KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Saçlarımız hakkında bildiklerimiz
Saçlarımız hakkında bildiklerimiz
Yaşam
13 Aralık 2012 Perşembe 10:51
  • 906
  • 1

Saçlarımız hakkında bildiklerimiz

Halk arasında saçı kazıtmanın saçı kalınlaştırdığı ve dökülen saçları tekrar kazandırdığına dair söylentiler dolaşıyor…

Bazen şu sorularla karşılaşıyorum: ‘Saçımı kazıtsam daha mı gür olur? Sizce bir ay boyunca iki günde bir saçlarımı kazıtmam zayıflayan saçlarımda fark yaratır mı? Saç derisine uygulayabileceğim herhangi bir krem ya da sebze tavsiye edebilir misiniz? Soğan ve sarımsakla ilgili bazı şeyler duydum ama çok kötü kokuyorlar.`

 
DAHA KALIN HİSSEDİLİR AMA...
Bu sorulara cevabım şu… Eğer saçınızı kazıma konusunda uzman olmak istiyorsanız, söylediğiniz şey buna oldukça yardımcı olur, ancak maalesef saçı kazımak daha kalın çıkmasına ve bir folikülün üretebileceğinden daha fazla saç üremesine yardımcı olmaz. Saçınızı kazıdığınızda ya da çok çok kısa kestiğinizde bütün saçlar aynı uzunluğa gelir ve saç kalından inceye doğru ilerlediği için kalın görünür. Çok nadir zamanlarda bu saçınızı kalın hissetmenize neden olur. Bu farklılık kesim taktiğinden başka bir şey değildir.
 
GENETİK PROGRAMIMIZA BAĞLI
Başımızdaki saçlar (ve vücudunuzdaki diğer bütün kıllar) genetik programlarımıza göre büyümektedir. Kimimizin saçı ayda 1 santimetre, kimimizinki 3 santimetre uzar. Saçı devamlı olarak kazıtmak bir insana kalın saçlar verseydi dünyadaki herkes kalın saçlara sahip olurdu. Saçınızı kazıdıktan sonra bir kökten daha önce olmayan başka bir saç çıkması, muhtemelen yakınındaki bir saç folikülünün tekrar büyüme evresine girmesiyle, saçınızı kazıtmanızın aynı zamana denk gelmesinden kaynaklanmaktadır.
 
SAÇINIZI TEMİZ TUTUN
Eğer saçınızın büyüme potansiyelini gerçekten maksimize etmek istiyorsanız saç derinizi temiz ve sağlıklı tutun. Büyüyen saçlarınızı temiz tutun ve onlara iyi bakın. Protein bakımından zengin, gerekli mineral ve vitaminleri aldığınız bir diyet uygulayın. Piyasada saçınızı kalınlaştıracak ve dolgun hissettirecek ürünler bulunuyor. Saç teli kalınlığınızı artıracak topikal serumlar kullanabilir, aynı zamanda şampuanlar ve hacim kazandıran losyonlarla ekstra kalınlık sağlayabilirsiniz. Bu ürünlerin etkisi minimum 2-3 santimetre uzunluğundaki saçlarda görülebilmektedir.
 
SARIMSAK YİNE POPÜLER
Günümüzde hala bir çok insan, sarımsağın doğal ve güçlü bir antibiyotik olduğunu bilmez. Oysa sarımsak, asırlardır her derde deva bir besin olarak bilinir ve en küçük kırgınlıktan vebaya kadar çoğu hastalığa iyi geldiği kabul edilir. Bu doğal antibiyotik zehirli bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı yardımcı bir gıdadır. Antioksidan özellikleri de zararlı serbest radikalleri temizleyici nitelikte. Sarımsak, son yıllarda tekrar eski popülerliğini kazandı ve tüm dünyada hap, kapsül, sıvı ve katı olarak alınmaya başlandı. 
 
SARIMSAKLI ŞAMPUANLAR
Sarımsak vücudumuz için olduğu kadar, saç için de yararlı bir besin. Saç derisine doğru olan kan akışının canlanmasında faydalı olabilir. Zararlı maddelerin de temizlenmesine yardımcı olan bu besin, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı niteliktedir. Son zamanlarda çıkan sarımsaklı şampuanların da, saçın güçlenmesine katkı sağladığı, saçlarda kırılmayı ve dökülmeyi önlediği, kaşıntılı saç derisi sorununa da yardımcı olduğu söyleniyor.
 
DOKTORA DANIŞILMALI
Ancak sarımsağın bir ilaç, bir sihirli değnek olduğunu düşünüp, saçkıran veya başka hastalıkların tedavisi için bol bol tüketmekten, doktorunuza sormadan fazla fazla kullanmaktan kaçınmalısınız. Unutmayın ki, sarımsak bir besindir ve dengeli bir şekilde, azar azar ve istikrarlı olarak kullanılmalıdır. Sarımsağı saç dökülmesini engellemek veya grip gibi hastalıkları yenmek için bol bol kullanırken, saç derimizde veya midemizde önemli sorunlara yol açarsak, sonuçta yine sağılığımızdan veya güzelliğimizden taviz vermiş oluruz.
 
 
 

Beyazlasın ama sararmasın!

Saçlarımız yaşımız otuz olmadan ağarmaya başlar. Saçın beyazlamasına, saçtaki melanin içeriği neden olmaktadır. Seneler geçtikçe melanin üretimi azalmaktadır. Pek çok insan saçlarına düşen aklardan hoşlanmasa da asıl endişelenilmesi gereken durum saçlarımızın beyazlaması değil, sararmasıdır. Sararma, hormonların eksilmesinden meydana gelir. Özellikle erkeklerde sorun olan bu durum için piyasada satılan ürünler bulunuyor. Bu ürünler şampuan olarak kullanılıyor ve sarılığı alıp saça parlaklık ve canlılık veriyor. Ayrıca bayanlar için olduğu gibi beyler içinde sararmış saçları kapatan bakımlar var. Ancak bu bakımlar profesyonel bir uygulama gerektirdiğinden, berberden yardım istenmesi en doğrusu.
 
 
 

Saçlarım neden kepek yapıyor?

Saçlarda kepeklenmeyi önlemenin en iyi bilinen yolu, cilt bakım uzmanlarına  göre selenyum sülfit, salisilik asit, pyrithione-çinko, kömür-katran, kükürt maddelerini içeren şampuanları kullanmaktır. Kepek tamamen ortadan kaldırabileceğimiz bir problem değildir. Aslında bir çok insanda olan bu sorun, genetik bir özelliktir. Örneğin benim de çok büyük bir kepek sorunum vardı. Hatta bazen saç derimden kalıplar halinde kepekler döküldüğü olurdu. Bu durumdan dolayı şikayet etmek veya bu duruma tamamen razı olmak yerine, saçlarımı daha düzenli ve özenli bir şekilde yıkamaya başladım. Böylelikle kepeği kontrol edebilir hale geldim. Bunun yanında, bazı bilindik küçük yöntemleri de uyguladım:
Saçlarımı çok sıcak ve çok soğuk suyla yıkamıyorum.
Saçlarımı her gün düzenli olarak yıkıyorum. Saçlarımı yıkarken, saç derimi tahriş etmeyecek şekilde 5-10 dakika boyunca saç derime masaj yapıyorum. Böylelikle daha sonra benim istemediğim zamanlarda dökülüp beni kötü hissettirecek kepeklerden durulama esnasında kurtuluyorum.
Saçlarımı yıkadıktan sonra mutlaka kurutuyorum.
Haftada 1 kez saçlarıma kepek ilacı uyguluyorum.
 
 
 

DOĞRU MU, YANLIŞ MI?

Beyaz saçlar dökülmez
Yanlış. Saçtaki renk değişimi dökülmeyi etkilemez. Beyaz saçlar çok ya da az dökülür diye bir şey yoktur.
Jöle kullanmak saçlara zarar verir, dökülmeye yol açar 
Yanlış. Jöle, saç spreyi, köpük gibi saç ürünleri tek başına kullanıldığında saçlarda dökülmeye neden olmaz. Önemli olan saç dibimizde saçlarımızın  gözeneklerini kapamamak yani gün aşırı yıkayıp saç derimizin temizliğini sağlamak...
Babanızın saçları dökülüyorsa sizin saçlarınız da dökülecek
Yanlış. Genetik bilgiler hem anneden hem babadan eşit olarak gelir. Babanın saçları dökülüyor diye çocuğun saçları da dökülecek gibi kesin bir yargıya varılamaz.
Saçlarınızı uçlarından sık sık kestirirseniz saçlarınız daha çabuk uzar 
Yanlış. Saçları sık olarak uçlarından kestirmenin çabuk uzaması üzerinde etkisi yok. Ancak sağlıklı görünmesine katkıda bulunur. 
Kullanılan saç kremleri saçınıza zarar verir 
Yanlış. Saç uçlarına uygulanan saç kremi kırılmalarını önleyerek, dökülmelerini ve kopmalarını  önler.
Sıcak su ile saç yıkamak saç köklerine zarar verir ve dökülmeyi hızlandırır 
Yanlış. Sıcak suyun saçlara herhangi bir zarar verdiği yoktur.
Saçlarınızı ne kadar çok fırçalarsanız o kadar güçlü olur 
Yanlış. Hatta sık fırçalamak ve bunu kuru iken yapmak dökülmeye bile neden olabilir.
İnce telli saçlar daha kolay dökülür ve zarar görür 
Yanlış. Saç dökülmesi sorunu saçı üreten hücrelere bağlıdır. Bu hücreler kalın ve ince telli saçlarda aynıdır. 
Kısa saça göre uzun saç daha fazla dökülür 
Yanlış. Dökülen uzun saçlar kısa saçlara oranla daha göze batarlar.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ