KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Patronuna bağır çok yaşa!
Patronuna bağır çok yaşa!
Yaşam
25 Kasım 2009 Çarşamba 11:08
  • 556
  • 2

Patronuna bağır çok yaşa!

Kalp sağlığınızı korumak mı istiyorsunuz? O zaman ofiste işler ters gittiğinde, sinirlendiğinizde, haksızlığa uğradığınızı hissettiğinizde bağırmaktan çekinmeyin! Bilhassa patronunuza...

Belki işten kovulma ihtimalinizi artırırsınız ama en azından ‘kalpten gitme` riskinizi düşürmüş olursunuz. Bu denge, bilimsel olarak da ispatlanmış durumda.
Stockholm Üniversitesi`ndeki İsveçli araştırmacılar 1990`ların başından 2003`e kadar 2 bin 755 erkek çalışanı inceledi ve işyerinde kalp krizi riskini önlemenin yollarından birinin, patrona sinirlenmek olduğunu buldu. İşyerlerinde haksızlığa uğrayan ve sessiz kalan çalışanların kalp krizi geçirme ya da bir kalp hastalığı yüzünden yaşamını yitirme riski normalden iki kat fazla çıktı.

İçine atan zarar görüyor
Çalışmaya katılan erkeklerin tansiyon, vücut kitle endeksi, kolesterol gibi ölçüleri incelendi ve kendilerine işyerlerindeki sorunlarla nasıl başa çıktıkları soruldu. Deneklerin 47`sinin daha sonra kalp krizi geçirdiği ya da kalp rahatsızlığından hayatını kaybettiği, bunların büyük bölümünün işyerindeki sıkıntılarını içine atan kişiler olduğu belirlendi.
Araştırmacılar uğranılan haksızlık karşısında susmayıp doğrudan tepki vermenin, haksızlık yapan kişiyle hemen konuşmanın ya da bağırmanın, hatta bu kişiyle ortalık sakinleştikten sonra konuşmanın bile, kalp sağlığı açısından çok daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ