KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Osmanlı Tulumbacısı’nda KUMDA KAHVE keyfi
Osmanlı Tulumbacısı’nda KUMDA KAHVE keyfi
Yaşam
23 Kasım 2012 Cuma 17:00
  • 4012
  • 4

Osmanlı Tulumbacısı’nda KUMDA KAHVE keyfi

Türkiye genelinde birçok şubesiyle hızla büyüyen Osmanlı Tulumbacısı, şimdi bir ilke daha imza attı ve kumda kahveyi ilimize getirdi

Tulumba tatlısını kim sevmez... Hele de Osmanlı Tulumbacısı`nın tulumbası olursa. 2007 yılında Orhan ve Özcan Durmaz kardeşler tarafından kurulan Osmanlı Tulumbacısı tulumba tatlısını adeta yeniden yorumladı ve onlarca çeşidiyle beğenimize sundu. Muhteşem lezzetiyle kısa sürede adını duyuran Osmanlı tulumbacısı, ürünlerine olan yoğun talebi karşılayabilmek için kısa sürede büyüdü ve gerek Kocaeli`de gerekse diğer illerde pek çok şube açtı.

 

GÜNLÜK ÜRETİLİYOR
Yılbaşına kadar Türkiye genelinde 13 şube sayısına ulaşacak olan Osmanlı Tulumbacısı`nın şubelerinden 11`i ilimizde bulunuyor. şubeyle İzmitlilere hizmet etmeye devam ediyor. Osmanlı Tulumbacısı`nda tulumba tatlıları günlük olarak üretiliyor ve taze taze satışa sunuluyor. Şu anda Antep fıstıklı, frambuazlı, çikolatalı, karamelli, tarçınlı, sade ve portakallı olarak üretilen Osmanlı tulumbalarına yakında 7 çeşit daha eklenecek. 
 

KONSEPT DEĞİŞTİRİYOR
Müdavimlerine büyük bir başarıyla hizmet eden Osmanlı Tulumbacısı geçtiğimiz aylarda tüm şubelerinde konsept değişikliğine gitme kararı aldı. Bu karardan sonra yapılacak olan tadilatlara ilk olarak Engin Kurt`un yönetiminde olan Ömerağa Mahallesi Naci Girginsoy Sokak üzerindeki şubeden başlandı. Yaklaşık bir buçuk ay süren tadilat süreci sonrasında şube, hem çok daha geniş bir alana kavuştu hem de son derce şık ve modern bir hale geldi. 
 

TAMAMEN YENİLENDİ
Tamamen yenilenen şubenin duvarlarını konsept gereği tüm şubelerde bulunacak olan Osmanlı Tuğrası ve Osmanlı sarığı süslüyor.. Bunun yanı sıra modern bir tarzda, kahverengi tonlarında dizayn edilen şubede Duvardan zemine, duvar kağıdından oturma gruplarına, tezgahtan tavana kadar her şey değiştirildi. Osmanlı Tulumbacısı farklı konseptiyle geçtiğimiz günlerde yeniden kapılarını açtı. 
 

KUMDA KAHVE 
Osmanlı Tulumbacısı İzmit`teki bu şubesinde yaptığı değişikliği kısa bir süre sonra tüm şubelerinde uygulayacak. Bun dan sonra bütün Osmanlı Tulumbacısı şubeleri çok daha ferah ve modern bir görünüme kavuşacak. Osmanlı Tulumbacısı salonuna konseptle birlikte bir yenilik daha getirdi. Marka bir ilke imza atarak ilimizi ‘kumda kahve` ile tanıştırdı. Şimdilik sadece bir şubede bulunan kumda kahve önümüzdeki günlerde tüm şubelerde de olacak.
 

FİYATLAR ÇOK UYGUN 
Hem tadı hem de müşteri memnuniyetine verdiği önemle alanında adını altın harflerle yazdıran Osmanlı Tulumbacısı`nda ev yapımı poğaçanın ve tahinli kurabiyenin de tadına doyum olmuyor. Osmanlı Tulumbacısı`nda fiyatlar da oldukça uygun. Mekanda tüm çeşitlerin kilosu 14 TL. Firma ürünlerinin fiyatını diğer illerde 15 TL olarak belirlemiş. Osmanlı Tulumbacısı`nda yapılan kumda kahvenin fiyatı ise tanıtım amacıyla 3 TL.
 
 
 

Kumda kahve...

 
Dünyanın dört bir yanında kahvenin farklı adları, tadları, çeşitleri, kültürleri var... Ancak Türk kahvesi, çekilmesi, pişirilmesi ve sunumuyla hepsinden farklı. Birbirinden özel fincanlar ve cezvelerle ekipmanı tamamlanan kahveyi pişirmeden önce 'kahvenizi nasıl içersiniz' diye sorulur. Kimi sade, kimi orta şekerli... Türk kahvesi öyle hemen çabucak da pişmiyor. 
 

BİR KÜÇÜK LOKUMLA...
Ateşe sürülen kahvenin ilk köpüğü 1.5-2 dakikada oluşuyor. Kabaran köpük fincana dökülüp bir taşım daha pişiriliyor ve fincana boşaltılıyor. Birkaç dakikayı alıyor tamamlanıp sunuma hazırlanması. Pişirilip sunulması kültürden kültüre büyük farklılık gösteren kahvenin Türk usulü servisinin önemli özelliklerinden biri de süt ya da krema eklenmemesi. Hatta yanında bir bardak su, isteğe göre fincanın tabağında küçük bir lokum ile ikram edilmesi... 
 

KÖZDE KAHVE GİBİ
Bizlerle bu kadar özdeşleşmiş, bu milli içeceğimiz Osmanlı`dan bugüne kadar birçok şekilde pişirilmiş. Ancak odun ateşi közünde veya küle gömülmek suretiyle yapılan kahvenin tadını hiçbir şey tutmaz. Bugünün şartlarında o ortamları bulup her yerde odun ateşi yakma imkanı yok ama teknoloji bunun da çaresini buldu. Şimdi kumda makineleriyle aynı lezzeti yakalamak mümkün.
 

SICAK KUMDA PİŞİYOR
Sistem, şık tezgahın haznesine doldurulan özel kumun alttan ısıtılmasıyla işliyor. Kahve bakır cezvelerde ölçüsüne uygun olarak hazırlanıyor, iyice kızan kumun içine gömülüyor ve kaynaması bekleniyor. Ağır ağır pişiyor ve en sonunda doygun, bol köpüklü, çok lezzetli kahveler fincanlara dolduruluyor. Bize de keyifli bir sohbet eşliğinde kumda kahvenin tadına varmak düşüyor.
 

İLETİŞİM:
OSMANLI TULUMBACISI
Adres: Ömerağa Mahallesi Naci Girginsoy Sokak No: 13/a İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.332 08 69
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ