KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
07 Aralık 2011 Çarşamba 13:33
  • 1115
  • 0

Sinekeş

İşte bu hafta vizyona giren filimler, DVD önerileri ve Microcassette Recorder…

Kazanma Sanatı
Geçen haftalarda ‘The Tree of Life` ile beyazperdede ağırladığımız Brad Pitt, bu hafta ‘Kazanma Sanatı (Moneyball)` filminde bambaşka bir karakterle yine karşımızda. Pitt`in kısıtlı bir bütçeyle beysbol takımını yoktan var etmeye çalışan ve bunu yaparken beysbol sporuna yeni bir soluk getiren bir karakteri canlandırdığı filmi, Bennett Miller yönetiyor. Michael Lewis'in ‘Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game` adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanan ve gerçek bir hikâyeye dayanan film, yönetmenin ikinci uzun metraj filmi. Beysbol Türkiye`de pek ilgi gören bir spor olmasa da filmin yurtdışındaki puanları oldukça yüksek.

 

 

• Yangın Var
Haftanın öne çıkan diğer filmi ise Diyarbakırlı bir kadınla Trabzonlu bir erkeğin komik yol hikâyesini anlatan ‘Yangın Var`. Murat Saraçoğlu`nun yönettiği film, Koray Çalışkan ve Murat Batgi tarafından, bir haberden esinlenerek yazılmış. Diyarbakır Belediyesi tarafından, itfaiye aracı bozulan Trabzon`un Çayırbağı beldesine bir itfaiye aracı hibe edilmesi haberinden yola çıkan filmde, Yavuz Bingöl, Mirgün Cabas ve Erkan Can gibi ilginç isimler yer alıyor. Önyargıları tiye alan film, Avrupa`da sinema sektörünün gelişmesi için 1988`de kurulan Eurimages fonunun bu yıl desteklediği tek Türk filmi.

 

 

DVD ÖNERİSİ…

• Spirited Away
Japon anime sinemasının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki`nin yarattığı ‘Spirited Away (Ruhların Kaçışı)`, 2001 yapımı bir animasyon şaheseri. 10 yaşında küçük bir kız olan Chihiro, ailesiyle birlikte bir tünelden geçerken kaybolur ve gizli bir dünyaya girer. Burada ailesi tuhaf bir değişim geçiren Chihiro, kendisini bir cadı tarafından yönetilen garip bir kasabada bulur. Cadı tarafından dünyaya dönmesi engellenen küçük kızın, ailesini kurtarmak ve eve dönmek için verdiği mücadeleyi anlatan film, birçok ödülün yanı sıra 2003`de ‘En İyi Animasyon` dalında Oscar ödülü kazandı. Yönetmenin ‘bir zamanlar 10 yaşında olmuş ve bir gün 10 yaşında olacak herkes için` diye tanımladığı bu filmi izlemeden ölmek istemezsiniz. 

 

KISA KISA…

• Microcassette Recorder

Uzun zamandır görüşmeyen arkadaşlar bir gece Hakan'ın evinde buluşurlar. Seçkin, Hakan'ın evinde yıllar öncesine ait eski bir kayıt cihazı bulunca, onu anlatmak istemediği eski bir anıyı anlatmaya zorlarlar. Ancak nasıl bir hikâyenin onları beklediğini bilselerdi herhalde bu kadar ısrar etmezlerdi. Dünay Kılıç tarafından yazılıp yönetilen 13 dakikalık ‘Microcassette Recorder` oldukça tekinsiz bir atmosfere sahip bir kısa film. 2010 yapımı film özellikle kaliteli çekimleriyle yerli yapım kısa filmler arasında öne çıkarken, yönetmenin ileride yapacağı başarılı işlerin de müjdesini veriyor. Önerdiğim tüm kısa filmleri http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ