KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Sağlık artık moda oldu!
Sağlık artık moda oldu!
Yaşam
21 Kasım 2012 Çarşamba 17:34
  • 1221
  • 0

Sağlık artık moda oldu!

Devir değişti... Artık ‘sağlıklı’ olan moda. ‘Bu da ne demek şimdi?

Sağlıklı olmak her zaman önemliydi, nasıl moda olur ki? diyeceksiniz ama gerçek bu. Sağlıklı yemek, sağlıklı yaşamak, sağlıklı uyumak, sağlıklı ürünler kullanmak hiçbir zaman bu kadar moda olmamıştı. Nedeni, artık bilinçlenmemizle alakalı. Eskiden ne olduğunu bilmeden kullandığımız birçok şey şimdilerde zararlı diye kenara itildi. Güzellik konuları da bundan nasibini aldı. Örneğin, benim müşterilerim yeni ürünleri daha piyasaya çıkmadan takip ediyor, salona gelip gelmediğini takip ediyor; yeni bir saç boyası kullandığımda ‘Bunun kokusu değişik... Yeni mi?` diye soruyor.

 
ÜNLÜLER DE DEĞİŞTİRDİ
Dolayısıyla ben de en iyisini, en sağlıklısını kullanmaya özen gösteriyorum. Ayrıca hepimiz cilt bakımımızda şifalı bitkiler, organik ürünler arar; cilde birebir temas eden her şeyi araştırır olduk. Doğrusu da bu aslında... ‘Sağlıklı` ürün kullanmak sadece bakım ürünleri ve yiyeceklerimizle sınırlı kalmamalı. Her gün cildimize değen ruj, allık, pudra gibi renkli kozmetikleri de gözlemlemek lazım. Bazı ünlüler makyaj malzemelerini değiştirmeye başladı bile... Yurt dışında Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Natalie Portman gibi birçok ünlünün ilk tercihi mineral bazlı makyaj ürünleri kullanmak. 
 
İÇİNİZ RAHAT OLSUN
Mineral ürünler, mikronize minerallerden oluşuyor. Hiçbir kimyasal madde, yağ, parfüm içermiyor. Ten dokusuna uyumlu, cilde dost olduğu için dermatologlar tarafından tavsiye ediliyor. Yararları tabii ki çok ama benim mineral makyajın en sevdiğim yanlarından biri de makyajı silmeden uyuma durumunda biraz gönül rahatlığı yaratıyor olması. Biliyorsunuz, cilt dokusuna uygulanan fondöten, pudra, allık gibi kozmetiklerle gece yatağa girmek cildin kendini yenilemesini engelliyor. Oysa mineral bazlı ürünler ince yapıları sayesinde cildin nefes almasına olanak tanıyor. Bu söylediklerimi ters anlayıp yatağa makyajla girip durmayın sakın, oldu da makyajınızı silmeyi unuttunuz veya üşendiniz içiniz gene de rahat olsun demek istedim.
 
 
 
Neden mineral makyaj?
Mineral makyaj fondöten ve pudraları güneşten koruma özelliğine sahip olmakla birlikte kapatıcılığıyla da göze çarpmakta.
Kullanıldığında ciltle uyum içinde gözüktüğü için doğal bir görünüm sağlıyor. Gözenekleri kapatmamasından dolayı aknelere yol açmıyor. Özellikle yağlı ciltlere sahip bayanlar için tavsiye edebilirim.
Kullanıldığında cildinizdeki hafiflikten de anlayacağınız üzere yüzünüze herhangi bir ağırlık hissi vermiyor.
Antibakteriyel ve antialerjik. Cilde zararlı paraben içermiyor. Bizzat kullandığım çoğu ürün yüzümde kaşıntı hissi yaratırdı, hatta bazı ürünlerde yanma bile hissederdim. Mineral ürünlerin hiçbirinde bunu yaşamadım.
Cildi tedavi edici etkisi bulunuyor ki örneğin cildinizin soğuk havada çatlamasına engel oluyor.
Terleme esnasında asla akmıyor. 
Mineral olmayan pudralar ışığı emer, bu yüzden çizgilerin daha derin görünmesine neden olurlar. Mineral makyajda ise mineraller ışığı geri yansıttıkları için kırışıklıklar daha az belirgindir.
 
 
 
 
Kimler tercih etmeli?
Bu soruya cevap arıyorsanız her cilt için uygun olduğunu öğrendiğinizde endişeniz ortadan kalkacaktır. Evet, mineral makyaj ürünleri her cilt tipine uygundur. Özellikle akneli ve lekeli cilde sahip olanlar için ideal ürünlerdir.
 
 
 
Alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Her mineral pudra ürünün üzerinde muhakkak güneşten koruma işareti olan SPF olmalıdır. Bu koruma, fiziksel bir korumadır ve kimyasal değildir. Üzerinde SPF ibaresi olmayan mineral ürün, teste tabi tutulmamış demektir. Ayrıca ürünlerin içeriklerini okumak da çok önemlidir. ‘Hammaddeleri nereden bilebilirim?` diyebilirsiniz. Kısaca, hammaddeler sıralanırken mineraller son sıralardaysa, bilin ki elinizde doğru bir mineral makyaj serisi tutmuyorsunuz demektir.
 
 
 
Mineral makyaj doğal mıdır?
Kesinlikle, evet. Mineral makyaj, adı üzerinde minerallerden üretildiği için organik değil, mineraldir. Piyasadaki en kaliteli mineraller kullanılarak üretilen kozmetiklerdeki karışımlar kesinlikle toksik değildir. Defalarca testlere tabi tutulan mineral makyaj bileşimlerinin etkileri laboratuvarlarda tespit edilmiştir. Ayrıca önümüzdeki günlerde, makyaj malzemelerimizde kullanılan organik hammaddeler, dünyaca ünlü organik sertifikasyon şirketi ECOCERT tarafından da sertifikalandırılacak.
 
 
 
Gelelim ürünlere...
I.D Bare Minerals 
Eczanelerde satılan I.D Bare Minerals piyasaya girmiş ilk mineral makyaj markalarından biri. Neredeyse her ürününü kullandım, özellikle size önerebileceğim muhteşem bir toz fondöteni bulunuyor. Toz fondöten ayrıca SPF 15 güneş koruma içeriyor. Fiyatı 90 TL. Ancak internetten de alışveriş yapıyorsanız daha uyguna bulabilirsiniz. Güvenilir bir site olursa tabii... Bunun yanı sıra I.D. Bare Minerals`in antioksidanlı makyaj temizleyicisi ve mineral rujları ise kesinlikle makyaj çantanızda olması gereken ürünler. 
 
Max Factor
Markanın yeni çıkardığı mineral bronzlaştırıcı allık (Natural Minerals Bronzer) tek kelimeyle süper. İçeriğindeki magnezyum silikat sayesinde ciltte gözenekleri kapamadan doğal duran bir bronzluk sağlıyor. Ayrıca kendinden fırçası da var. Fiyatı da 44,90 TL. Max Factor ürünlerini parfümerilerde bulabilirsiniz.
 
L`Oreal, 
L`Oreal True Match Mineral göz altı kapatıcısını birkaç haftadır kullanıyorum. Göz çevresi oldukça kuru olanlara önermem. Ancak illa kullanacaksanız kullanmadan önce yoğun nem veren bir krem uygulamanızda yarar var. Kendinden fırçası olması çok güzel, çünkü hassas bir bölge olan göz çevresine parmaklarla kapatıcı sürme fikrini sevmiyorum. İncecik bir yapısı olmasına rağmen göz altındaki morlukları iyi şekilde kapattığını da özellikle belirtmeliyim.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ