KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Olumlu disiplin yöntemleri 2
Olumlu disiplin yöntemleri 2
Yaşam
07 Kasım 2012 Çarşamba 10:11
  • 810
  • 0

Olumlu disiplin yöntemleri 2

Geçen hafta çocuğumuzdaki istenmeyen davranışları henüz oluşmadan önlemenin ip uçlarını vermiştik. Bu hafta ise bu davranışlar geliştikten sonra neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz....

İstenmeyen davranış geliştikten sonra yapabilecekleriniz:

 

Nedenini düşünmek
Çocuğun olumsuz davranışının altında yatan nedeni bilmek, o davranışa daha çok anlayışla yaklaşmamızı sağlayabilir. Eğer çocuğunuz yemek yerken mızmızlanıyorsa ve hasta olduğunu anladıysanız, ona kızamazsınız, anlayışlı davranırsınız.
 

Ortamı değiştirmek
Ortamı değiştirip önlem alarak pek çok sorunu büyümeden halledebiliriz. Ellerini yıkamayı hep unutan bir çocuğa güzel kokan bir sabun almak, onun için özel bir havluyu banyoya asmak bile bazen ona el yıkama alışkanlığını kazandırmaya yeterli olabilir.
 

Dikkatini başka yere çekmek
Bu yöntem çocuğun o anda yaptığı ve bizim istemediğimiz davranışını, dikkatini başka yöne çekerek engellememizi sağlar. Evde misafir varken, çocuğumuzun sıkılıp huzursuzlandığını gördüğümüz anda, "Hadi misafire kolonya ve şeker tut," deriz.
 

Göz ardı-takdir-teşvik
Beğenmediğimiz olumsuz davranışları (eğer çok rahatsız etmiyorsa) göz ardı etmek, her şeye sürekli kızmamak, ancak olumlusunu yaptığı anda teşvik etmek...
Saçı dağınıkken göz ardı etmek, taradığı zaman takdir etmek.
Ayakkabılarıyla içeri girdiğinde göz ardı etmek, ayakkabılarını dışarıda çıkardığı zaman takdir etmek.
 

Davranışın sonucunu açıklayarak, yaptığı davranışın zararını göstermek
Çocuğun istenmeyen davranışı tekrarlamaması için o davranışın yanlış olduğunu kabul etmesi gerekir. Bunun için de anne babanın çocukla konuşarak bu davranışın yanlış olduğunu anlatması, onu ikna etmesi önemlidir.
 

Çözüm yolu göstermek
Olumsuz davranışın sonucunu söyleyip, yerine yapabileceği olumlu bir davranışı göstermek.
Dolapları karıştırıyorsa, oynayabileceği birkaç eski eşya verebiliriz.
Evin içinde sürekli koşup zıplayarak alttaki komşuyu rahatsız ediyorsa, bir odaya minder sererek orada istediği gibi oynamasın sağlayabiliriz.
Çocuğunuz duvarları, dolapları çiziyorsa duvara, dolaba bir kağıt asabiliriz.
 

Seçme hakkı vermek
Anne baba çocuğa istemediği davranışı açıkça belirterek bunun yerine seçme hakkı vermelidir.
Misafir varken gürültü yapmanı istemiyorum. Ya yanımızda sessizce oyna ya da odanda oyna.
Şu anda haberleri izlemek istiyorum. Ya kardeşinle burada sessizce oyna ya da diğer odada oynayın.
 

Anne babanın, çocuğun yaptığı kötü davranışı düzeltmesini sağlaması
Çocuk daha önceki uyarılarımıza, önlemlerimize rağmen hala olumsuz davranışım devam ettiriyorsa, kötü davranışın düzeltmesine yardımcı olabiliriz:
Duvarları çizdiğinde duvar kirleniyor, pis görünüyor. Annen de temizlemek zorunda kalıyor. Bu kez sen sil.
Çekmeceleri karıştırmaman için sana oynayabileceğin başka eşyalar verdim. Sen yine çekmeceleri karıştırmışsın ve dağınık kalmış. Şimdi o çekmeceyi sen topla.
 
Bütün bunlara rağmen davranış devam ettiğinde yapabilecekleriniz:
 

Sonuçları yaşamasını sağlamak
Tüm yöntemleri denedikten sonra, çocuğun istenmeyen davranışı hala devam ediyorsa, artık davranışının sonuçlarını yaşaması gerekmektedir.
Duvarları çizdiğinde duvarın kirlendiğini ve pis göründüğünü biliyorsun. Duvara senin için bir kağıt yapıştırdım, ona rağmen sen yine duvarı çizdin. Geçen gün duvarları çizdiğin için çizdiklerini sen temizlemek zorunda kaldın. Yine kağıda değil, duvara çizmişsin, çok çirkin görünüyor. Bu yüzden boya kalemlerini 1 hafta boyunca kaldırıyorum.
 

Disiplin konusunda unutulmaması gerekenler
 
• Çocuklarımızdan beklentilerimizde çocuğun yaşını göz önünde tutmalıyız. Onlardan yapamayacakları işleri istememeliyiz.
• İstediğimiz davranışın nasıl yapılacağını öğretmeliyiz. Örneğin, çıkardığı kazağı katlamasını bekliyorsak, önce ona bu işin nasıl yapılacağını göstererek öğretmeliyiz.
• İsteklerimizi söylerken kesin ve kararlı bir ses tonu kullanmalıyız.
• Gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir şeyi vaat etmemeliyiz. Örneğin, parka götüreceğim, gezmeye gideceğiz gibi sözler veririz ama tutmayız. Verdiğimiz sözleri ne olursa olsun tutmalıyız. Ancak o zaman çocuk bize ve çevresine karşı güven geliştirir ve ileride verdiği sözleri tutmayı öğrenir.
• Çocuğumuza ne olursa olsun yalan söylememeliyiz.
• Para, oyuncak, giysi, eşya gibi maddi ödüller yerine onunla oturup sohbet etmek, bir şeyler paylaşmak (oyun oynamak, parka gitmek...) gibi manevi ödülleri kullanmalıyız. Aksi durumda çocuk hep maddi bir ödülün peşinde olacaktır.
• Uyguladığımız bu yöntemlerde tutarlı olmalıyız.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ