KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
30 Kasım 2011 Çarşamba 17:35
  • 998
  • 0

Sinekeş

İşte bu hafta vizyona giren filimler, DVD önerileri ve Fransız yapımı bir animasyon…

VİZYONDAN…

• Musallat 2: Lanet
Başka dünyalardan gelen bir varlığın bir çifte musallat olmasını anlatan 2007 tarihli ‘Musallat` filminin yönetmeni ve senaristi Alper Mestçi, ilk filmin sağladığı beklenmedik başarı üzerine, bu kez de ‘Musallat 2: Lanet` filmine imza atıyor. İnsanın 2 yaşından öncesini hatırlayamaması fikri üzerine kurulan film, geçmişle yüzleşmek zorunda kalan ve yaşadığı her şeyin korkunç bir büyünün sonucu olduğunu öğrenen bir kadının çaresizliğini anlatıyor. Hazırlık süreci 6 ay süren filmin çekimleri İznik`te gerçekleştirildi ve çekimler için Anadolu'nun çeşitli kasabalarında büyücülükle ilgilenen insanlarla görüşüldü. Başrollerinde ‘Kosmos`dan hatırladığımız Türkü Turan'ın yanı sıra Tülay Bursa, Selim Gürata, Zeliha Güney gibi isimlerin yer aldığı yapım, görsel efektleriyle çokça konuşulacağa benziyor.
 

• Hugo
Haftanın en dikkate değer filmi, Oscar`lı yönetmen Martin Scorsese`in yönettiği 3D macera filmi ‘Hugo`. Brian Selznick`in ‘The Invention of Hugo Cabret` adlı çocuk romanından uyarlanan film, Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan kimsesiz bir çocuğun, bir gün saati tamir etmeye çalışmasıyla yaşadığı gizemli macerayı konu ediyor. 2007'de yayınlanan ve 2008`de Caldecott Madalyası`na layık görülen romanın neredeyse yarısı çizimlerden oluşuyor. Görsellerin kelimelerden daha fazla şey anlattığı kitabın ilham kaynağının, Georges Méliés filmleri ve yönetmenin mekanik figür koleksiyonları olduğu söyleniyor. Jude Law,  Ben Kingsley ve  Christopher Lee gibi isimlerin yer aldığı Hugo, Martin Scorsese'nin ilk 3D denemesi. 


• Entelköy Efeköy`e Karşı
Bu hafta yoğun bir reklam kampanyasıyla gösterime giren ‘Entelköy Efeköy`e Karşı`, ‘Dondurmam Gaymak`Tan tanıdığımız yönetmen Yüksel Aksu`nun yeni filmi. Metropol yaşamından bıkıp, doğayla baş başa bir hayat sürmek isteyen bir grup ekolojist, Ege`de bir komün köyü inşa eder. Artık işe yaramayan kıraç tarlalarını ve eski evlerini değerinin üstünde fiyatlarla, aktivistlere satan köylüler de durumdan memnundur. Ancak bölgeye kurulması gündemde olan termik santralin kararı onaylanınca işler karışır.
 

DVD ÖNERİSİ…

Children of Men

Yıl 2027, dünya ekonomisi tamamen çökmüş ve devletlerin çoğu yıkılmıştır. En son çocuk 18 yıl önce dünyaya gelmiş, insanlık artık kısır ve nüfus hızla azalmakta. İngiltere ayakta kalabilen birkaç devletten biri ve bu yüzden sürekli göç alıyor. Göçmenlere karşı çok sert tedbirler uygulanıyor. İşte tam bu koşulların ortasında kahramanımız Theo, 18 yıldır ilk kez hamile kalan tek kişi olan mülteci kadını, kendisini kısırlığa çare bulmaya adamış bilim adamlarına götürmeyi üstlenir. Ancak yolculuk hiç de kolay olmayacak, Theo hem devletle hem de devlete karşı kurulmuş örgütlerle aynı anda mücadele etmek zorunda kalacaktır. P. D. James`in aynı adlı romanından uyarlanan ‘Children of Men (Son Umut)`, Alfonso Cuaron tarafından hem senaryolaştırıldı hem de yönetildi.
 

KISA KISA…

Bu hafta bol ödüllü, çok düşündüren, Fransız yapımı bir animasyon önermek istiyorum. Kendisine 91 santimetre uzaklıkta yaşayan bir adamın öyküsünü anlatan ‘Skhizein`, 2008 yapımı 13 dakikalık harika bir animasyon. Bir meteor çarpması sonucu, algısı 91 santimetre kayan bir adamın günlük hayatının dokunaklı bir şekilde anlatıldığı filmi, tamamen psikolojik bir inceleme olarak görmek mümkün olduğu gibi, bir toplum ve sistem eleştirisi olarak da anlamak mümkün. Önerdiğim tüm kısa filmleri http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ