) da olmak önceleri zor olduysa da  şimdi çok rahat ve mutluyuz.

Diler Hanım, Gebze`den bir iş adamını ya da iş kadınını sayfamıza konuk etme şansı bulamamıştık henüz. Çünkü İzmit ve çevresi o kadar yoğun iş sahalarına sahip ki, Gebze`ye geçememiştik daha. Yükselen Değerimiz Pembe Arslan`ın önerisiyle size ulaşmamız çok yerinde oldu. Konuk olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim Aysun Hanım. Umarım çalışmalarınız devam eder. İş dünyasına verdiğiniz destek devam eder. Aslında hem ülkemiz için, hem de bireysel olarak, çalışmanın ve iş yaşamının çok önemli olması gereken bir toplumuz. O nedenle bu destek nereden gelirse gelsin, buna değer vermek gerekiyor. Kadınlarımıza da diyorum ki; hiçbir şeyden vazgeçmesinler. Önce kendileri için bir şeyler yapsınlar. Sonra çocukları için gayret etsinler, çünkü o çocukları yetiştirecek olan yine kendileridir. Bu ülkenin buna ihtiyacı çok açıktır.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ