KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Orada yemekler tam ‘TADINDA’
Orada yemekler tam ‘TADINDA’
Yaşam
31 Aralık 2010 Cuma 15:03
  • 3458
  • 0

Orada yemekler tam ‘TADINDA’

Kapanönü’de 30 yıldır hizmet veren ‘Arnavut Vehbi Usta’nın Yeri’, 4. kuşak torunlarının elinde, ‘Tadında’ adıyla yeniden hayat buldu

İzmit Kapanönü`de yaklaşık 30 yıldır hizmet veren ‘Arnavut Vehbi Usta`nın Yeri`, artık Vehbi Usta`nın torunlarına emanet. Yugoslav göçmeni olan ve savaş yıllarında İzmit`e gelen Vehbi Usta`nın, başlangıçta sadece şıra, börek ve tatlı yenilebilen lokantası, oğlunun da meslekte yetişmesiyle bir kuşaktan diğerine aktarılmış ve böylece tam 30 yıldır ayakta kalmış. Artık, ismi ‘Tadında` olarak değişen lokantayı, Vehbi Usta`nın 4. kuşaktan torunları olan Derya Cebir, Esra Özlü ve Elif Acun kardeşler işletiyor. Mekân döner, lahmacun ve dürümleriyle bilinen Kapanönü`ne, birbirinden lezzetli sulu yemeklerle yeni tatlar sunuyor.

OSMANLICA DÜKKAN TAPUSU
Tadında`ya girer girmez, duvardaki asılı olan ve çerçeve içine alınmış Osmanlıca belge dikkatimizi çekiyor. Derya Cebir, bu belgenin lokantanın tapusu olduğunu söylüyor ve hikâyeyi şöyle anlatıyor: “1. Dünya Savaşı`nın zor yıllarında büyük dedemiz Arnavut Vehbi, bu tapuyu bir vakıftan almış. Sonra, babasıyla birlikte savaşta esir düşerek Yunanistan`a gönderilmişler. Uzun zaman Yunanistan`da kalmışlar. İşin ilginç tarafı, 1923 yılında gerçekleşen nüfus mübadelesinden sonra topraklarına geri döndüklerinde, baba ve oğul lokantalarını bıraktıkları gibi bulmuşlar”

ZEYTİNYAĞLILARDA İDDİALI
Üç katlı olan lokantanın alt katında yemek servisi yapılırken, orta kat mutfak olarak kullanılıyor. Bir de çatı katı var. Derya Hanım, ileride çatıya da yemek servisi yapabileceklerini söylüyor. Hijyenik ortamda yapılmış lezzetli ev yemekleriyle Tadında, özellikle çalışanlar ve sağlıklı beslenmeye önem verenler için iyi bir alternatif. Misafirlerine her gün 5 çeşit yemek, 2 çeşit çorba, 2 çeşit salata ve 2 çeşit tatlı sunan birbirinden becerikli bu üç bayan, zeytinyağlı yemeklerde de iddialı. Derya hanım lokantada Türk mutfağında pişen her türlü yemeği yaptığını söylüyor ama en çok karnıyarık, imambayıldı ve biber dolmasını beğeniyor.

YEMEKLER BOL KEPÇE
Derya Cebir, kalabalık bir aile olduklarını ve bütün aile fertlerinin bir arada yaşadığı üç katlı bir evde büyüdüğünü söylüyor. Yemek pişirmeyi de o evde yaşarken babaannesi, halası, annesi ve babasından öğrenmiş. Derya Hanım`ın babası bu konuda öyle becerikliymiş ki, Derya Hanım bayramda annesinin değil babasının tatlısını yermiş çünkü onların evinde tatlıları babası yaparmış. Derya Hanım, “Bizim evimizde eskiden beri yemekler büyük tencerelerde pişerdi çünkü evimiz hiçbir zaman misafirsiz kalmazdı” diyor. O günlerden kalma bir alışkanlıkla, kendisi de lokantasına gelen müşterilerin her birini misafiri olarak görüyor ve bol kepçe dolduruyor yemekleri.

HEM LEZZETLİ HEM SAĞLIKLI

Lokantanın en önemli özelliği, sunulan lezzetlerin aynı zamanda son derece sağlıklı olması. Derya Cebir`in eşi besicilikle uğraştığı için süt, yağ ve yumurta tamamen kendi üretimleri. Lokantanın yeni işletmecisi olan üç kız kardeş dedelerinden gelen geleneği devam ettirerek 11.30–14.30 arası servis yapıyor. Dolayısıyla lokanta 15.00`de kapanıyor ve bayanlar ertesi günkü yemeğin ön hazırlıklarını yapmaya başlıyorlar. Şimdilik yakın yerlere servisi olan lokanta, yakında evlere de servise yapmaya başlayacak. Lezzetli bir öğle yemeği yemek isteyenlerin yeni adresi Tadında`nın şimdiden pek çok müdavimi var.

Tadında`da yemek fiyatları şöyle:
Çorba: 3 TL – 3,5 TL
Et Yemekleri: 10 TL
Sebze yemekleri: 5 TL
Ciğer: 7 TL
Sütlü tatlı: 3 TL
Aşure: 4 TL

İletişim:
TADINDA
Adres: Kemaliye Caddesi no: 7 Kapanönü/İZMİT
Tel: 0262.323 33 33

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ