KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
14 Aralık 2011 Çarşamba 15:15
  • 1123
  • 0

Sinekeş

Vizyona girenler, DVD önerisi ve birde hayat dolu bir adamı gülümsemekten vazgeçiren sizce nedir? İşte hepsi…

VİZYONA GİRENLER
 

• Sherlock Holmes: Gölge Oyunları


Bu hafta vizyona giren filmler arasında öne çıkan ilk film yönetmenliğini Guy Ritchie`nin yaptığı, ‘Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game of Shadows)`. Başrolerini Robert Downey Jr. ve Jude Law`ın paylaştığı film, ünlü dedektif Sherlock Holmes ve ortağı Dr. Watson`ın hikâyesini bir kez daha beyazperdeye taşıyor. Yönetmenliğini yine Guy Ritchie`nin yaptığı 2009 yapımı ilk filmin devamı niteliğindeki filmin senaryosunu ise bu kez Kieran ve Michele Mulroney çifti kaleme aldı. Holmes ve yardımcısının kurnaz profesör Moriarty ile amansız mücadelesinin anlatıldığı filmin müziklerini, imza attığı her işle ses getiren Hans Zimmer`in yaptığını da hatırlatalım.
• Sümela`nın Şifresi Temel


Haftanın dikkat çeken yerli filmi ise komedi türündeki ‘Sümela`nın Şifresi Temel`. İntihar etmek için Sümela Manastırına çıkan arkadaşını bu fikirden caydırmak için uğraşırken, manastırda büyük bir hazine olduğunu öğrenen Temel`in hazineyi bulmak için giriştiği macerayı anlatan filmin yönetmenliğini, Adem Kılıç yapıyor. Her ne kadar yerli Da Vinci Şifresi benzetmeleri yapılsa da, başrolünde Alper Kul`un yer aldığı filmin klasik bir Karadeniz komedisi olduğu unutulmamalı.• Acımasız Tanrı


Bana soracak olursanız, haftanın en izlemeye değer filmi, sinema dünyasının en tartışmalı isimlerinden Roman Polanski`nin son filmi, ‘Acımasız Tanrı (Carnage)`. Fransız oyun yazarı Yasmina Reza'nın ödüllü tiyatro oyunu ‘The God Of Carnage`dan uyarlanan yapım,  11 yaşında iki çocuğun okulda kavga etmesinin ardından aileleri arasında başlayan tartışma üzerine kurulu bir kara komedi. Oyun Türkiye`de de İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından `Vahşet Tanrısı` ismiyle oynanmıştı. Film, yönetmeni kadar Jodie Foster, Kate Winslet gibi önemli isimleri içinde bulunduran oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. (Bu yazı kaleme alınırken filmin Türkiye`de kaç kopyayla gösterime gireceği henüz belli değildi. ‘Acımasız Tanrı` Kocaeli`de gösterime girme şansı bulamazsa, ileriye yönelik DVD önerisi olarak aklınızda bulunsun)


 

DVD ÖNERİSİ…

• Life of David Gale
İnandığınız değerler uğruna ne kadar ileri gidebilirsiniz? İşte ‘Life of David Gale (Ölümle Yaşam Arasında)` bu soruya yanıt arıyor. Ölüm cezasının kaldırılması için mücadele verirken, tecavüz ve cinayetten suçlu bulunan ve idam cezasına çarptırılan David Gale`in çarpıcı hikâyesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini, Angela`s Ashes, Evita, Birdy gibi önemli filmlerden tanıdığımız Alan Parker yapıyor. 2003 yapımı filmin başrollerinde ise Kate Winslet, Laura Linney ve canlandırdığı hemen her karakterle hafızalarda iz bırakan ünlü oyuncu efsane Kevin Spacey yer alıyor. Life of David Gale, her ne kadar Türkiye`de gösterime girdiği dönemde pek yankı uyandırmamış olsa da, insana tüm ezberlerini sorgulatan sürpriz finali ve çarpıcı kurgusu için mutlaka izlenmeli.

 

KISA KISA…

• Validation
En basit işi yaparken bile insanları gülümsetmeye, günlerine birazcık da olsa neşe katmaya çalışan bir adam, gün gelir gülümsemekten vazgeçer. Peki ama böylesine hayat dolu bir adamı gülümsemekten vazgeçiren nedir? ‘Validation`, Başrollerinde T.J. Thyne ve Vicki Davis`in rol aldığı 2007 yapımı, son derece keyifli bir kısa film. Kurt Kuenne`nin hem yazıp hem yönettiği 16 dakikalık film aslında mini bir romantik komedi. Yönetmenin siyah beyaz çekmeyi tercih ettiği film, hem başarılı oyunculuklar hem de verdiği anlamlı mesaj için izlemeğe değer. Önerdiğim tüm kısa filmleri http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ