KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Sıcacık bir eğitim yuvası: Bilgi Köprüsü
Sıcacık bir eğitim yuvası: Bilgi Köprüsü
Yaşam
17 Eylül 2010 Cuma 23:25
  • 3882
  • 1

Sıcacık bir eğitim yuvası: Bilgi Köprüsü

Bilgi Köprüsü Anaokulu’nu tercih eden ailelerin çocukları, sıcacık bir aile ortamında, profesyonel bir kadro tarafından eğitiliyor.

Çocukların özgüveninin oluşması, sorumluluk duygusunun gelişmesi, sosyalleşmesi, dinlemeyi ve kendini ifade etmeyi öğrenmesinde anaokullarının katkısı, inkar edilemeyecek bir gerçek. Çocuklarımızı hem okul yıllarına hem de hayata hazırlayan anaokullarında verilecek bilinçli bir eğitim, onların ilerideki akademik başarılarını etkileyecek kadar önemli. Yeni eğitim-öğretim döneminin başladığı şu günlerde, ilimizdeki anaokullarında nasıl bir anlayışla eğitim verildiğini, okulların fiziksel yapısını ve önümüzdeki eğitim yılı için ne gibi projeleri olduğunu merak ettik ve araştırmamıza Bilgi Köprüsü Anaokulu`ndan başladık.
 

KURUCUSU EĞİTİMCİ
2006 yılından beri etüt merkezi ve anaokulu olarak hizmet veren Bilgi Köprüsü`nün kurucusu, aynı zamanda bir eğitimci olan Ali Korkmaz. Eğitimin ön planda tutulduğu kurum, konusunda yetkin kişilerle çalışmaya özellikle önem veriyor. Bilgi Köprüsü Anaokulu`nun müdürü de kurucusu gibi, bir eğitimci olan Fikret Kaya. 31 yıllık eğitimci olan Fikret Hanım meslek hayatının 28 yılını devlete bağlı okullarda, 4 yılını ise özel kurumlarda çalışarak geçirmiş ve son iki senedir de Bilgi Köprüsü Anaokulu`nun müdürlüğünü üstlenmiş. Kaya`dan okulun eğitim anlayışı, işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık.
 

CIVIL CIVIL
Bilgi Köprüsü anaokulu iki katlı bir bina ve küçük bir bahçeden oluşuyor. Bahçesinde oyun alanı bulunan okulun, çocukların sebze yetiştirdiği bir de hobi bahçesi var. Temizliğe son derece büyük önem verilen kurumda, okul binasının giriş katında; müracaat, okul müdürü Fikret Hanım`ın odası, oyun alanı ve uyku odası bulunuyor. Son derece şirin ve şık dekore edilmiş binanın ikinci katı ise sınıflar ve tuvaletler için ayrılmış. Her ayrıntının çocuklara göre düşünüldüğü okulda, sınıflar çocukların yaş grubuna uygun olarak rengarenk, cıvıl cıvıl döşenmiş.
 

%100 BÜYÜME
Bilgi Köprüsü`nde 4, 5 ve 6 yaş grubuna ait ikişer sınıfın bulunduğu söyleyen okul müdürü Fikret Kaya “Bir yıl içerisinde kurumumuzda bulunan sınıf sayısını 3`ten 6`ya çıkartarak %100 büyüme gerçekleştirdik. Bu, bir kurum için oldukça önemli olan bir rakamdır. Gelişmemiz ve tercih edilmemiz elbette ki verdiğimiz kaliteli hizmetten kaynaklanıyor” dedi. Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Alanlarında en az 6 yıl deneyimli olan eğitmenlerle çalışıyoruz. Eğitmenlerimiz; kız meslek lisesi, okul öncesi öğretmenliğin dışında, eğitim ön lisans, açık öğretim ve üniversite eğitimi almış kişiler.
 

EĞİTMENLER ELEMEDEN GEÇİYOR
Eğitmenlerimizin tamamı branş hocaları. Onları titiz bir elemeyle seçiyor ve birinci aşamada, verilen eğitimin bilincinde olup olmadıklarına dikkat ediyoruz. Seçilen eğitmenlerin bir ay süren ücretli deneme süreci oluyor ve yolumuza ancak, bu süreçte başarılı olan eğitmenlerle devam ediyoruz.  Çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığı`nın müfredatına göre eğitiyoruz. Her yaş grubu için ayrı bir müfredat uygulamamız var. Sınıf mevcudumuz ise her sınıfta en fazla 15 öğrenciden oluşuyor.”
 

VELİLERLE ELELE
Kaya, Bilgi Köprüsü`nün faaliyetlerinden ise şöyle bahsediyor: “Yaratıcı drama, modern halk dansları, müzik, İngilizce ve satranç eğitimi veriyoruz. Bunun dışında önemli projelerimiz de var. Bir yıl içerisinde yapılacak etkinlikleri önceden belirleyerek velilerimize sunuyoruz. Veliler bu projeleri değerlendirerek düşüncelerini bizimle paylaşıyor. Yani, oluşturulan projeler ailelerin onayından geçtikten sonra uygulanmaya koyuluyor. Böylece çocuklar ailelerinin onay verdiği projeler içerisinde bulunabiliyor.”
 

YARATICI PROJELER
Bilgi Köprüsü`nün ilginç faaliyetlerinden birisi de velilerle birlikte büyükanne ve büyükbabaların da derslere girerek yaşadıklarını, anılarını ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşması. Büyükanne ve dedeler eğitmenlerle birlikte sınıfa girerek, çocuklara kendi çocukluklarından bahsediyor ve onların yaşanmışlıklardan ders çıkarmasına yardımcı olacak konularda paylaşımlarda bulunuyor. Bilgi Köprüsü`nde, daha önceki senelerde 2 kuşakla yapılan bu faaliyet geçen seneden beri dede ve ninelerin de projeye katılmasıyla 3 kuşak bir arada gerçekleştiriliyor
 

SOSYAL PROJELER DE VAR
Bilgi Köprüsü`nde, ailelerin ve öğrencilerin katılımıyla sıklıkla düzenlenen kahvaltı organizasyonlarında da veliler ile çocukların kaynaşması ve nitelikli vakit geçirmesi sağlanıyor. Bilgi Köprüsü sosyal projeler için de çalışmalar yapıyor. Bunlardan biri de spastik özürlü çocukların diş ameliyatı için gerçekleştirilen ‘Küçük Eller Büyük Gönüller` projesi. Bilgi Köprüsü öğrencilerinin bu proje kapsamında oluşturdukları çeşitli objeler, Sanat Sokağı`nda velilerin de katkısıyla satışa sunulmuş. Elde edilen kazançla spastik özürlü 2 çocuğun diş ameliyatı gerçekleştirilmiş. Üçüncü çocuğun ameliyatı ise İzmit Kaymakamı Sabit Kaya tarafından üstlenilmiş.
 

EĞİTİM SEMİNERLERİ
Bilgi Köprüsü`nün geçtiğimiz eğitim döneminde gerçekleştirdiği faaliyetlerden biri de Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Sungur`un velilere vermiş olduğu eğitim semineri. Bu seminerden velilerin olduğu kadar kendilerinin de faydalandığını belirten Fikret Kaya, Bilgi Köprüsü`nün yeni eğitim döneminde çıtayı daha da yükselterek, daha kapsamlı faaliyetlerde bulunacağını söylüyor. 9 ay süren eğitiminden sonra, 3 ay da yaz okulu eğitimi veren Bilgi Köprüsü, yaz okulunda haftada 2 gün yüzme, 1 gün tenis, 1 gün at biniciliği eğitimi dışında, alan gezileri ve piknik etkinlikleri de gerçekleştiriyor.
 

DİSPLİN VE GRUP PSİKOLOJİSİ
Kaya, kurumun eğitim bilinci hakkında ise şunları söylüyor: “Çocukların özgüvenini en yüksek seviyeye çıkarmak, sorumluluk bilincini oluşturmak, dinleme, dinlediğini anlama, anladığını düzgün ifade etme konuları üzerinde özellikle duruyoruz çünkü küçük yaşta edinilecek bu özellikler, çocuğun ileride sahip olacağı akademik başarıyı getiriyor. 3-6 yaş, çocuk beyin gücünün en iyi geliştiği dönem. Bilinçli bir eğitimle bunu en üst seviyeye çıkartıyoruz. Disiplin ve grup psikolojisiyle çocuğun sosyal davranışlarını etkiliyoruz. Anasınıflarında alınan eğitim, çocuğun ilköğretim 1.sınıfa çok daha çabuk adapte olmasını sağlıyor. Biz öğretimi ilköğretime bırakıyor, anaokulunda çocuğun eğitimi üzerinde duruyoruz”
 

SERVİS VE YEMEK HİZMETİ
Tam gün eğitim verilen Bilgi Köprüsü`nde, küçük yaş grupları ailelerin isteğine bağlı olarak yarım gün de eğitim alabiliyor. Uzunçiflik`den, Çenesuyu`na, Gündoğdu`dan 42 Evler`e kadar İzmit`in dört bir yanına ulaşan servislere sahip olan Bilgi Köprüsü`nün şoförleri yıllardır bu işle uğraşan, mesleklerinde oldukça tecrübeli kişiler. Bilgi Köprüsü`nün en önemli özelliklerinden birisi de etüt merkezi binasının alt katında bulunan mutfakta, hijyenik bir ortamda profesyonel aşçılar tarafından oluşturulan yemek çeşitleri. Yapılan yemeklerin malzemeleri haftalık olarak taze alınıyor ve her çeşit sebzenin pişirildiği Bilgi Köprüsü`nde, olumlu disiplin yöntemleri kullanılarak, çocukların her yemeği yemesi sağlanıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ