KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sağlıklı yaşamın anahtarı çiğ beslenme
Sağlıklı yaşamın anahtarı çiğ beslenme
Yaşam
01 Aralık 2011 Perşembe 15:37
  • 1944
  • 0

Sağlıklı yaşamın anahtarı çiğ beslenme

La Veranda restoranın sahibi şef Mehmet Ak, sağlıklı yaşamın sırrının çiğ beslenmede olduğunu söylüyor ve “Beslenmeyle ilgili bildiğiniz her şeyi unutun!” diyor

Kocaeli`deki tek çiğ yemek restoranı olan La Veranda`nın en büyük özelliği menüde bulunan yiyeceklerin hiç pişirilmemiş ürünlerden oluşması. La Veranda restoranın sahibi Şef Mehmet Ak, beslenme adına bildiğimiz her şeyi inkar ediyor. Ona göre sağlıklı bir bedene sahip olmanın yolu, yiyecekleri çiğ tüketmekten geçiyor. Mehmet Ak, Arslanbey`in tepelerinde bulunan çiftliğinde yetiştirdiği meyve- sebzeleri özel yöntemlerle işliyor, öğünler halinde kutuluyor ve müşterilerinin evine kadar getiriyor.
 

ORİJİNAL BESLENME BUDUR
Kullandıkları ürünleri bir gün önceden işlediklerini ve çimlenmelerine önem verdiklerini ifade eden Ak, daha sonra ürünleri özel bir cihazla kuruttuklarını belirtiyor. Mehmet Ak, “Çiğ beslenme başta bir diyet modeli gibi gözükse de aslında tamamen farklı bir yaşam felsefesi ve insanın kendisini sevme durumu. Kişinin daha enerjik, canlı ve genç kalabilmesi için canlı gıdayla beslenmesi gerekiyor. Çiğ beslenme, aslında insanların orijinal beslenmesidir. Çünkü ateş bulunmadan önce de insanlar çiğ besinlerle besleniyorlardı” diyor.
 

HAYVANSAL GIDALARIN BİR YARARI YOK
Bu ilginç beslenme programının insan sağlığını korumanın altın anahtarı olduğunu savunan Ak, beslenme piramidinin içinde buğdaylı ve mısırlı hiçbir şey olmadığını belirtiyor ve üç beyaz olarak bilinen un, tuz ve şekeri asla kullanmadıklarını söylüyor. “Çiğ beslenme piramidimizin yüzde 50`si yeşillik ve sebze, yüzde 25`i meyve, yüzde 25`i ise kuruyemiş, tahıllar ve köklerden oluşuyor. Bizler, insan olarak ölü organizmalarla beslenemeyiz, canlı gıdalarla beslenmek ise bambaşka bir şey” diyen Mehmet Ak, et, balık ve tavuk gibi hayvansal ürünlerin vücuda hiçbir katkısı olmadığını iddia ediyor.
 

İLAÇ OLARAK KULLANIYORUZ
Sözlerine, “Gıdaları ilaç olarak kullanıyoruz. Pişmiş sebze ve meyveler vücudun istemediği bir beslenme şekli. Menümüz tamamen hayvansal ürünlerden arındırılmış, taze, organik, yer üstü, deniz altı bitkileri, meyve ve kuru yemişlerle hazırlanıyor.” şeklinde devam eden Ak, “Çiğ beslenmeyle kronik yorgunluklar ortadan kalkıyor, savunma sistemi güçleniyor, kan dolaşımı düzenleniyor, baş ağrıları ve migren geçiyor, ayrıca kilo kaybı sağlanıyor” diyor.
 

GRİP OLMAK BİLE İMKANSIZ
Kendisinin de yıllardır bu programı uyguladığını belirten Mehmet Ak, “Sabahları çok erken kalkıyorum. Her sabah 1-1,5 saat yoga ve yürüyüş yapıyorum. Doğru beslenme güne iyi başlamamı sağlıyor. Bu yüzden 15 saat çalışmama rağmen, gün sonunda büyük bir enerji kaybı yaşamış olmuyorum. Birçok hastalık yanlış beslenmeden ortaya çıkıyor. Yediğimiz şeyler hastalıkları tetikliyor. Biz her şeyi doğal olarak sunuyoruz. Bu şekilde beslenen birini grip olması bile imkansız neredeyse” şeklinde konuşuyor.
 

DİYABET İÇİN BİREBİR
Vücudunuz için gereken enzimleri ancak öldürülmemiş ve işlemden geçmemiş besinlerden alabileceğimizi söyleyen Ak, “Çiğ beslenmenin faydaları saymakla bitmez. Mesela benim programıma katılıp, bu şekilde beslenerek diyabet hastalığı tamamen ortadan kalkan kişiler var. Vücut toksinlerden arınıyor. Bu sayede kanser riski ortadan kalkıyor. Taze meyvelerin de dahil olduğu diyet programı kalp krizi riskini yüzde 24 azaltıyor. Ayrıca bu programı uygulayıp, biraz da spor yapan bir kişinin haftada 3-5 kilo birden vermesi mümkün” diyor.
 

EVLERE SERVİS
Mehmet Ak verdiği hizmeti  “Amacımız çiğ beslenmeyi düzgün bir şekilde tanıtarak her eve sokabilmek. Şu anda 700 üyemiz var. Biz kutu sistemini uyguluyoruz. Taze ve organik ürünlerle hazırlanan günlük menüler haftada iki defa size ulaşıyor. Müşterinin isteğine bağlı olarak eve ya da ofise teslim ediyoruz. Sadece İzmit`e değil İstanbul, İzmir, Bursa, Bodrum, Ankara, Adapazarı gibi şehirlere de servis yapıyoruz. Paketler sağlıklı ve güvenilir bir şekilde adreslere ulaşıyor” sözleriyle dile getiriyor.
 

VE KOMPUCHA ÇAYI…
 “Programın asıl amacı az ve öz yemek. Bu sistemle, insanları eski alışkanlıklarından vazgeçirmeye ve çok yemek yemekten soğutmaya yardımcı oluyoruz” diyen Ak, hazırladığı her derde deva ‘kompucha` çayının faydalarından ise şu cümlelerle bahsediyor: “Bu çay ömrü uzatıyor, tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, metabolizmayı uyarıyor, kanı temizliyor, sinir sistemini düzenliyor… Kompucha çayı çok eski zamanlardan beri bilinen ama asırlardır gözden kaçan en önemli öğelerden biri”
 

60 ADET ÇADIRIMIZ OLACAK
Mehmet Ak`ın yeni projeleri de var. 2012`nin sonlarına doğru hayata geçirmeyi planladığı bu proje kapsamında La Veranda Organik Çiftliği`nin bulunduğu yere büyük bir çadır kurdurmuş bile. Bu çadır restoran olarak kullanılacak ve hazırlanan menüler burada satışa sunulacak. Ak, “Çadırımızda 100 çalışan ve 4 doktorla hizmet vereceğiz. Kullanılacak her ürün tamamen organik olacak. Amacımız insanların iç dünyalarına dönebilmesi. Bu çadırlar buraya dinlenmek, kalmak ya da programlara katılmaya gelenler için yapılacak” diyor.
 

AKADEMİ KURACAĞIZ
Çadırların sayısını zamanla 60`a çıkarmayı planladığını da sözlerine ekleyen Mehmet Ak, “İçinde yoga ve yürüyüş alanlarının olduğu, gelenlere en iyi sağlık hizmetinin sunulacağı, kanser tedavisi gören ve bu yüzden birçok olumsuz etkiye maruz kalan insanların vücudunun doğal yöntemlerle onarılacağı bir sağlık resort`u yaratmaya çalışıyorum” diyor. Ak, son olarak bulundukları alana bir de akademi kuracağını ve burada uygulamalı çiğ beslenme el sanatları derslerini kendisinin vereceğini sözlerine ekliyor.
Esra AYDIN

 

İletişim
LA VERANDA
Adres:
Arslanbey, Ayazma Mevkii Kartepe / KOCAELİ
Tel: 0536.890 88 15
Web: www.laverandaizmit.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ